Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe odżywianie: przetwory. Jakie są najzdrowsze sposoby zaprawiania warzyw i owoców?

NAD
Nadzieja Szukała, doradca żywieniowy: zdrowe odżywianie to także podstawa dobrego samopoczucia
Nadzieja Szukała, doradca żywieniowy: zdrowe odżywianie to także podstawa dobrego samopoczucia Archiwum
Wiele produktów możemy przetworzyć sami, zamieniając je w zdrowe domowe przetwory. Sprawdź jak! Radzi Nadzieja Szukała, doradca żywieniowy

Rzecz jasna musimy postarać się najpierw o owoce i warzywa dobrej jakości, najlepiej z upraw ekologicznych. Drugą istotną sprawą jest to, jak je przygotujemy, bo wartość odżywcza przetworów zależy głównie od tego.

Polecam: pasteryzowanie, sterylizację, jangizowanie, mrożenie i suszenie. Te metody obróbki całkowicie wyeliminują z naszych przetworów niezdrowy cukier, a zachowają naturalne cukry zawarte w owocach.

**

Zdrowe odżywianie: Warzywa i owoce dostarczają naszym organizmom wielu potrzebnych składników wzmacniających odporność, regulują równowagę kwasowo-zasadową, zawierają łatwo przyswajalne cukry, konieczny błonnik, spowalniają proces starzenia

**

Najprostszą metodą utrwalania za pomocą wysokiej temperatury jest pasteryzacja. Stosujemy ją do niemal wszystkich owoców i warzyw. Pasteryzowane przetwory zachowują dużą wartość odżywczą, ładny kolor i smak. Napełnione przetworem opakowania ogrzewamy w temperaturze nie przekraczającej 95-100 st. C. Owoce i warzywa najlepiej pasteryzować nieobrane i niepokrojone, ale możemy też zrobić z nich soki, przeciery czy musy.

Sterylizację (w naczyniach szczelnie zamkniętych w temperaturze 100-130 st. C) stosujemy np. do utrwalania groszku, kalafiorów, kukurydzy lub fasoli szparagowej.

Suszyć możemy zioła, grzyby, ale także owoce i warzywa, choć te podczas tego procesu tracą sporo witamin.

Szczególnie polecam dżemy makrobiotyczne bez cukru. Rozdrobnione owoce gotujemy powoli mieszając, na bardzo małym ogniu, z dodatkiem odrobiny soli, która wydobędzie naturalną ich słodycz. Drugiego dnia gorący dżem przekładamy do słoików (możemy go jeszcze pasteryzować przez ok. 10 minut, ale nie musimy), zakręcamy wieczka i stawiamy odwrócone słoiki, by same się zamknęły.

Jangizowanie polega na tym, że owoce lub warzywa dusimy tylko w ich własnym soku, podgrzewając je na małym ogniu przez kilkanaście minut, pod przykryciem, również z dodatkiem szczypty soli, najlepiej gruboziarnistej. Po przełożeniu do słoików można je jeszcze krótko pasteryzować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski