Zdzisław Rozwalak nie żyje. Pierwszy szef wielkopolskiej...

  Zdzisław Rozwalak nie żyje. Pierwszy szef wielkopolskiej Solidarności miał 70 lat

  Norbert Kowalski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W wieku 70 lat zmarł Zdzisław Rozwalak, pierwszy szef zarządu regionu Wielkopolska Solidarność. – To był i będzie symbol tamtych czasów – mówi Maciej Musiał, były wojewoda wielkopolski.
  Zdzisław Rozwalak nie żyje

  Zdzisław Rozwalak nie żyje ©archiwum

  Zdzisław Rozwalak urodził się 3 stycznia 1943 roku w Poznaniu. Od 1965 roku jako ślusarz pracował w Poznańskiej Fabryce Maszyn Żniwnych. W 1981 roku został szefem wielkopolskiej „S”.

  – Był osobą bezpośrednią, uczciwą i rzetelną. Skupiał się na swojej pracy i nie nastawiał na rozgłos – opowiada Marek Kalemba, dyrektor Biura Rady Miasta. Wtóruje mu Maciej Musiał: – Jest postacią historyczną dla całej Wielkopolski, a nigdy nie afiszował się ze swoją działalnością.

  Leonard Szymański, były zastępca Zdzisława Rozwalaka w zarządzie regionu, zwraca uwagę na bezkompromisowość byłego szefa wielkopolskiej „S”. – W czerwcu 1981 roku wicepremier Jerzy Gozdowski przyjechał do Poznania, bo chciał dostać zaproszenie na uroczystość odsłonięcia Krzyży na Placu Mickiewicza.
  Zdzisław powiedział mu: „To jest poważne wydarzenie, a wasze rządy zmieniają się jak rękawiczki. Jaką mam mieć pewność, że za dwa tygodnie dalej będzie pan wicepremierem” – wspomina Leonard Szymański.

  Mimo tego zawsze stronił od konfliktów. – Był łagodnym człowiekiem, który nie podnosił głosu. Unikał sporów, lecz potrafił się przeciwstawić – wyjaśnia Wojciech Wołyński, były współpracownik Zdzisława Rozwalaka.

  W styczniu 1982 roku Zdzisław Rozwalak ponownie postawił się władzom. Zanim jednak do tego doszło, w grudniu 1981 roku podpisał oświadczenie, w którym poparł Wojciecha Jaruzelskiego i wprowadzenie stanu wojennego. Kilka tygodni później odwołał je na oczach około 40 dziennikarzy z zagranicy.

  – Marian Król, ówczesny wojewoda poznański, poinformował Zdzisława, że w styczniu 1982 roku odbędzie się spotkanie z dziennikarzami z zagranicy. Miało się ono odbyć w restauracji Hotelu Polonez. W dniu spotkania, gdy byliśmy w hotelu, Zdzisław stwierdził, że nie usiądzie przy jednym stole z przedstawicielami władzy. Przy dziennikarzach odwołał również oświadczenie z grudnia, wyjaśniając, że podpisał je pod przymusem w budynku milicji – opowiada Leonard Szymański.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo