Zielony zawrót głowy Baltic Pipe - Konkurs dla dzieci

Materiał informacyjny GAZ-SYSTEM
W województwie wielkopolskim trwa budowa gazociągu Baltic Pipe. Tym samym powstaje ważny dla naszej gospodarki nowy korytarz dostaw gazu do Polski i na inne rynki europejskie. Warto dostrzec ekologiczne walory tego przedsięwzięcia. Gaz ziemny jest najbardziej niskoemisyjnym źródłem energii wśród paliw kopalnych. Doskonale spełnia się w roli stabilizatora dla odnawialnych źródeł energii. Także przestawienie miejskich elektrociepłowni na turbiny gazowe wpłynie korzystnie na środowisko naturalne i znacząco poprawi jakość powietrza.

W Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego inwestycja Baltic Pipe ma doprowadzić do upowszechnienia wykorzystania gazu jako paliwa do wytwarzania energii i ciepła. W efekcie projekt pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Aby podkreślić bliski związek gazociągu Baltic Pipe z dbałością o środowisko naturalne, Polska Press Grupa (wydawca „Głosu Wielkopolskiego”) wraz ze spółką GAZ-SYSTEM organizują konkurs dla dzieci pod hasłem „Zielony zawrót głowy Baltic Pipe”.

Młodzi ogrodnicy na start

Do wzięcia udziału w naszym konkursie zachęcamy wszystkie dzieci w wieku od 7 do 15 lat, mieszkające na terenie naszego województwa. Aby wziąć udział w konkursie, chętni muszą przesłać za pomocą formularza zdjęcie wykonanego przez siebie „lasu w słoiku”. Może to być na przykład projekt lasu, ogrodu czy plaży z wkomponowanym motywem kojarzącym się z projektem Baltic Pipe np. przez wykorzystanie kolorystyki czy logotypu projektu.

Projekty będzie można zgłaszać już od 28 kwietnia. Termin na nadsyłanie prac mija **19 maja. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka. Na 18 laureatów z województwa wielkopolskiego wskazanych przez jury czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez spółkę GAZ-SYSTEM:

 • rower górski MTB Rockrider ST 500 24" (1. miejsce),
 • Fujifilm Instax mini 9 z wkładem Instax mini 10 (2. miejsce),
 • głośnik JBL GO 3 (3. miejsce).

Piętnaście wyróżnionych osób otrzyma książkę Adama Wajraka „Wielka księga prawdziwych tropicieli” oraz pióro Waterman Hemisphere.

Zamknąć przyrodę w słoiku? To proste

Wielu z nas widziało piękne gotowe „lasy w słoiku” w kwiaciarniach i teraz być może niejeden rodzic zastanawia się, czy jego pociecha potrafi stworzyć podobne dzieło i czy ma szansę w konkursie. Odpowiedź brzmi: tak! A oto, co jest potrzebne do wykonania projektu. Bez względu na to, czy będzie to kompozycja z motywem plaży czy roślinna, najważniejszy jest szklany słój lub inne podobne szklane naczynie. Do wypełnienia słoja potrzebne będzie podłoże (keramzyt jako warstwa absorbująca wodę, ziemia, kolorowe żwirki, piasek), ozdoby (szyszki, kora, kamienie, korzenie, patyki, muszelki), dowolnie wybrane rośliny oraz węgiel aktywny, aby zabezpieczyć rośliny przed gniciem (do kupienia w aptece). Do tego wszystkiego odrobina wyobraźni – w słoju ma być ekologicznie i z pomysłem! Grafiki związane z budową gazociągu, które znajdują się poniżej, mogą być użyteczne przy wykonaniu projektu.

Zachęcamy do tworzenia kompozycji, bez pomocy rodziców oraz o wykorzystanie elementów nawiązujących do projektu Baltic Pipe. Więcej informacji o gazociągu można znaleźć na stronie internetowej www.baltic-pipe.pl, a najważniejsze zasady regulaminu konkursu – poniżej. Natomiast rodziców zachęcamy, żeby towarzyszyli dzieciom w ich pracy, pomagając na przykład w znalezieniu niezbędnych informacji czy w wykonaniu zdjęcia projektu.

KONKURS „ZIELONY ZAWRÓT GŁOWY BALTIC PIPE” W PIGUŁCE:

 1. W konkursie mogą wziąć udział dzieci, które ukończyły 7. a nie ukończyły 16. roku życia, zamieszkałe na terenie województwa wielkopolskiego.
 2. Uczestnicy przesyłają zdjęcia wykonanej przez siebie pracy „Lasu w Słoiku” wraz z elementami nawiązującymi do Projektu Baltic Pipe.
 3. Nadesłane zdjęcie nie może przedstawiać wizerunku osób, w przeciwnym wypadku praca zostanie zdyskwalifikowana.
 4. Oceniana będzie oryginalność, kreatywność, estetyka projektu, zgodność z tematem.
 5. Każdy uczestnik może przysłać tylko jedno zgłoszenie.
 6. Na zgłoszenia czekamy od 28 kwietnia do 19 maja do godz. 23:59:59.
 7. Prosimy o przesłanie zgłoszeń konkursowych za pomocą formularza, zamieszczonego w artykule.
 8. Zwycięskie zdjęcia wybierze jury, w skład którego wejdą przedstawiciele Organizatora konkursu i spółki GAZ-SYSTEM.
 9. Wyniki zostaną ogłoszone 1 czerwca, w Dzień Dziecka.
 10. Dzieci mogą wziąć udział w konkursie tylko za zgodą swoich rodziców lub opiekunów.
 11. Nagrody rzeczowe otrzymają autorzy 3 najlepszych projektów (I miejsce – rower górski MTB ROCKRIDER ST 500 24”, II miejsce - Aparat fotograficzny Fujifilm Instax mini 9, etui oraz wkład Instax mini, III miejsce - Głośnik JBL GO 3).
 12. Dodatkowo w każdym województwie 15 wyróżnionych osób otrzyma książkę Adama Wajraka „Wielka księga prawdziwych tropicieli” oraz pióro w eleganckim etui.

Baltic Pipe – gazociąg przyjazny środowisku

Dla mieszkańców naszego województwa ważne jest również, że gazociąg to inwestycja bezpieczna ekologicznie, bo prowadzona z poszanowaniem środowiska naturalnego obszarów, na których powstaje.

Odpowiedzialna za budowę gazociągu spółka GAZ-SYSTEM zadbała o to jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Wówczas przeprowadzono badania środowiskowe, geofizyczne i geotechniczne, które pozwoliły wybrać najlepsze dla gazociągu i przyrody rozwiązania oraz ograniczyć do minimum ingerencję w krajobraz i środowisko. Założenia projektowe były na niektórych odcinkach modyfikowane w ten sposób, by budowa ominęła tereny szczególnie cenne przyrodniczo. W niektórych miejscach prace prowadzone są przy użyciu nowoczesnych technologii, takich jak bezwykopowa metoda mikrotunelu. Zostanie ona zastosowana na przykład w miejscu wyjścia części podmorskiej gazociągu na brzeg Polski – pod plażą, klifem i pasem wydm.

Tam, gdzie prace budowlane prace już trwają, prowadzi się je pod nadzorem przyrodniczym. Rozpoczęcie robót poprzedza staranne usunięcie roślinności z pasa budowy i zabezpieczenie wierzchniej warstwy gleby. Z kolei po zakończeniu budowy przywraca się teren do stanu pierwotnego.

Baltic Pipe w województwie wielkopolskim

Plaża jako jeden z motywów przewodnich projektów konkursowych to oczywiste skojarzenie z podmorską częścią gazociągu Baltic Pipe. Wychodząc z morza połączy się się on w okolicach miejscowości Pogorzelica w gminie Rewal ze swoją częścią lądową, która jest budowana w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.

Na terenie województwa wielkopolskiego w gminach Międzychód i Lwówek realizowany jest gazociąg Goleniów-Lwówek. W gminie Odolanów rozbudowywana jest tłocznia gazu. Inwestycje realizowane w ramach Projektu Baltic Pipe zostaną zakończone w III kwartale 2022 roku.

Przy rozbudowie zastosowane zostaną nowoczesne i sprawdzone technologie, które mają zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo infrastruktury gazowej. Z kolei już po zakończeniu robót – podczas eksploatacji – praca urządzeń będzie na bieżąco monitorowana, a ich stan techniczny regularnie kontrolowany.

Oprócz często podkreślanego znaczenia gazociągu w skali całego kraju, gazociąg Baltic Pipe niesie za sobą wymierne korzyści dla lokalnych samorządów województwa wielkopolskiego. Po zakończeniu inwestycji GAZ-SYSTEM co roku będzie wpłacał do gmin na trasie wybudowanych odcinków inwestycji podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. wartości infrastruktury gazowej zlokalizowanej w danej gminie. Te dodatkowe środki finansowe będzie można przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb mieszkańców gmin, w których zostanie zbudowany gazociąg Baltic Pipe i towarzyszące mu obiekty. W praktyce oznacza to możliwość sfinansowania na przykład remontów lokalnych dróg czy budowy nowego placu zabaw.

Link do regulaminu konkursu: https://gloswielkopolski.pl/regulamin-konkursu-pod-nazwa-zielony-zawrot-glowy-baltic-pipe-zwany-dalej-konkursem/ar/c7-15583803

Dodaj ogłoszenie