Spis treści
Zespół dworski w Grodźcu. Piękny i tajemniczy
W Grodźcu znajduje się opuszczony zespół pałacowo-parkowy o powierzchni 16.12 ha. Pierwszy pałac, którego szczątkowy ruiny zachowały się do dziś, został wzniesiony w 1639 roku dla Abraham Ciświckiego. Dziś mianem pałacu określana jest budowla z charakterystycznymi kolumnami – ta pojawiła się w drugiej połowie XVIII wieku.
Kolejnymi właścicielami pałacu była rodzina Jaskólskich. Później: Aleksander Kożuchowski, Franciszek Stadnicki.
Sześciokolumnowy portyk został dobudowany na początku XIX wieku dla kolejnych właścicieli, którymi była rodzina Bielińskich - Piotr Bieliński był ówczesnym wojewodą. W tym czasie (1810 r.) wybudowana została oficyna, czyli drugi budynek określany jako dwór, lub nowy pałac.
Następnie, w 1875 roku pałac został kupiony przez rodzinę Kwileckich, którzy unowocześnili swoją rezydencję. Budynek ten jest pierwszym i jednym z trzech zabytków znajdujących się na terenie zespołu.
Ostatni właściciel i losy pałacu po wojnie
Zespół dworski był w rękach Kwileckich do II wojny światowej, gdyż niewiele ponad miesiąc po jej rozpoczęciu, Stanisław Kwilecki został zamordowany przez Niemców poprzez strzał w tył głowy. Tego dnia zginęło również wielu innych ludzi, w tym właściciel fabryki Fajansów w Kole – Czesław Freudenreich oraz kierownik szkoły w Grodźcu – Józef Pechęrski.
Po zakończeniu wojny cały zespół dworski przejął skarb państwa. Umieszczono tam szkołę podstawową, a folwarkiem zarządzały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Później mieściło się tam także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, czego dowód zachował się do dziś. Przy głównych drzwiach wisi tabliczka informująca o tym, że taka instytucja się tam mieściła.
Olbrzymie drzewa dookoła pałacu
Oprócz budowli wzniesionych ludzkimi rękoma, zespół pałacowo-parkowy w Grodźcu ma o wiele więcej do zaoferowania. W parku płynie kanał, który w niektórych miejscach można przekroczyć lub pokonać idąc po grubej desce rozciągniętej nad taflą wody.
Najbardziej jednak fascynującymi elementami tamtego terenu, są olbrzymie drzewa, w tym dęby, których obwód pnia sięga do nawet 7 metrów. Na niektórych z nich możemy znaleźć małą tabliczkę informującą o tym, że drzewo jest prawnie chronione, jako pomnik przyrody.
Pałac czeka na lepsze czasy
Zespół dworski w Grodźcu od 2020 roku ma nową właścicielkę. Jest nim Ede Cassia Segnini Brandao Sapieha. Wcześniej sprawa dotycząca praw do posiadania majątku przez wiele lat ciągnęła się w sądzie, jednak doczekała się szczęśliwego finału. Kwestie prawne i plany na przyszłość zostały uzgodnione z prawowitą i byłą spadkobierczynią – Anną Kwilecką-Krzyżanowską.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. To tu pojawia s...
Źródło: konin.naszemiasto.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót