MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół pałacowy w Grodźcu stoi w ruinie. Przy nim prywatny park, gdzie rosną kilkusetletnie drzewa!

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Około 30 kilometrów od Konina w Grodźcu stoi opuszczony od wielu lat zespół pałocowo-parkowy. Budynki przyciągają wzrok z ulicy, wyłaniając się z porośniętego parku, w którym drzewa liczą sobie nawet kilka stuleci. Zobacz jak wygląda to miejsce dziś i poznaj jego smutną, a zarazem fascynującą historię!Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->
Około 30 kilometrów od Konina w Grodźcu stoi opuszczony od wielu lat zespół pałocowo-parkowy. Budynki przyciągają wzrok z ulicy, wyłaniając się z porośniętego parku, w którym drzewa liczą sobie nawet kilka stuleci. Zobacz jak wygląda to miejsce dziś i poznaj jego smutną, a zarazem fascynującą historię!Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->
Około 30 kilometrów od Konina w Grodźcu stoi opuszczony od wielu lat zespół pałocowo-parkowy. Budynki przyciągają wzrok z ulicy, wyłaniając się z porośniętego parku, w którym drzewa liczą sobie nawet kilka stuleci. Zobacz, jak wygląda to miejsce dziś i poznaj jego smutną, a zarazem fascynującą historię!

Spis treści

Zespół dworski w Grodźcu. Piękny i tajemniczy

W Grodźcu znajduje się opuszczony zespół pałacowo-parkowy o powierzchni 16.12 ha. Pierwszy pałac, którego szczątkowy ruiny zachowały się do dziś, został wzniesiony w 1639 roku dla Abraham Ciświckiego. Dziś mianem pałacu określana jest budowla z charakterystycznymi kolumnami – ta pojawiła się w drugiej połowie XVIII wieku.

Kolejnymi właścicielami pałacu była rodzina Jaskólskich. Później: Aleksander Kożuchowski, Franciszek Stadnicki.

Sześciokolumnowy portyk został dobudowany na początku XIX wieku dla kolejnych właścicieli, którymi była rodzina Bielińskich - Piotr Bieliński był ówczesnym wojewodą. W tym czasie (1810 r.) wybudowana została oficyna, czyli drugi budynek określany jako dwór, lub nowy pałac.

Następnie, w 1875 roku pałac został kupiony przez rodzinę Kwileckich, którzy unowocześnili swoją rezydencję. Budynek ten jest pierwszym i jednym z trzech zabytków znajdujących się na terenie zespołu.

Ostatni właściciel i losy pałacu po wojnie

Zespół dworski był w rękach Kwileckich do II wojny światowej, gdyż niewiele ponad miesiąc po jej rozpoczęciu, Stanisław Kwilecki został zamordowany przez Niemców poprzez strzał w tył głowy. Tego dnia zginęło również wielu innych ludzi, w tym właściciel fabryki Fajansów w Kole – Czesław Freudenreich oraz kierownik szkoły w Grodźcu – Józef Pechęrski.

Po zakończeniu wojny cały zespół dworski przejął skarb państwa. Umieszczono tam szkołę podstawową, a folwarkiem zarządzały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Później mieściło się tam także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, czego dowód zachował się do dziś. Przy głównych drzwiach wisi tabliczka informująca o tym, że taka instytucja się tam mieściła.

Olbrzymie drzewa dookoła pałacu

Oprócz budowli wzniesionych ludzkimi rękoma, zespół pałacowo-parkowy w Grodźcu ma o wiele więcej do zaoferowania. W parku płynie kanał, który w niektórych miejscach można przekroczyć lub pokonać idąc po grubej desce rozciągniętej nad taflą wody.

Najbardziej jednak fascynującymi elementami tamtego terenu, są olbrzymie drzewa, w tym dęby, których obwód pnia sięga do nawet 7 metrów. Na niektórych z nich możemy znaleźć małą tabliczkę informującą o tym, że drzewo jest prawnie chronione, jako pomnik przyrody.

Pałac czeka na lepsze czasy

Zespół dworski w Grodźcu od 2020 roku ma nową właścicielkę. Jest nim Ede Cassia Segnini Brandao Sapieha. Wcześniej sprawa dotycząca praw do posiadania majątku przez wiele lat ciągnęła się w sądzie, jednak doczekała się szczęśliwego finału. Kwestie prawne i plany na przyszłość zostały uzgodnione z prawowitą i byłą spadkobierczynią – Anną Kwilecką-Krzyżanowską.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Tajemniczy wielkopolski zabytek z XIX wieku szuka nowego właściciela. Owiany legendą pałac w Pakosławiu, zbudowany pośrodku urokliwego parku krajobrazowego, został wystawiony na sprzedaż. Jego cena może zaskoczyć! Co więcej, to miejsce niezwykłe. Do dziś mieszkańcy wsi uważają, że po swoich dawnych włościach krąży hrabina i pilnuje dobytku. Pojawia się tu Czarna Dama? Zobacz, jak teraz wygląda pałac, wybudowany dla Emilii Sczanieckiej i poznaj związaną z nim legendę---> Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Hitlerowcy zrobili z niej pływalnię, teraz popada w ruinę. Zobacz, jak wygląda w środku

Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. To tu pojawia s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski