Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie i siła z niepozornej łuski

Daria Kubiak
Daria Kubiak
Szukając diet cud zapominamy, że to, co najlepsze dla naszego zdrowia i kondycji, mamy u siebie. Właściciele Młyna w podkaliskich Niedźwiadach produkują ekologiczną żywność i przekonują do niej innych.

Moda na bycie zdrowym, szczupłym, fit i wiecznie młodym opanowała cały świat. Mnożą się cudowne diety, internet podsuwa nam co rusz jakieś cudowne specyfiki, które nie tylko spalają tłuszcz, leczą dolegliwości, ale także potrafią ująć nam ładnych kilka - kilkanaście lat. Zwolennicy zdrowego stylu życia i zdrowej diety zajadają się nasionami chia, glonami i Bóg wie czym jeszcze, sięgają po różne egzotyczne specyfiki, gdy tymczasem....to, co jest najlepsze, mamy u siebie.

Przekonali się o tym na własnej skórze właściciele młyna w podkaliskich Niedźwiadach, gdzie wytwarza się różnego rodzaju produkty przemiału zbóż.

Coś w tym jest

Przygodę z młynarstwem Violetta i Sławomir Mietliccy rozpoczęli w latach 90. Wtedy zostali właścicielami małego młyna żarnowego, wytwarzającego mąkę pełnoziarnistą. Szybko jednak okazało się, że konsumenci nie przepadają za ciemnym pieczywem, lecz szukają białych, puszystych bułeczek i takiegoż chleba. Wtedy przestawili się na produkcję kaszy jęczmiennej. Z czasem asortyment rozrósł się.

- Jesteśmy nastawieni na wytwarzanie zdrowej polskiej żywności- kasz i mąki bez dodatków chemicznych, wybielaczy, polepszaczy smaku etc. - mówi Sławomir Mietlicki. W 2006 roku właściciele młyna skłonili się ku ekologii. Naczelne miejsce wśród wytwarzanych w ich młynie produktów ekologicznych zajęła mielona łuska gryczana - źródło błonnika. Łuska jest specjalnie przygotowywana, tak aby jej siła antyoksydacyjna i przyswajalność minerałów były jak największe.

Państwo Mietliccy wprowadzili ją stopniowo do rodzinnej diety. Po pewnym czasie stwierdzili, jak zbawienny ma wpływ na stan zdrowia i samopoczucie.

- Coś w tym jest. Dolegliwości i schorzenia, z którymi boryka się wiele osób i które także nas nie ominęły, ustąpiły - przyznaje Sławomir Mietlicki.

Dzisiaj mielona łuska i inne produkty z błonnikiem znajdują się w diecie tej wielopokoleniowej rodziny. Mietliccy przyznają, że są fanami zdrowego odżywiania się. Choć zdarzają się im małe ,,grzechy’’ żywieniowe, to zazwyczaj unikają produktów przetworzonych, które zawierają środki chemiczne, konserwujące i poprawiające smak.

- Dzięki świadomie wybranej diecie wysokobłonnikowej i opartej na nieprzetworzonej żywności czujemy się zdrowo. Wierzymy w to, że błonnik gryczany rzeczywiście oczyszcza organizm, który dzięki temu zyskuje siłę do zwalczania rozmaitych zagrożeń - mówi Sławomir Mietlicki.

Eksperci docenili łuskę

Zdrowa żywność wytwarzana w Młynie Niedźwiady została wyróżniona przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego ",,Doceń polskie”. Loża ekspercka, którą stanowią m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa oraz Fundacji Klubu Szefów Kuchni doceniła dwa wyroby Młyna Niedźwiady: mieloną łuskę gryczaną oraz mąkę pszenną pełnoziarnistą. Obydwa produkty zdobyły certyfikat ,,Doceń polskie’’.

Czym jest mielona łuska gryczana? Z wyglądu przypomina drobniutką kaszę mannę. Nie jest jednak śnieżnobiała, lecz brunatna. Produkt powstaje z szeleszczących łupin ziaren gryki ( z tych wytwarza się mąkę i kaszę), które przez wiele lat były po prostu odpadem produkcyjnym. Okazuje się, że ten odpad to skarb zawierający składniki mineralne: cynk, miedź, żelazo, mangan, potas, fosfor, kobalt i platynę. Łuska to także bogactwo witamin z grupy B, PP i E. Na tym nie koniec dobrodziejstw, jakie daje nam łuska. Zawiera bowiem aż 6 flawonoidów, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, moczopędne oraz uszczelniające naczynia krwionośne.

- Zmielona łuska dodawana do pokarmów działa jak ,,miotła’’, która oczyszcza nasz organizm z toksyn, wymiata wolne rodniki i wpływa na lepsze funkcjonowanie przewodu pokarmowego - mówi Violetta Mietlicka.

Czy można sobie wyobrazić lepszego sprzymierzeńca w dbałości o nasze zdrowie i witalność ?

W rodzinie siła

Stopniowo w rodzinnej firmie zaczyna wieść prym młode pokolenie, które obok doświadczenia i wiedzy rodziców stanowi dodatkowy impuls do jej rozwoju i wzbogacania oferty. Córka Magdalena Mietlicka jest odpowiedzialna za jakość wytwarzanych produktów, a jej mąż Aleksander zajmuje się handlem i promowaniem nowych produktów. Wkrótce do tego grona może dołączyć młodsza córka Katarzyna, która studiuje towaroznawstwo i technologię żywności.

Jak zapewnia Aleksander Siewkowski, zięć właścicieli, firma rozwija współpracę z ośrodkami naukowymi z całego kraju, zdobywa niezbędną wiedzę i opracowuje nowe produkty o właściwościach odżywczych i prozdrowotnych.

Jednym z nich są granulki wysokobłonnikowe, które powstały we współpracy Młyna Niedźwiady z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno - Spożywczego. Są źródłem wielu witamin i minerałów. Mogą być stosowane w diecie na różne sposoby jako sucha przekąska lub dodatek do jogurtów, mleka na ciepło, a także jako baza sałatek. Grono amatorów łuski powiększa się z każdym dniem.

Duże zainteresowanie żywnością ekologiczną świadczy o tym, że zaczynamy coraz większą wagę przywiązywać do tego, co jemy. Zaczynamy rozumieć, że odpowiednia zdrowa dieta znaczy tyle samo a nawet więcej co najlepsze lekarstwo.

Gryka

Łuska gryki zawiera zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik.

Nierozpuszczalna frakcja błonnika pobudza perystaltykę jelit oraz wiąże wtórne kwasy żółciowe i wodę. A to sprawia, że przyspiesza trawienie i usuwanie toksyn z organizmu.

Błonnik rozpuszczalny obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby serca, a także obniża poziom cukru po posiłku. Działa też prebiotyczne dbając o zdrowie jelit.

Produkty gryczane mogą pomóc w walce z otyłością, nadciśnieniem , zaburzeniami przemiany materii , cukrzycą chorobami trzustki i wątroby. Wystarczy zjeść trzy łyżki błonnika dziennie dodając je do posiłków. Błonnik uzupełni dietę nie zmieniając smaku potraw. Należy przy tym wypijać odpowiednią ilość wody, aby uniknąć zaparć . Mała ilość wypijanej wody powoduje gorsze wchłanianie składników odżywczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski