Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdobywają załogę nie tylko płacami

Monika Kaczyńska
Dobra atmosfera w pracy i pakiet socjalny - jeśli pracownik może wybierać bierze pod uwagę te czynniki
Dobra atmosfera w pracy i pakiet socjalny - jeśli pracownik może wybierać bierze pod uwagę te czynniki Maciej Stanik
Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na to ile czasu będą musieli poświęcić na dojazd do pracy. Firmy zlokalizowane bliżej domu są bardziej atrakcyjne.

13 proc. pracodawców planuje w ciągu najbliższych trzech miesięcy zwiększać zatrudnienie, 79 proc. nie zmieni liczby pracowników, tylko 4 proc. przewiduje redukcje - wynika z najnowszego barometru zatrudnienia Manpower.
Tylko pozornie dane te oznaczają gorsze perspektywy dla przyszłych pracowników niż w minionym kwartale, kiedy zatrudniano więcej. Letnie miesiące charakteryzuje zawsze pewne spowolnienie dynamiki zatrudnienia.Niemal we wszystkich branżach pracodawcy deklarują wzrost zatrudnienia. Największym  optymizmem napełnia wzrost zatrudnienia w takich branżach jak produkcja przemysłowa, transport  i logistyka, a także finanse i ubezpieczenia. Dodatni trend jest widoczny także w usługach oraz instytucjach publicznych.

- Na wielkopolskim rynku skutki tych trendów widać już bardzo wyraźnie - twierdzi Artur Wawrzyniak, kierownik regionalny w agencji zatrudnienia Manpower. - Jak pokazują wyniki raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, prognozy na nadchodzący kwartał są tu zauważalnie optymistyczne. W przypadku wielu stanowisk rynek pracownika staje się faktem. Pracodawcy coraz częściej traktują jako sukces to, że pracowników o odpowiednich kwalifikacjach udaje się znaleźć.

Dane GUS potwierdzają te zjawiska. Wielkopolscy pracodawcy zatrudnili w pierwszych miesiącach roku co prawda nieco mniej pracowników niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, ale płacili im wyraźnie więcej. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,3 proc.

Według Artura Wawrzyniaka realny wzrost stawek na niektórych stanowiskach mógł wynieść nawet do 30 proc., choć zaznacza, że nie dotyczy to wszystkich profesji.
- To skutek tego, że pracownicy mogą w ofertach przebierać - mówi ekspert. - Oczywiście, im bardziej poszukiwane kwalifikacje, tym większe możliwości.

Najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Pracodawcy zabiegają o osoby po technikach i szkołach zawodowych.  Także mniej powodów do narzekania, zwłaszcza na stawki, mają osoby o niskich kwalifikacjach, skłonne podjąć się prostych prac.  Podobnie, na oferty pracy w stolicy Wielkopolski mogą liczyć chętni do prac administracyjnych, zwłaszcza gdy mogą pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami - znajomością języków obcych, księgowości, prawa.

Ale dobra pensja to nie wszystko.
- Dziś to już nie wystarczy, by znaleźć i utrzymać pracownika - zwraca uwagę Artur Wawrzyniak. - Poszukujący pracy, gdy mogą spośród ofert wybierać  te najbardziej im odpowiadające, zwracają uwagę na inne czynniki. Ważny jest pakiet socjalny, czas i łatwość dojazdu do pracy, a także atmosfera w przedsiębiorstwie. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę i coraz większą wagę przykładają do tych aspektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski