MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Budowlanych chce się rozbudować

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Zespół Szkół Budowlanych chce się rozbudować. Po co? Czy są na to pieniądze? – pyta część radnych i nie godzi się na zbycie miejskiego majątku Wielkopolskiej Izbie Budownictwa, która prowadzi Zespół Szkół Budowlanych.

Wielkopolska Izba Budownictwa, która prowadzi Zespół Szkół Budowlanych przy ulicy Grunwaldzkiej, chce kupić budynki oświatowe, a grunt przejąć w wieczyste użytkowanie. – Jeśli chcemy się rozwijać, musimy mieć stabilną podstawę – twierdzi Zenon Kierczyński, prezes WIB. I zapewnia: – Chcemy zbudować nową salę sportową, rozbudować istniejący budynek szkolny do dwóch kondygnacji, by zyskać dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne – specjalistyczne pracownie i laboratoria oraz przebudować istniejącą salę gimnastyczną na bursę dla uczniów, którzy dojeżdżają z Wielkopolski.

Prezes Kierczyński zapewnia, że będzie tutaj prowadzona działalność oświatowa. Poza tym obowiązujący plan miejscowy przewiduje ten teren jedynie na usługi oświatowe oraz sport i rekreację.
Rzeczoznawca majątkowy wycenił tę nieruchomość na nieco ponad 3,9 mln zł (grunt – 2,6 mln zł; budynki i urządzenia – 1,3 mln zł).
– Po bonifikacie od ceny sprzedaży budynków i urządzeń, znajdujących się na tej nieruchomości, do zapłaty zostanie 136,8 tys. zł – wyjaśnia Paweł Diakowicz, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. I dodaje, że w przypadku szkół publicznych, a taką jest Zespół Szkół Budowlanych, nie pobiera się opłat za wieczyste użytkowanie.

Przeciwny sprzedaży budynków i oddaniu terenu w wieczyste użytkowanie jest Michał Grześ, radny PiS. – Tworzymy precedens. Boję się, że także inne instytucje prowadzące szkoły wystąpią o ich kupno – mówi M. Grześ. – Ten podmiot nie posiada żadnego majątku, a rozbudowa palcówki nie jest za bardzo potrzebna. Jako miasto dotujemy tę szkołę.

Radny PiS przypomina też, że uczęszczają do niej uczniowie spoza Poznania. – To nie jest tak, że miasto nic nie dostanie – podkreśla Z. Kierczyński. – Prowadzimy praktyczną naukę zawodów dla wielu firm budowlanych, w tym poznańskich. Brakuje pracowników w podstawowych zawodach budowlanych.

Halina Owsianna, radna Lewicy ma wątpliwości, czy WIB posiada fundusze na zaplanowane inwestycje. – Mamy deklaracje firm, które należą do WIB, że nam pomogą – zapewnia Z. Kierczyński.

Z kolei Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna PO uważa, że szkoła budowlana jest potrzebna.

Przypomnijmy, że szkoła powstała w 1959 r. Podlegała pod Poznańskie Zjednoczenie Budownictwa w Poznaniu, którego następcą prawnym jest WIB. Została wybudowana z funduszy poznańskich przedsiębiorstw budowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski