Złoty medal MP do lat 22 dla koszykarek Enei AZS! Markowi Lebiedzińskiemu nie powiodło się z seniorkami, ale z młodzieżą wszedł na szczyt!

Tak cieszyły się zawodniczki Enei AZS Poznań, wspólnie z trenerami i działaczami, po zwycięstwie w meczu finałowym MP do lat 22 nad Basketem Aleksandrów Łódzki Fot. Polska Koszykówka
Koszykarki Enei AZS Poznań, prowadzone przez Marka Lebiedzińskiego i Grzegorza Zielińskiego, wygrały mecz finałowy z Basketem Aleksandrów Łódzki 70:57 i zostały w Gdańsku mistrzyniami Polski juniorek starszych (do lat 22). Pierwszy z trenerów niedawno stracił posadę szkoleniowca w zespole seniorek Enei AZS. Po kilkunastu dniach mógł się czuć jak król koszykówki. Sport jednak bywa przewrotny...

Mecz finałowy był bardzo zacięty, a prowadzenie w meczu przechodziło raz na stronę Poznania, raz na stronę Aleksandrowa. Enea AZS zaczęła od mocnego uderzenia wygrywając pierwszą kwartę 29:19.

Drugą kwartę poznanianki rozpoczęły rzutem Aleksandry Zięmborskiej i na kilka minut coś się zacięło w poznańskim zespole. Akademiczki nie mogły zdobyć punktów z gry. Przez ponad 6 minut zdobyły raptem cztery punkty z rzutów osobistych i rzutem spod kosza ponownie Zięmborska przełamała ogromną niemoc drużyny. Poznanianki straciły jednak całą wypracowaną w pierwszej kwarcie przewagę. Do przerwy był remis 41:41.

Trzecia kwarta to gra kosz za kosz. Żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie większej przewagi punktowej. W połowie kwarty Martyna Leszczyńska zdobyła swoje kolejne punkty i wyprowadziła swój zespół na 4-punktowe prowadzenie (46:50). Jednak skuteczna w tym meczu Marta Nowicka zdobyła 4 punkty z rzędu. Wtedy ponownie Leszczyńska trafiła i Basket miał 2 oczka przewagi.

Do czwartej kwarty Enea AZS przystępowała z dwoma punktami straty (50:52). Pierwsze punkty dla poznanianek zdobyła Aleksandra Parzeńska, a potem swój „koncert” dała Nowicka. Popularna „Mała” rzuciła 3 „trójki” z rzędu, dołożyła jeszcze 2 osobiste i w ten sposób zdobyła w tej kwarcie 11 punktów. Enea AZS przy rewelacyjnej obronie w tej ostatniej kwarcie wyszła na 13-punktowe prowadzenie. Akademiczki zagrały ostatnią kwartę rewelacyjnie. W całym turnieju nie przegrały ani jednego meczu, a tytuł MVP imprezy powędrował do bohaterki niedzielnego meczu, czyli Nowickiej.

Finał MP koszykarek do lat 22: Enea AZS Poznań - UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 70:57 (29:19,12:22,9:11,20:5)
Enea AZS: Nowicka 17, Zięmborska 11, Rogozińska 11, Stefańczyk 10, Parzeńska 8, Niemojewska 6, Baaszak 4, Piechowiak 3, Wróblewska K. Kozłowska, Piasecka, Kotula.
o 3 miejsce: Enea AZS AJP Gorzów – Wisła Kraków 71:59, o 5 miejsce: MUKS Poznań – Szkoła Gortata Politechnika Gdańska 85:76, półfinały: Enea AZS – Wisła 82:60 i Basket – Enea AZS AJP 77:69.

I liga koszykarzy: Jamalex Polonia Leszno – Księżak Łowicz 88:76 (17:17, 27:21, 23:23, 21:15) Najwięcej dla Polonii: Kaczmarzyk 22.
BLK: Enea AZS AJP Gorzów – Ostrovia 100:47 (17:15, 25:13, 29:12, 29:7) Najwięcej dla Ostrovii: Motyl 10 i Jackowska 9.