Zmarł Maciej Jabloński

  Zmarł Maciej Jabloński

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W wieku 55 lat zmarł Maciej Jabłoński, muzykolog, krytyk muzyczny i animator kultury.
  Maciej Jabłoński zmarł w wieku 55 lat.

  Maciej Jabłoński zmarł w wieku 55 lat. ©Archiwum

  W środę w wieku 55 lat zmarł Maciej Jabłoński, muzykolog i krytyk muzyczny, wykładowca Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a w latach 1992/94 dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu.
  Przedmiotem jego badań naukowych były estetyka i semiotyka muzyki, teoria i historia… teatru operowego oraz metodologia… muzykologii.

  Był m.in. autorem książek: "Krzysztof Meyer. Do i od kompozytora", "Muzyka jako znak" za którą… otrzymał Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich im. Ks. Hieronima Feichta oraz "Przeciw muzykologii wrażliwej". Jego publikacje ukazywały się w Niemczech, Czechach, Finlandii, Włoszech, USA i Słowenii. 


  Maciej Jabłoński byl także m.in. przewodniczącym redakcji serii Prace Komisji Muzykologicznej Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przewodniczył też Komitetowi Redakcyjnemu "Dzieł Wszystkich Henryka Wieniawskiego" 
  W latach 1992 - 1994 Maciej Jabłoński był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu, natomiast w latach 1999-2008 pełnił funkcję prezesa poznańskiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich, był także dyrektorem Dni Muzyki i Teatruť oraz Festiwali Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Mikołaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Intelekt to niestety nie wszystko, dobrze jeśli ktoś jest przede wszystkim życzliwym człowiekiem... Przyjęta jest zasada, iż o zmarłych piszemy tylko dobre rzeczy, w związku z tym nie mogę już nic...rozwiń całość

  Intelekt to niestety nie wszystko, dobrze jeśli ktoś jest przede wszystkim życzliwym człowiekiem... Przyjęta jest zasada, iż o zmarłych piszemy tylko dobre rzeczy, w związku z tym nie mogę już nic dodać...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo smutna wiadomość.

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  To był człowiek ogromnego formatu, często niedoceniany przez otoczenie i - ze względu na ponadprzeciętny intelekt - bardzo samotny. Strasznie go będzie brakowało poznańskiej muzykologii.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo