Zielona transformacja zaczyna się od węgla

Materiał informacyjny - Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.
To węgiel jest wskazywany jako jeden z winowajców globalnego ocieplania. Bez węgla nie mamy jednak szans na przeprowadzenie zielonej transformacji i zatrzymanie zmian klimatu. Zielona transformacja zaczyna się pod ziemią, czyli tam gdzie wydobywany jest węgiel koksowy, którego największym producentem w Unii Europejskiej jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Węgiel w ciągu ostatnich kilku stuleci stał się jednym z głównych filarów rozwoju naszej cywilizacji – zrewolucjonizował ogrzewnictwo, stał się napędem dla maszyny parowej oraz kluczowym paliwem wykorzystywanym do produkcji prądu. Z czasem jednak okazało się, że jego spalanie ma również ciemne strony.

Środkiem zaradczym ma być dekarbonizacja, czyli ograniczenie bądź całkowite wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych. Całość tych zmian, które są określane jako zielona transformacja obejmuje szereg działań wśród, których jest m.in. rezygnacja ze spalania paliw kopalnych, a w pierwszej kolejności węgla, budowa odnawialnych źródeł energii (oze), zastąpienie silników spalinowych elektrycznymi oraz poprawa efektywności energetycznej budynków.

Transformacja to ogromne wyzwanie

W tych działaniach prym wiedzie Unia Europejska, która założyła, że do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną. To niezwykle ambitny plan, który budzi jednak wiele pytań i wątpliwości – głównie co do zbyt optymistycznych założeń dotyczących tempa tych zmian, jego ogromnych kosztów oraz ograniczonej ilości zasobów surowców potrzebnych do przeprowadzenia tak ogromnego cywilizacyjnego skoku.

Czas pokaże, czy realizacja tego planu w pełni się powiedzie. Natomiast już teraz, jako jeden z pierwszych, z wyzwaniami dekarbonizacji musi się zmierzyć sektor energetyczny. Elektrownie węglowe oraz gazowe mają być stopniowo zastępowane przez odnawialne źródła energii - głównie wiatraki oraz farmy słoneczne. To już się dzieje, a w kolejnych trzech dekadach skala tego zjawiska ma być ogromna. Najlepiej oddają to liczby – podczas gdy obecnie źródła odnawialne w miksie energetycznym Unii Europejskiej stanowią ok. 38 proc., to w 2050 roku ma to być ok. 90 proc. W praktyce będzie to oznaczało konieczność budowy dziesiątek albo nawet setek tysięcy nowych elektrowni wiatrowych i farm słonecznych.

Bez węgla ani rusz

Budowa tych urządzeń nie będzie możliwa bez całego szeregu surowców – metali i minerałów dostarczanych przez kopalnie. Wśród nich można wymienić m.in.: lit, ołów, kadm, kobalt, boksyty, rudę żelaza, metale ziem rzadkich, gips, wapień oraz węgiel. Choć wymieniamy go na końcu, to właśnie węgiel jest jednym z najważniejszych surowców potrzebnych to przeprowadzenia zielonej transformacji. Wszystko dlatego, że jest niezbędny w procesie produkcji stali, która jest podstawowym surowcem wykorzystywanym w budownictwie i inżynierii – także przy budowie wiatraków czy elektrowni słonecznych. Dla przykładu do produkcji jednego wiatrak potrzeba nawet 400 ton stali, która jest niczym innym tylko stopem żelaza i węgla. Stal otrzymuje się w procesie wielkopiecowym przy użyciu koksu. Natomiast koks powstaje z węgla koksowego (co ważne to inny rodzaj węgla od tego, który jest wykorzystywany jako paliwo w elektrowniach i ciepłowniach i nazywany jest energetycznym). Dlatego nie jest żadną przesadą twierdzenie, że zielona transformacja zaczyna się pod ziemią, w kopalniach, które wydobywają węgiel koksowy.

W Polsce i Unii Europejskiej największym producentem węgla koksowego jest Jastrzębska Spółka Węglowa. To właśnie w czterech kopalniach JSW, które zatrudniają łącznie ponad 23 tys. osób i produkują rocznie ok. 14 mln ton węgla, zaczyna się droga od węgla do stali. Bez węgla koksowego i pracy górników zielona transformacja nie będzie miała szans na powodzenie.

Więcej informacji znajdą Państwo na: https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/swiat-bez-wegla-koksowego-to-swiat-bez-stali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zielona transformacja zaczyna się od węgla - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie