Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeliwo – wykorzystywane w kuchni

materiał partnera
Żeliwo w kuchni wykorzystywane było od dawna. Znane jest naszym babciom, które używały garnków i patelni żeliwnych do przygotowywania posiłków dla całej rodziny. Obecnie garnki żeliwne znowu stają się popularne ze względu na zalety które posiadają. Żeliwo jest trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne materiałem, które odpowiednio konserwowane może służyć kilku pokoleniom. Potrawy przyrządzone w garnkach i na patelniach żeliwnych są zdrowe i smaczne a ich przygotowanie trwa zazwyczaj krócej, ponieważ garnki dobrze przewodzą ciepło. Garnki żeliwne sprawdzą się doskonale na wszelkiego rodzaju kuchniach, kuchenkach gazowych oraz płytach ceramicznych i indukcyjnych. Garnki żeliwne (jeżeli nie posiadają drewnianych uchwytów) mogą być używane też w piekarniku.
Żeliwo – wykorzystywane w kuchni

Na rynku dostępne są garnki i patelnie w różnych kształtach i rozmiarach, które idealnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnie urządzonej kuchni. Używając, żeliwnych garnków możemy, przyrządzić zdrowy posiłek, gdyż garnki nie wydzielają podczas użytkowania żadnych szkodliwych związków. Garnki żeliwne są polecane do potraw, które wymagają długiej obróbki termicznej takiej jak smażenie czy duszenie, ponieważ posiadają grube dno i idealnie rozprowadzają ciepło więc potrawy w nich przyrządzane poddawane są takiemu samemu działaniu z każdej strony – nie istnieje obawa przypalenia lub niedopieczenia z drugiej strony.

Warto pamiętać, że podczas przyrządzania potraw w naczyniach żeliwnych zwłaszcza kwaśnych – żelazo zawarte w garnku przechodzi do potrawy. Anemia jest jedną z najczęstszych chorób wynikających z niedoborów żelaza – potrawy przyrządzane w tych garnkach mogą w dużej mierze uzupełnić ten deficyt. Decydując się na zakup garnków i patelni z żeliwa warto wziąć po uwagę ich zalety, jak i wady oraz fakt, że raz na jakiś czas wymagają konserwacji.

Żeliwo – wykorzystywane w kuchni

Zalety:

• trwałe i odporne na uszkodzenia, grube dno sprawia, że długo utrzymują temperaturę potrawy,
• uniwersalne – pasują do wszystkich kuchenek i piekarników (o ile nie posiadają drewnianych uchwytów) oraz do płyt grzewczych ceramicznych i indukcyjnych,
• nie wydzielają szkodliwych związków podczas przyrządzania potraw,
• polecane przy anemii i niedoborach żelaza – podczas gotowania żelazo przedostaje się do potraw.

Wady:

• nie nadają się do przechowywania kwaśnych potraw – żeliwo wchodzi w reakcję z posiłkiem i sprawia, że wyczuwalny jest metaliczny posmak,
• nie można myć ich w zmywarce – chemia używana do zmywarek powoduje korozję powierzchni garnków,
• są ciężkie – naczynie waży od 1 do 5 kg w zależności od kształtu i wielkości,
• wymagają konserwacji – raz na jakiś czas impregnujemy naczynie rozgrzanym olejem i pozostawiamy do wystygnięcia, po wystygnięciu wycieramy papierowym ręcznikiem i odstawiamy na miejsce – operację tę wykonujemy co jakiś czas.

Żeliwo – wykorzystywane w kuchni

Garnki i patelnie z żeliwa są dobrym wyborem, jeżeli chcemy ograniczyć ilość tłuszczu używanego podczas przyrządzania posiłku – naczynia te nie wymagają dużych jego ilości, ponieważ pokryte są specjalną powłoką zapobiegającą przywieraniu potraw. Wybierając, garnki możemy, dostosować je do naszych preferencji i wystroju naszej kuchni. Na rynku dostępne są różne wielkości i wzory a z uwagi na fakt, że są wielofunkcyjne, (można smażyć, dusić i gotować w jednym) są też ekonomiczne i trwałe. Odpowiednio dobrane i konserwowane będą, nam służyć przez całe nasze życie umożliwiając, nam przyrządzanie zdrowych smacznych i wartościowych posiłków.

Więcej informacji: https://cookandlove.pl/garnki-zeliwne.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski