Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgony w Poznaniu: Liczba zmarłych nie daje nam zapomnieć o tym, jak groźny jest koronawirus

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Ze wstępnych danych dotyczących zgonów, które podał Główny Urząd Statystyczny wynika, że w roku 2020 odnotowaliśmy w Polsce blisko pół miliona zgonów. W stosunku do roku 2019 zmarłych było więcej o 68 tys., w tym było około 41,5 tys. tych, których pokonał COVID-19. Najtragiczniejszym zeszłorocznym miesiącem pandemii był listopad. Zmarły w nim ponad 64 tysiące Polaków. Czy pierwsza połowa tego roku przynosi bardziej optymistyczne dane? Sprawdź--->
Ze wstępnych danych dotyczących zgonów, które podał Główny Urząd Statystyczny wynika, że w roku 2020 odnotowaliśmy w Polsce blisko pół miliona zgonów. W stosunku do roku 2019 zmarłych było więcej o 68 tys., w tym było około 41,5 tys. tych, których pokonał COVID-19. Najtragiczniejszym zeszłorocznym miesiącem pandemii był listopad. Zmarły w nim ponad 64 tysiące Polaków. Czy pierwsza połowa tego roku przynosi bardziej optymistyczne dane? Sprawdź--->Konrad Kozłowski
Ze wstępnych danych dotyczących zgonów, które podał Główny Urząd Statystyczny wynika, że w roku 2020 odnotowaliśmy w Polsce blisko pół miliona zgonów. W stosunku do roku 2019 zmarłych było więcej o 68 tys., z czego 41,5 tys. stanowili ci, których pokonał COVID-19. Najtragiczniejszym zeszłorocznym miesiącem pandemii był listopad. Zmarły w nim ponad 64 tysiące Polaków. Czy pierwsza połowa tego roku przynosi bardziej optymistyczne dane?

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2020 r. zmarło 477 335 osób, czyli o niemal 68 tys. więcej niż w roku 2019. Według danych poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego przez cały zeszły rok sporządzono aż 8 834 akty zgonu.

Najbardziej dramatycznym był przedostatni miesiąc zeszłego roku, który zasłużył na miano "czarnego listopada". Liczba zmarłych w Polsce była wówczas rekordowo wysoka. Takiej liczby zgonów nie notowano w kraju od czasów II wojny światowej. Zmarło ponad 64 tys. osób (niemal dwa razy więcej niż w 2019 r.)., w tym 1000 poznaniaków. Średnio notowano ponad 14 tys. zgonów tygodniowo.

Zobacz też: Profilaktyka 40 PLUS. Możesz skorzystać z bezpłatnych badań dla osób 40+. Jak to zrobić? Sprawdź!

Liczba zgonów rosła także w stolicy Wielkopolski

W Poznaniu, jak podawał USC, w październiku 2020 odnotowano aż 919 zgonów, co już było wyjątkowo dużą liczbą w porównaniu do lat poprzednich. W tym samym miesiącu w roku 2018 odnotowano 650 zgonów, a w październiku 2019 – 592 zgony. W listopadzie różnice były jeszcze większe. Odnotowano w nim 1034 zgony poznaniaków, podczas gdy w roku 2018 było ich 561, a w roku 2019 – 584.

Czy w 2021 roku liczba zgonów spadła?

Od niedawna mocno spadła liczba dobowych zakażeń COVID-19, poluzowano restrykcyjne obostrzenia, powiększa się grono zaszczepionych, a my poczuliśmy się bezpieczniej. Dodatkowo zaczął się sezon urlopowy i większość z nas myśli tylko o przyjemnym odpoczynku.

Czy jednak ten rok możemy nazwać lepszym od poprzedniego? Czy zgonów notowaliśmy w nim mniej? Dane z poznańskiego USC mówią same za siebie. Urząd podaje, że od 1 stycznia do końca czerwca br. wystawił już 5 452 akty zgonu. W roku 2020 w tym samym okresie aktów zgonu wystawiono 3 880, a w 2019 - 3 635.

Czytaj koniecznie: Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta? Dlaczego jest ono takie ważne?

Jak kształtowała się liczba zgonów w Poznaniu od stycznia do czerwca 2019, 2020 i 2021:

Przyczyny zgonów

Mimo ogromnej liczby zmarłych na COVID-19, ze statystyk wynika, że nadal głównymi przyczynami śmierci Polaków są choroby układu krążenia i nowotwory (w 2020 r. blisko 60 proc.). Tych mogło być znacznie więcej, niż w latach poprzednich, bo nasze społeczeństwo się starzeje, służba zdrowia przez pewien czas była przede wszystkim skoncentrowana na epidemii, a wielu chorych, często obawiając się zakażenia koronawirusem, odwlekało w zeszłym roku pójście do lekarza specjalisty. Brak odpowiedniej profilaktyki i zaniedbania w leczeniu chorób przewlekłych nie mogły pozostać bez wpływu na nasze zdrowie.

Ostateczne dane z podziałem na przyczyny zgonów za 2020 rok GUS poda w III kwartale 2021 roku.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski