Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia studentek i wykładowczyń z podpisami w męskiej formie. Wygrały pierwszą nagrodę w konkursie w czasie konferencji o feminatywach

MW
Tak prezentują się prace Dawida Rybaka, zwycięzcy konkursu organizowanego przez UAM i promującego język równościowy.Przejdź do następnego zdjęcia ---->
Tak prezentują się prace Dawida Rybaka, zwycięzcy konkursu organizowanego przez UAM i promującego język równościowy.Przejdź do następnego zdjęcia ---->materiały prasowe
Jest kolejny wątek w ogólnopolskiej dyskusji o feminatywach, czyli żeńskiej odmianie rzeczowników, tworzonych od rodzaju męskiego. Tym razem ma ona poznański akcent, bo to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zorganizował konkurs na projekt popularyzujący ideę języka równościowego. Twórca zwycięskiego projektu zestawił zdjęcia studentek i wykładowczyń z podpisami w męskiej formie. "Zestawienie ma być dziwne i niepasujące" - tłumaczył.

- Zestawianie zdjęć studentek i wykładowczyń z podpisami w formie męskiej ma być dla odbiorcy dziwne i niepasujące - takie były założenia Dawida Rybaka, studenta UAM w Poznaniu z Wydziału Neofilologii. To twórca projektu ON(A), zwycięskiej pracy w konkursie UAM na projekt popularyzujący ideę języka równościowego. Wpisuje się on w aktualną ogólnopolską dyskusję o feminatywach, czyli rzeczownikach utworzonych od tych rodzaju męskiego (np. posłanka - poseł).

Czytaj też:

Rybak postanowił pokazać na zdjęciach studentki i wykładowczynie z podpisami: "profesor", "studenci" oraz "wykładowca" oraz znakiem zapytania.

- Umieszczone poniżej sprostowanie demonstruje właściwe użycie feminatywów. Natomiast końcowe hasło ma za zadanie odwołać się do jednego ze stereotypów ich dotyczących w odniesieniu do formy widocznej na plakacie. Studentki-sztuczność, wykładowczyni-zbędność, profesorka-dziwność - tłumaczy Dawid Rybak.

Konkurs rozstrzygnięty został w piątek, 22 listopada w czasie konferencji "Uczona, badaczka, naukowczyni - feminatywy w dyskursie akademickim". Wzięli w nim udział studentki i studenci oraz doktorantki i doktoranci UAM. Nadesłano 47 prac. Do finału przeszło siedem z nich.

Zwycięski projekt ma być serią plakatów umieszczonych na przystankach lub innych miejscach, gdzie zmieszczą się w podobnym formacie.

Zobacz zwycięskie prace:

Tak prezentują się prace Dawida Rybaka, zwycięzcy konkursu organizowanego przez UAM i promującego język równościowy.Przejdź do następnego zdjęcia ---->

Zdjęcia studentek i wykładowczyń z podpisami w męskiej formi...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski