18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgubiłeś dowód osobisty? Lepiej zgłoś to! Ratuj się!

Agnieszka Smogulecka
Dokument z danymi osobowymi jest czymś, co należy pieczołowicie chronić
Dokument z danymi osobowymi jest czymś, co należy pieczołowicie chronić Jarosław Ziarek
Na dowód pani Katarzyny ktoś założył firmy i narobił długów, które kobieta ma teraz spłacać. Czy można się ustrzec przed podobnymi sytuacjami?

Katarzyna w 2006 r. straciła dowód. Nie jest pewna, czy ktoś go ukradł, czy go zgubiła. Powiadomiła o tym urząd, wyrobiła nowy dokument. Gdy dowiedziała się, że ktoś się jej starym dowodem posługuje, zawiadomiła policję. Zrobiła wszystko, co należało, ale nie uchroniło jej to przed kłopotami. Teraz tłumaczy się z zaległości finansowych firm, których rzekomo jest właścicielką, a prokuratura ściga osoby, które się za nią podawały.

Czytaj też:
ZGUBIONE DOKUMENTY? - CO ZROBIĆ - PORADNIK KROK PO KROKU

Piotr w 2001 r. zostawił w pociągu dowód osobisty. On też powiadomił policję i urząd miasta. Gdy okazało się, że ktoś - posługując się dokumentem - zaczął zaciągać kredyty, sprawy szybko wyjaśniano. Ale w tym roku komornik chciał zająć jego pensję, by ściągnąć dług (zaciągnięty przez nieuczciwego znalazcę dowodu).

Wzrosła liczba prób wyłudzeń na podstawie cudzych dokumentów

- W ostatnim roku znów rosła liczba prób wyłudzeń kredytów na podstawie cudzych dokumentów - czytamy w raporcie infoDOK, przygotowywanym w ramach kampanii pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - Prób wyłudzeń było więcej, ale chodziło zwykle o niższe kwoty.

- Dokument zawierający dane osobowe jest czymś, co należy pieczołowicie chronić - mówi Dawid Marciniak z wielkopolskiej policji. - Istnieje niebezpieczeństwo, ze złodziej wykorzysta dokument. Dlatego, gdy stwierdzi się brak np. dowodu osobistego, należy natychmiast powiadomić o tym bank, urząd, ewentualnie policję - dodaje.

Po pierwsze: zastrzec dokumenty
- Dziś warto zgłaszać utratę dowodu osobistego lub innych dokumentów w banku, który wprowadzi informację do systemu Dokumenty Zastrzeżone - radzi adwokat Ida Fiłoniuk--Krajewska, która pro bono zajęła się sprawą Katarzyny. - Samo zgłoszenie w gminie może nie być wystarczające, o czym dobitnie świadczy przykład mojej klientki - podkreśla.

Jak to zrobić? Gdy zgubimy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, kartę pobytu itp., należy powiadomić oddział banku, w którym mamy rachunek, a gdy nie mamy konta - oddział banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów. Zastrzeżenia przyjmuje kilkanaście tysięcy placówek w kraju.

Powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentu - dyspozycja jest potrzebna, aby bank wpisał informację do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ (pisemne potwierdzenie może być wydawane na życzenie klienta). Niektóre banki pobierają opłatę za zastrzeżenie dokumentów.

Dokumenty warto zastrzec zarówno w przypadku zgubienia, jak kradzieży, aby zmniejszyć ryzyko wyłudzeń na nasze nazwisko. Z systemu mogą bowiem korzystać m.in. notariusze, agencje pośrednictwa wynajmu i sprzedaży nieruchomości, operatorzy telefonii, firmy leasingowe itd.

Utratę dowodu osobistego warto zgłaszać do banku, który ma dostęp do systemu Dokumenty Zastrzeżone

Jeśli dokumenty skradziono - idź na policję
Policji należy zgłaszać dokumenty, które zostały skradzione (zatem gdy doszło do przestępstwa).

Trzeba pójść do komisariatu lub komendy, najlepiej w pobliżu miejsca, w którym doszło do kradzieży. Policjant, który będzie przyjmował zgłoszenie, z pewnością poprosi o podanie przybliżonej godziny kradzieży, miejsca przestępstwa, okoliczności, podejrzeń co do sprawcy. Sporządzi protokół i wystawi potwierdzenie zawiadomienia o kradzieży.

Zawiadomienie trzeba złożyć w urzędzie
O kradzieży czy zaginięciu dokumentu należy powiadomić urząd, który go wydał. Zwykle jednocześnie składane są wnioski o wydanie nowych dokumentów).

Zawiadomienie o utracie dowodu osobistego zgłasza się w urzędzie gminy. Trzeba tam pójść osobiście i złożyć oświadczenie zawierające dane posiadacza dowodu. W przypadku małoletnich lub ubezwłasnowolnionych - utratę dowodu może zgłosić opiekun prawny, gdy dowód należał do osoby, która np. z przyczyn zdrowotnych nie może pójść do urzędu - sprawę może załatwić pełnomocnik (po okazaniu pisemnego pełnomocnictwa). Zgłaszający otrzyma zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie i jego dane. Osoba, która utraciła dowód, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego. - Z dniem zawiadomienia organu gminy dowód osobisty jest unieważniony - mówi Ida Fiłoniuk-Krajewska.

UWAGA! Osoba, która znalazła własny dowód osobisty zgłoszony jako utracony, musi niezwłocznie oddać go organowi, który wydał ten dokument. Natomiast osoba, która znalazła cudzy dowód, jest obowiązana przekazać go najbliższemu organowi gminy, policji albo właścicielowi.

Utratę paszportu należy zgłosić w jednym z punktów paszportowych (za granicą - w punkcie konsularnym). Tam spisane zostaje oświadczenie o utracie, opisujące okoliczności kradzieży czy zagubienia.

O utracie prawa jazdy należy poinformować wydział komunikacyjny właściwego urzędu. Robi się to zwykle łącznie ze złożeniem wniosku o wydanie wtórnika.

Zawiadomienie o utracie dowodu rejestracyjnego pojazdu i wniosek o wydanie wtórnika należy złożyć w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, który wydał dowód.

O utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej trzeba niezwłocznie zawiadomić osobiście właściwego - ze względu na miejsce pobytu - wojskowego komendanta uzupełnień.

Zastrzeż, zanim będzie za późno
W 2013 roku policja wszczęła prawie 12,5 tysiąca postępowań dotyczących przestępstwa posługiwania się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby lub przywłaszczenia takiego dokumentu - podaje Komenda Główna.

W Centralnej Bazie Danych Systemu DZ pod koniec 2013 roku znajdowało się niemal 1,3 miliona zastrzeżonych dokumentów. Samych dowodów osobistych i paszportów było wówczas prawie 952 tysiące sztuk. Statystycznie, w 2013 roku, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4,5 minuty trafiał nowy dokument. W sumie w ciągu roku zastrzeżono w tym systemie prawie 121 tys. dokumentów - to rekord w skali całego badania infoDOK od 2008 roku.

Być może proceder wykorzystywania kradzionych dokumentów zostanie ukrócony po zmianie ustawy o dowodach osobistych. Projekt nowelizacji przewiduje utworzenie wykazu unieważnionych dowodów osobistych. Każdy będzie mógł zgłosić utratę dowodu, każdy też, po uwierzytelnieniu, będzie mógł uzyskać nieodpłatnie dostęp do systemu. Pomogłoby to w weryfikacji dowodów np. przez notariuszy. Nowelizacja była kilkakrotnie przekładana, teraz mówi się, że wejdzie w życie od 2015 roku.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski