Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima odśnieżanie: Kto odśnieża chodnik, a kto odśnieża drogi?

Milena Kochanowska
Zima odśnieżanie: zima w mieście sprawia problemy i kierowcom, i pieszym
Zima odśnieżanie: zima w mieście sprawia problemy i kierowcom, i pieszym Archiwum
Zima odśnieżanie: sople czy śnieżna breja – kto musi dbać, aby nie były zagrożeniem. Co warto wiedzieć i o czym pamiętać podczas takiej pogody?

1 Kto odśnieża chodnik? Obowiązek sprzątania ze śniegu, lodu lub błota chodników biegnących wzdłuż nieruchomości, mają ich właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, zarządzający lub użytkujący nieruchomość. Jeżeli zabudowana jest ona budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono ich odrębną własność, obowiązki właściciela przejmują najczęściej osoby sprawujące zarząd nieruchomością. Błoto, śnieg i lód należy gromadzić na skraju chodnika od strony jezdni, tak by zapewniony był odpływ wody. UWAGA! W niektórych gminach mogą obowiązywać nieco odmienne zasady utrzymywania czystości na chodnikach. Ustalone są one bowiem przez rady gmin, które czasem przejmują część lub nawet całość obowiązków właścicieli nieruchomości.

2 Obowiązek gminy. Właściciel budynku lub działki nie musi jednak sprzątać chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów. To obowiązek gminy, bo ona pobiera opłaty za parkowanie. Gminy odpowiadają też za oczyszczanie ulic, placów i terenów otwartych. Muszą usuwać z nich błoto, śnieg, lód, inne zanieczyszczenia sprzątnięte z chodników przez właścicieli nieruchomości. Właściciel nieruchomości ma więc odśnieżyć lub oczyścić chodnik, ale to gmina powinna zebrać i pozbyć się powstałych w wyniku tego oczyszczania pryzm. Uprzątnięcie drogi publicznej, czyli jezdni, należy do zarządcy drogi, którym również może być gmina.

3 Błotny prysznic. Gdy zostaniemy ochlapani błotem przez nieuważnego kierowcę, a to spowoduje nie tylko konieczność czyszczenia odzieży, ale nawet jej trwałe uszkodzenie, mamy prawo złożyć doniesienie na policję, wnioskując o ukaranie sprawcy wykroczenia. Musimy jednak podać numer rejestracyjny pojazdu. Jeżeli policja nie dopatrzy się popełnienia wykroczenia i odmówi wszczęcia postępowania, możemy żądać od niej danych osobowych sprawcy czynu, by samodzielnie dochodzić odszkodowania w sądzie. Dobrze więc jeśli mamy świadka, który potwierdzi naszą wersję zdarzenia.

4 Obowiązki właściciela gruntu. Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnienia bezpiecznej drogi przed swoją posesją, jeśli grunt należy do niego. Powinien więc sprzątać, odśnieżać, sypać piaskiem i usuwać wszystko, co mogłoby zagrażać bezpieczeństwu. Także sople. Właścicielem gruntu może być osoba fizyczna lub podmiot prawny – firma lub gmina. Jeżeli ulegniemy wypadkowi i udowodnimy związek przyczynowy tego zdarzenia z nieprzestrzeganiem obowiązków przez właściciela gruntu, możemy domagać się od niego odszkodowania. W szczególnych przypadkach możemy żądać także zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty wyrównawczej.

5 Jakie odszkodowanie? Przepisy nie określają wysokości takiego odszkodowania, nie podają ani minimalnej, ani maksymalnej jego stawki. Powinno być ono jednak „godziwe”. Musi zrekompensować nam koszty leczenia oraz zadość-uczynić krzywdzie moralnej i fizycznej. Zwykle sumę tę określa sąd.

6 Przezorny ubezpieczony.
Każdy ubezpieczyciel ma w swojej ofercie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli nieruchomości. Odszkodowania za złamania i inne uszczerbki na zdrowiu, spowodowane na przykład poślizgnięciem się na nieodśnieżonym chodniku, są wypłacane z puli tego ubezpieczenia. Warto więc zaopatrzyć się w polisę.


7 Zniszczona elewacja.
Jeśli jezdnia nie została odpowiednio oczyszczona i przejeżdżające samochody ochlapały błotem elewację naszego domu lub kamienicy, występujemy z wnioskiem o odszkodowanie do zarządcy drogi. Nawet jeżeli zlecił on sprzątanie danego terenu prywatnej firmie, nie musimy wcale z nią się kontaktować. Roszczenie kierujemy do zarządcy. To jego sprawą jest czy pokryje nasze straty z własnego budżetu i później rozliczy się ze zleceniobiorcą czy też od razu wyegzekwuje od niego niezbędną kwotę.

8 Kto odśnieża drogi.
Zarządca drogi musi dbać o stan nawierzchni jezdni także dlatego, że od niego zależy bezpieczeństwo kierowców. Powinien więc również wypłacić nam odszkodowanie, jeśli z powodu jego zaniedbań uszkodzimy auto. Ustawa o drogach publicznych precyzuje, co należy do obowiązków zarządcy bez względu na to, kto nim jest.

9 Staramy się o odszkodowanie. Jeżeli uszkodzimy samochód z powodu niewłaściwego wywiązania się zarządcy drogi z jego obowiązków, musimy:

  • zadbać o odpowiednie udokumentowanie miejsca, czasu i okoliczności powstania szkody, przy czym wskazane jest wykonanie dokumentacji fotograficznej (im więcej tego typu dowodów i świadków tym lepiej)
  • zawiadomić o zdarzeniu policję, podając miejsce, czas i okoliczności zdarzenia
  • ustalić, kto jest zarządcą drogi, zawiadomić go o fakcie uszkodzenia auta, z zastrzeżeniem, że po ustaleniu rozmiarów i wartości rzeczywistej szkody zostanie zgłoszone wobec niego konkretne żądanie odszkodowawcze
  • dokonać szacunku obejmującego szkodę rzeczywistą i tak zwany utracony zysk oraz wezwać zarządcę do ich zapłaty wyznaczając odpowiedni termin.

Po bezskutecznym upływie terminu, w którym zarządca drogi powinien zapłacić nam za szkodę, najlepiej skorzystać z pomocy prawnej i skierować sprawę do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski