Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone tablice rejestracyjne: Można rejestrować samochody do testów. Wprowadzane są zielone tablice i dowody profesjonalnej rejestracji

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Jeśli zobaczycie na drodze białe tablice z zielonymi literami i cyframi obok znaczka PL, nie dziwcie się – od 11 lipca wszedł w życie zapis prawa o ruchu drogowym, dotyczący tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, czyli rejestracji czasowej, na okres testów samochodu.
Jeśli zobaczycie na drodze białe tablice z zielonymi literami i cyframi obok znaczka PL, nie dziwcie się – od 11 lipca wszedł w życie zapis prawa o ruchu drogowym, dotyczący tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, czyli rejestracji czasowej, na okres testów samochodu. www.gov.pl
Jeśli zobaczycie na drodze białe tablice z zielonymi literami i cyframi obok znaczka PL, nie dziwcie się – od 11 lipca wszedł w życie zapis prawa o ruchu drogowym, dotyczący tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, czyli rejestracji czasowej, na okres testów samochodu.

Nowe tablice będą przydzielane pojazdom, używanym przez firmy do jazd testowych, które nie były wcześniej rejestrowane ani w Polsce, ani za granicą. Dotąd samochód używany przez dealera samochodowego do testów musiał być normalnie zarejestrowany i przerejestrowywany na nowego właściciela po sprzedaży. Teraz przedsiębiorcy, mający siedzibę lub choćby oddział w Polsce i jednostki badawcze rynku motoryzacyjnego (producentów lub np. Instytut Transportu Samochodowego), mają łatwiej – mogą posługiwać się samochodami, motorowerami, ciągnikami rolniczymi, czy przyczepami, wykorzystując profesjonalny dowód i profesjonalne tablice rejestracyjne, przydzielane nie jednemu, ale kilku kolejnym pojazdom w czasie ich testowania.

Takie rozwiązanie, znane już w krajach europejskich przyda się nie tylko sprzedawcom samochodów, wyprowadzających nowe auta na testy z salonów, ale też instytutom badawczym, sprawdzającym w praktyce nowe rozwiązania na pojazdach, badanych jeszcze, choć już dopuszczonych do jazd próbnych. W Poznaniu jeszcze takich tablic nie przyznano.

- Jesteśmy przygotowani do wydawania decyzji o profesjonalnej rejestracji – mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - Posiadamy tablice, dowody rejestracyjne i oprogramowanie. Jednak do tej pory nikt nie złożył wniosku o taką rejestrację, chociaż już szczegółami w tej sprawie interesowała się jedna z firm.
Przyznanie dowodu i tablic profesjonalnej rejestracji następuje po złożeniu opłaty (100 złotych za wydanie decyzji o rejestracji i 10 zł za blankiet dowodu) i dokumentów – wniosku - do organu rejestrującego.

Czytaj też: Poznań: Po mieście jeździ już 310 pojazdów elektrycznych. Nowe od przyszłego roku dostaną zielone tablice rejestracyjne

- Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia – informuje Ministerstwo Infrastruktury. - Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne.

Decyzja o rejestracji ważna jest przez rok, starosta jako organ może ją cofnąć, gdy okaże się, że podmiot, który dokumenty i tablice profesjonalnej rejestracji złamał jej warunki – np. przekazał je innemu, nieuprawnionemu użytkownikowi.

Czytaj też: Poznań: Volkswagen i Żabka zaczynają innowacyjny projekt. Będą testować elektryczny samochód dostawczy [ZDJĘCIA]

Do obowiązków właściciela tablic i dowodu należeć będzie prowadzenie wykazu pojazdów je wykorzystujących (w tym w Centralnej Ewidencji Pojazdów) i spisu osób uprawnionych do ich prowadzenia, a w przypadku pojazdów testowanych przez klientów sprzedawcy – osób towarzyszących kierowcy, będących pracownikami właściciela.

ZOBACZ TEŻ: 10 najbardziej niebezpiecznych dróg. Tu ginie najwięcej osób

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Jesteś świadkiem wypadku? Zobacz, jak udzielić pierwszej pomocy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski