Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze smogiem w Poznaniu można walczyć na wiele sposobów. Podstawą jest wymiana kopciuchów, ale są też inne pomysły. Co proponują radni?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Pierwszy w Poznaniu chodnik antysmogowy powstanie w ramach inwestycji Nowy Rynek, którą realizuje firma Skanska na terenie dawnego dworca PKS. Ma być gotowy w tym roku.
Pierwszy w Poznaniu chodnik antysmogowy powstanie w ramach inwestycji Nowy Rynek, którą realizuje firma Skanska na terenie dawnego dworca PKS. Ma być gotowy w tym roku. Łukasz Gdak
- W walce ze smogiem nic nie zastąpi wymiany pieców, ale chcemy zwrócić uwagę, że są także inne nowoczesne technologie antysmogowe, które mogą ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w mieście. Chcemy zwrócić na nie uwagę prezydenta – mówi Michał Grześ, radny PiS.

Michał Grześ już jesienią ubiegłego roku przygotował projekt uchwały, która zobowiązuje prezydenta do podjęcia działań, mających na celu budowę chodników antysmogowych. Zdaniem radnego PiS, mogą one być uzupełnieniem w walce ze smogiem.

Czytaj też: Chodniki antysmogowe w Poznaniu? Do ich budowy przekonuje radny PiS Michał Grześ

Chodniki antysmogowe nie są nowinką technologiczną. Od 10 lat buduje się je we Włoszech i Belgii. Pierwszy taki chodnik powstaje również w Poznaniu, będzie gotowy w tym roku. Buduje go firma Skanska w ramach inwestycji Nowy Rynek (kompleks budynków powstaje na terenie dawnego dworca PKS).

W walce ze smogiem Poznań wykorzystuje drona:

Chodniki antysmogowe buduje się ze specjalnego betonu z dodatkiem cząsteczek dwutlenku tytanu. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych. Są one rozkładane na nieszkodliwe. Co więcej, beton sam się oczyszcza.

- To technologia, która się nie zużywa – potwierdza Grześ. - Nie jest ona panaceum na smog, ale te chodniki można budować na przykład w centrum miasta, w tych miejscach, w których nie można posadzić zieleni. Chodniki antysmogowe budują już w Warszawie. Z badań przygotowanych przez uczelnie na zlecenie władz stolicy wynika, że są one droższe o 10-20 procent od zwykłych chodników.

Warto wiedzieć: Poznań zbroi się na walkę ze smogiem, ale wiele zależy od nas samych. Koniec dmuchaw i chodniki antysmogowe nie wystarczą

Inicjatywa radnego PiS spotkała się z aprobatą radnych. Konrad Zaradny, radny KO, szef komisji ochrony środowiska i gospodarki komunalnej stwierdził, że dobrze będzie zająć się tym tematem na posiedzeniu komisji. Efektem tej dyskusji było ujęcie w uchwale także innych technologii antysmogowych.

Smog w Poznaniu. W ostatnich dniach mieszkańcy zgłaszali przede wszystkim nieprzyjemny zapach i czarny, gęsty dym unoszący się znad osiedli, gdzie znajdują się ogródki działkowe.

Poznań zbroi się na walkę ze smogiem, ale wiele zależy od na...

Radni jednogłośnie poparli propozycję, aby w miejscach szczególnie narażonych na działanie smogu, tam gdzie nie jest możliwe nasadzenie zielni, w rejonie szkół, dps-ów, przychodni, szpitali, instytucji publicznych, stosować chodniki antysmogowe, farby antysmogowe, urządzenia absorbujące zanieczyszczenia powietrza (w tym zielone ściany).

- To dobry przykład, jak ponad podziałami, możemy wypracować dobre rozwiązania – podsumował przyjęcie uchwały w tej sprawie radny Zaradny.

Sześć miast z Wielkopolski znalazło się na liście miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Rekordziści z naszego regionu przekraczają dozwolone normy aż czterokrotnie! Sprawdź, gdzie jest najgorzej.Przejdź do rankingu --->

6 miast w Wielkopolsce z najbardziej rakotwórczym powietrzem...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski