MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żłobki i przedszkola mogą przyjmować więcej dzieci. Główny Inspektorat Sanitarny podał nowe wytyczne. Ilu maluchów może liczyć grupa?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Do tej pory, ze względu na bezpieczeństwo w żłobkach i przedszkolach grupy dzieci mogły liczyć maksymalnie 12 maluchów. GIS opublikował nowe wytyczne dotyczące zwiększenia tego limitu, a także zmiany minimalnej przestrzeni do wypoczynku, zabawy i zajęć dla maluchów.
Do tej pory, ze względu na bezpieczeństwo w żłobkach i przedszkolach grupy dzieci mogły liczyć maksymalnie 12 maluchów. GIS opublikował nowe wytyczne dotyczące zwiększenia tego limitu, a także zmiany minimalnej przestrzeni do wypoczynku, zabawy i zajęć dla maluchów. Łukasz Gdak
Do tej pory - ze względu na bezpieczeństwo - w żłobkach i przedszkolach grupy dzieci mogły liczyć maksymalnie 12 maluchów. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował nowe zasady wydane dla przedszkoli, żłobków oraz oddziałów przedszkolnych. Zgodnie z nimi, w placówkach tych będzie mogło przebywać więcej dzieci niż dotychczas. Zmieniła się także kwestia minimalnej przestrzeni do wypoczynku, zabawy i zajęć dla maluchów.

Żłobki i przedszkola w Polsce mogą być otwarte od 6 maja. Ostateczną decyzje podejmowały jednak samorządy, a dyrekcję placówek wcześniej przeprowadziły wśród rodziców ankiety, pytając o chęć powrotu dziecka do żłobka lub przedszkola. W Poznaniu placówki te otwarte są od 25 maja. Na początku nie było jednak dużego zainteresowania wśród rodziców.

Czytaj tutaj: Otwarcie przedszkoli w Poznaniu. Do placówek wróciło niewiele dzieci. Zobacz, jak wyglądał pierwszy dzień w poznańskich przedszkolach

Z informacji Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania wynika, że z każdym tygodniem dzieci w poznańskich przedszkolach przybywa.

- Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przyszło w poniedziałek, 8 czerwca 2386 dzieci. Jest to więcej o prawie 600 dzieci w porównaniu z piątkiem 5 czerwca - mówi Hanna Janowicz, kierownik oddziału przedszkoli i szkół podstawowych Wydziału Oświaty.

Czytaj również: Żłobki i przedszkola w Poznaniu nie pomieszczą wszystkich dzieci, jeśli nie zmienią się limity wprowadzone przez sanepid

W żłobkach i przedszkolach może być więcej dzieci

Główny Inspektor Sanitarny opublikował nowe wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz instytucji opieki nad dziećmi. Zmiany dotyczą między innymi zwiększenia liczby dzieci w grupie.

- Dobrze, że limit dzieci w placówkach został podniesiony, ponieważ zainteresowanie jest coraz większe. Ten tydzień jednak nie będzie bardzo miarodajny ze względu na długi weekend - mówi Hanna Janowicz.

- Nie jest napisane, od kiedy nowe zasady są wprowadzone w życie, ale przyjmujemy, że od dnia publikacji, a więc realnie od poniedziałku, 8 czerwca. Nadal nie wiemy jednak, czy limity będą obowiązywały również w czasie letnich dyżurów w przedszkolach - dodaje.

Zobacz też: Otwarcie żłobków i przedszkoli: Zobacz, jakie zasady bezpieczeństwa powinny spełniać placówki, do których wróciły dzieci [GALERIA]

W żłobkach i innych instytucjach opiekujących się dziećmi do lat trzech w jednej sali mogą od teraz przebywać trzy ośmioosobowe grupy dzieci wraz z opiekunem. GIS zaleca jednak umieszczenie przegrody uniemożliwiającej kontakt grup. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla maluchów w sali nie może być mniejsza niż 2,5 m kw. na osobę.

W przedszkolach liczebność grup zwiększono natomiast z 12 do 16 dzieci. - W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć ich liczbę o dwoje - zaznacza Hanna Janowicz.

Czytaj także: Zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas 1-3. Ile dzieci wróciło do szkół podstawowych w Poznaniu?

Ponadto, nadal zalecane jest, by do grupy byli przyporządkowani ci sami opiekunowie, a jedna grupa przebywała w tej samej sali. W przedszkolach ta minimalna przestrzeń na jedną osobę to 3 m kw. Dotychczas było to 4 m kw.

Nowe zasady wskazują także na to, że dzieci mogą opuszczać teren placówek, czyli na przykład korzystać z placów zabaw poza nimi. Ważne jest jednak zachowanie zasad higieny i dezynfekowanie sprzętów.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski