Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeglarstwo: Największa impreza sezonu w Kiekrzu, czyli Srebrny Żagiel Optimista, już w piątek!

Radosław Patroniak
Uczestnicy regat nie mogą mieć więcej niż 15 lat
Uczestnicy regat nie mogą mieć więcej niż 15 lat Fot. Archiwum JKW Poznań
Od piątku do niedzieli po raz 38 na Jeziorze Kierskim wPoznaniui odbędą się regaty Energa Sailing Cup Srebrny Żagiel Optimista. Bazą startową dla 300 młodych żeglarzy będzie przystań Jacht Klubu Wielkopolski.

To jedyna impreza w Polsce, na której każdy uczestnik podczas ceremonii zakończenia jest uhonorowany dyplomem i upominkiem. Wyścig finałowy rozgrywany między zwycięzcami grupy A i B jest jedyny w Polsce. Jego stawką jest maszt, bom i rozprze wraz z żaglem firmyJSail.
Regaty rozpoczną się w piątek o godz. 12.Dzień później rywalizacja będzie się toczyć od godz. 11, a w niedzielę od godz. 10. Dodatkową atrakcją będzie wyścig oldboyów, czyli z udziałem trenerów zawodników i zawodniczek, zaplanowany w sobotę o godz. 18.

Po raz pierwszy kierskie zawody zostały zorganizowane w 1978 r., w roku jubileuszu 45-lecia Jacht Klubu Wielkopolski. Regaty miały być pierwszym zetknięciem się dzieci z atmosferą rywalizacji sportowej. Inicjatorami projektu tych regat byli starsi zawodnicy Jacht Klubu Wielkopolski, a w szczególności Bogdan Kramer – ówczesny mistrz świata w klasie DN oraz późniejszy olimpijczyk w klasie Tornado (1980 r.). Projekt był również aktywnie wspierany przez redakcję czasopisma „Tydzień” z jej redaktorem Jerzym Unierzyskim.

Pierwsze regaty wygrał dobrze zapowiadający się młody żeglarz, 11-letni Paweł Kowalski z Jacht Klubu Wielkopolski. Dziesięć lat później Kowalski należał już do najlepszych żeglarzy deskowych w Polsce, kilkakrotnie zdobywał tytuły mistrza i wicemistrza Polski. Obecnie jest trenerem kadry olimpijskiej klasy Mistral.

Uczestnikami regat o Srebrny Żagiel Optimista było wielu czołowych zawodników. W latach 1982 i 1984 zwycięzcą regat został Łukasz Burczyński z AZS Olsztyn, później czołowy zawodnik żeglarstwa lodowego w klasie DN. W roku 1987 w regatach startowało 131 zawodników z 21 klubów, a pomiędzy nimi odnotowano udział 12-letniego Mateusza Kusznierewicza. Nikt wówczas nie przypuszczał, że za dziesięć lat stanie on na najwyższym podium olimpijskim. Rok później startowało 153 zawodników z 24 klubów, wśród których pierwszą Polką, sklasyfikowaną na ósmym miejscu, była Weronika Glinkiewicz z Jacht Klubu Wielkopolski, która po ośmiu latach reprezentowała Polskę w klasie Europa na igrzyskach.

W 1984 r. w siódmych regatach o Srebrny Żagiel Optimista startował Tomasz Chamera (drugie miejsce na 147 uczestników), aktualnie pełniący funkcję trenera-koordynatora Polskiego Związku Żeglarskiego.

Organizatorzy kolejnych regat czynią wszystko, żeby zawody były zawsze atrakcyjne zarówno pod względem sportowym, jak i imprez towarzyszących. W czasie wolnym od wyścigów organizowane są różnego rodzaju turnieje gier zespołowych, konkursy i piknik.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski