Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe prawa pracowników. Jakie nam przysługują?

Milena Kochanowska
Jakub Konieczny z Inspekcji Pracy w Poznaniu
Jakub Konieczny z Inspekcji Pracy w Poznaniu Waldemar Wylegalski
Zimowe prawa pracowników. Jakie nam przysługują? - na pytania czytelników odpowiada Jakub Konieczny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.

Dyrektor szkoły, w której pracuję jako konserwator zapowiedział nam już, że będziemy odladzać dach sali gimnastycznej. Jakie warunki powinien nam w związku z tym zapewnić?
- Do tego rodzaju pracy wymagane są badania lekarskie, z których wynika, że osoba może pracować na wysokości. Pracownik powinien być przeszkolony w zakresie przepisów bhp dotyczących odśnieżania i zapoznany z oceną ryzyka zawodowego. Pracodawca musi zabezpieczyć pracowników przed upadkiem, na przykład atestowanymi szelkami z linką bezpieczeństwa trwale przymocowaną do konstrukcji budynku.

Przeprowadzamy remont drogi, więc pracujemy głównie na powietrzu. W jaki sposób szef powinien ochronić nas przed opadami, wiatrem, chłodem?
- Pracodawca powinien zapewnić państwu odzież chroniącą przed niską temperaturą. W pobliżu miejsca pracy musi też zapewnić pomieszczenie, w którym pracownicy mogliby się schronić przed opadami, ogrzać lub zmienić odzież. Pomieszczenie powinno mieć minimum osiem metrów kwadratowych, a temperatura w nim nie powinna być niższa niż 16 stopni C. Gorące napoje należy zapewnić pracującym na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia niższej niż +10 stopni C oraz zapewnić możliwość podgrzewania posiłków.

Pracujemy na umowie zlecenie w firmie transportowej. Czy przysługuje nam odzież oraz posiłki i napoje w związku z niskimi temperaturami?
- Zgodnie z art. 304 Kodeksu pracy organizujący pracę wykonywaną przez osoby fizyczne także na innej podstawie niż stosunek pracy, ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Wobec tego, m.in. ciepła odzież, tak zwane posiłki i napoje profilaktyczne panom się należą.

W okresie największych mrozów temperatura w naszym biurze wynosiła 17 stopni C. Czy była ona jeszcze dopuszczalna, by wykonywać pracę biurową?
- Zgodnie z przepisami bhp, temperatura w pomieszczeniach biurowych lub innych, w których wykonuje się lekką pracę fizyczną nie może spaść poniżej 18 stopni. Temperatura równa 18 stopniom C jest jeszcze dopuszczalna. Jeżeli jest niższa, pracodawca powinien zadbać o dogrzanie pomieszczenia.

Szef twierdzi, że wskazania zwykłych termometrów pokojowych mogą być niewiarygodne. W jaki sposób wobec tego prawidłowo dokonać pomiaru?
- Najlepiej, jeśli pomiary temperatury dokonywane są termometrem mającym świadectwo wzorcowania wydane przez Obwodowy Urząd Miar. Można je kupić lub też zwrócić się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o przeprowadzenie takiego pomiaru.

Pracujemy w hali, w której wykonujemy konstrukcje metalowe. Ile powinna wynosić najniższa temperatura, w której możemy jeszcze pracować?
- Temperatura musi być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy, ale nie niższa niż 14 stopni C. Chyba, że względy technologiczne wymagają niższej temperatury - na przykład praca w chłodni. Oczywiście wówczas pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież chroniącą przed zimnem.

Pracuję na budowie i w dzień, gdy na dworze było - 15 stopni C, szef kazał nam iść do domu. Do dziś nie wiemy, czy będziemy mieć za ten dzień zapłacone, bo przecież my do pracy przyszliśmy?
- Jeżeli pracodawca nie przydzielił panom innej pracy, wynagrodzenie dostaniecie tylko wtedy, jeśli wynika to na przykład z postanowień układu zbiorowego, regulaminu wynagrodzenia lub wcześniejszych zarządzeń pracodawcy.

Chcemy złożyć skargę na pracodawcę, który ewidentnie narusza przepisy bhp, ale boimy się o swoje miejsca pracy. Co możemy zrobić?
- Inspektor pracy ustawowo zobowiązany jest do nieujawniania danych osoby wnoszącej skargę (druk na stronie www.poznan.oip.pl), a nawet samego faktu jej wniesienia. Przeprowadzi kontrolę w taki sposób, że pracodawca nie zorientuje się, że spowodowało ją doniesienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski