18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZKZL znalazł mieszkanie socjalne dla eksmitowanych staruszków. Kolejka coraz krótsza

Adriana Rozwadowska
Marcin Pawlak, nowy sąsiad państwa Smolarkiewicz, zapewnia, że pomoże małżeństwu pokonać schody
Marcin Pawlak, nowy sąsiad państwa Smolarkiewicz, zapewnia, że pomoże małżeństwu pokonać schody
Państwo Smolarkiewicz są po osiemdziesiątce. Oboje ciężko chorują. Są małżeństwem od 55 lat. W kamienicy przy ul. Pamiątkowej mieszkają od 1964 roku. Kilka tygodni temu dowiedzieli się, że sąd wydał wyrok eksmisyjny i muszą się wyprowadzić. Znalazło się dla nich mieszkanie socjalne.

Pan Stefan jeździ na wózku - przez pięć lat z mieszkania na trzecim piętrze wydostał się tylko dwa razy - kiedy z powodu zawału i wody w płucach trafił do szpitala. Kilka lat temu kamienica zmieniła właściciela. Wtedy czynsz zaczął rosnąć w zawrotnym tempie. Z niecałych 497 urósł do ponad 1500 złotych. To równowartość łącznych dochodów starszego małżeństwa.

Czytaj także:

ZKZL proponuje 31 mieszkań komunalnych na wynajem

- Nadal płaciłam czynsz, ale już nie w pełnej wysokości - mówi pani Smolarkiewicz, prezentując starannie posegregowane rachunki. Wszystkie - począwszy od 1964 roku. O wyroku eksmisyjnym z prawem do lokalu socjalnego, który zapadł w 2010 roku, lokatorzy dowiedzieli się przypadkiem - od administratorki, która "wpadła zobaczyć, jak idzie pakowanie".

Paradoksalnie ta historia ma szczęśliwe zakończenie - miasto w ciągu zaledwie kilku tygodni zaproponowało mieszkanie socjalne na wysokim parterze przy ul. Rycerskiej.

- Popłakałam się z radości, gdy usłyszałam tę ofertę. Musimy się wyprowadzić, ale za to mąż wreszcie wyjdzie z domu. Trzecie piętro to piekło. Parter to niebo - mówi wzruszona pani Smolarkiewicz.

Propozycja, jaką złożono małżeństwu, stała się możliwa m.in. dzięki weryfikacji, jaka jest obecnie prowadzona w ZKZL.

- Krążą legendy o tysiącach osób czekających na mieszkania socjalne. Postanowiliśmy skonfrontować je z rzeczywistością - tłumaczy Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL.

Poznań: Przy Podolańskiej rosną bloki komunalne [ZDJĘCIA]

Od początku roku pracownicy ZKZL odwiedzili 744 rodziny, które oczekują na mieszkanie socjalne.

- W 218 przypadkach okazało się, że nie musimy już zapewniać lokalu socjalnego - bo dłużnik dogadał się z dotychczasowym właścicielem, zmarł lub przeprowadził się. Zamknęliśmy te sprawy. Lista kolejkowa urealniła się. Po raz pierwszy w historii liczba osób oczekujących spada - wyjaśnia J. Pucek.

Jednak mieszkań wciąż brakuje. Ponieważ w 448 przypadkach okazało się, że sytuacja materialna rodzin poprawiła się na tyle, że stać je już na lokal komunalny, ale zgodnie z prawem nadal przysługuje im lokal socjalny, to ZKZL podejmie z nimi rozmowy.

- Jest wiele pustych mieszkań, z których nie możemy zrobić lokali socjalnych, bo przecież nigdy nie wiadomo, kto trafi do takiego mieszkania. Dlatego zaoferujemy te lokale rodzinom, których sytuacja się poprawiła. Na papierze trafią, zgodnie z wyrokiem sądu, do mieszkań socjalnych. Umowy będą jednak krótkoterminowe. Po kilku miesiącach przekwalifikujemy ich mieszkania na komunalne - tłumaczy szef ZKZL.

W podobny sposób do mieszkania przy ul. Rycerskiej trafią państwo Smolarkiewicz. Na mocy wyroku eksmisyjnego, formalnie otrzymają mieszkanie socjalne. Faktycznie - komunalne.

Dziś po południu pani Smolarkiewicz dopełni wszystkich formalności. Przeprowadzka może się rozpocząć. Problemem pozostaje tylko kilka stopni, które prowadzą na wysoki parter.

- Wystarczy, że zapukają miotłą w sufit. Pomogę znieść tego pana siedzącego na wózku - zapewnia nowy sąsiad małżeństwa, mieszkający dokładnie nad nimi Marcin Pawlak.

Socjalne, czyli...
Na czym polega różnica między mieszkaniem socjalnym a komunalnym?
Prawo do lokalu socjalnego przyznaje sąd. Mieszkanie socjalne jest przeznaczone dla osób o najniższych dochodach, co wiąże się często z obniżonym standardem. Czynsz wynosi 2,45 zł za 1 mkw. Standard w lokalach komunalnych jest wyższy. Najniższy czynsz w mieszkaniach komunalnych wynosi natomiast 4,90 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski