Spis treści
Intensywne opady śniegu to więcej pracy dla wielu branż, w tym dla firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami.
Wraz ze spadkiem temperatury obowiązków przybywa.
Śnieg, lód i zima: jakie obowiązki na zarządcę nieruchomości nakłada prawo
Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (J.t.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1289, z późn. zm.) zarządca lub właściciel budynku jest zobowiązany do odśnieżania chodników znajdujących się na podległym mu terenie.
- Co istotnie obowiązek ten nie ogranicza się jedynie do chodników i ścieżek. Szczególnie niebezpieczny jest śnieg znajdujący się na dachach budynków, zwłaszcza ten mokry i ciężki. Ta kwestia jest również szczegółowo uregulowana przez prawo budowlane. Ustawodawca nakłada na zarządcę obowiązek usunięcia nadmiaru śniegu i regularnej kontroli stanu technicznego, zarówno dachu, jak i całego budynku - wyjaśnia Mariusz Łubiński, prezesa firmy Admus.
Dlaczego monitoring dachów to nieodzowna czynność w okresie zimowym
- Równie niebezpieczne są sople zwisające z dachów, to zjawisko jest dość powszechne, szczególnie wczesną i późną zimą, kiedy w ciągu dnia temperatura jest dodatnia, a nocą znacznie spada. Zwisające sople, szczególnie te duże i ciężkie, są niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i przedmiotów wokół budynków - dodaje Mariusz Łubiński.
Przepisy regulują również kwestie tego, jakich środków używać do posypywania i polewania chodników w celu pozbycia się warstwy lodu. Jeżeli zarządca nie zadba o takie oczyszczenie chodnika, by umożliwić bezpieczne poruszanie się mieszkańcom, powinien liczyć się z konsekwencjami.
Nie musisz brać pożyczki. Jak w prosty sposób i bez kosztów ...
Zarządcy muszą pamiętać o zatrudnianiu osób o odpowiednich kwalifikacjach, zwłaszcza jeżeli chodzi o prace na wysokości. Powinni się oni legitymować ważnym zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do wykonywania takich prac oraz mieć odpowiednie szkolenie.
Na czas wykonywania prac na dachach, teren wokół powinien być zabezpieczony poprzez wyznaczenie specjalnej strefy ochronnej. Z pewnością zbliża się okres intensywnej pracy dla zarządców nieruchomości. Warto pamiętać, że wszystkie ich działania mają na celu zarówno podwyższenie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.
WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!
- Rewolucja w kodeksie pracy. Projekt ustawy skracającej czas pracy już w Sejmie
- Emerytury stażowe. Projekt w Sejmie, pracownicy się niecierpliwią
- W grudniu duża podaż obligacji antyinflacyjnych, w tym poszukiwanych czterolatek
- Święta 2022. Będą świąteczne premie i bony dla pracowników czy tylko wspólna wigilia?
Wszystkie obowiązki zarządcy są regulowane prawem budowlanym z dnia 4 lipca 1994 r. ‒ Prawo budowlane (J.t.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1332, z późn. zm.). Wedle tych przepisów właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników obiektu w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt.
Do czynników zewnętrznych zaliczamy nie tylko opady śniegu czy deszczu, ale np. wiatr czy silny wiatr zagrażający ludziom lub mieniu.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?