Zmarł prof. Andrzej Nowakowski, były dyrektor szpitala Degi w Poznaniu. Opiekun i mentor wielu pokoleń lekarzy ortopedów i traumatologów

RED
Zmarł prof. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski.
Zmarł prof. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski.
Udostępnij:
To bardzo zła wiadomość: 29 grudnia 2021 roku po ponad półrocznym leczeniu szpitalnym, na które trafił po wypadku samochodowym, zmarł prof. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski – wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Kręgosłupa Rehabilitacyjno-Ortopedycznego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, a także przez 10 lat jego dyrektor, opiekun i mentor wielu pokoleń lekarzy ortopedów i traumatologów.

Andrzej Nowakowski urodził się 19 grudnia 1948 roku w Czarnkowie nad Notecią w rodzinie lekarskiej. Dyplom lekarza medycyny uzyskał na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu w 1973 r. i rozpoczął pracę w Klinice Ortopedii Akademii Medycznej w Poznaniu, początkowo jako asystent, a następnie starszy asystent, adiunkt i od 2005 r. kierownik Kliniki Chirurgii Kręgosłupa, Ortopedii Onkologicznej i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

I i II stopień specjalizacji w zakresie ortopedii i chirurgii urazowej uzyskał odpowiednio w latach 1976 i 1979. Stopień doktora nauk medycznych w 1982 r. W 2004 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego medycyny.

Był założycielem NSZZ „Solidarność Służy Zdrowia” w Poznaniu i od. 1.12.1981 r. do czerwca 1989 roku był przewodniczącym zdelegalizowanej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Państwowego Szpitala Klinicznego nr 4 w Poznaniu (przewodniczącym Komisji Zakładowej był do stycznia 1999 r.). Był koordynatorem, a także sam udzielał pomocy medycznej setkom osób związanych z „Solidarnością”, osobom ukrywającym się przed Służbą Bezpieczeństwa, rodzinom internowanych i aresztowanych, i wielu potrzebującym. W okresie od 1982 do 1989 był koordynatorem medycznym darów przekazywanych do Polski z Francji i innych krajów zachodniej Europy do Poznania. Działał w ramach pomocy charytatywnej, prowadzonej przez ks. dyrektora Stanisława Kałka w Domu Księży Emerytów w Poznaniu. Sprzęt medyczny i inne dary o charakterze medycznym były przekazywane bezpośrednio do różnych ośrodków medycznych.

W 1982 roku został zwolniony z Akademii Medycznej w Poznaniu i przywrócony do pracy w 1983 roku, po odwołaniu złożonym w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W stanie wojennym, jako nauczyciel akademicki był szczególnie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, szykanowany, odsuwany od zajęć dydaktycznych ze studentami, zatrzymywany przez milicję.

Do jego sukcesów zawodowych należy wszczepienie, wraz z zespołem, pierwszej w Polsce protezy krążka międzykręgowego w części szyjnej lędźwiowej kręgosłupa (2002). Był członkiem zespołu projektu rozwojowego przy współudziale z Politechniką Warszawską i Instytutem Obróbki Plastycznej w Poznaniu pierwszej polskiej protezy krążka międzykręgowego.

Profesor Andrzej Nowakowski był też wieloletnim ordynatorem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa Rehabilitacyjno-Ortopedycznego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, a także przez 10 lat jego dyrektorem.

Od 2006 roku członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, a od 2021 roku członek honorowy. Redaktor naczelny „Chirurgii Narządów Ruchu i Ortopedii Polskiej” – „Polish Orthopaedic & Traumatology” oficjalnego czasopisma PTOiTr. Członek Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, jako przedstawiciel organizacji społecznych działających na terenie województwa na rzecz praw pacjenta.

Współzałożyciel i redaktor serii monograficznej „Biblioteka Ortopedyczna i Traumatologiczna. Prezes Sekcji Spondyloortopedii PTOiTr (2 kadencje) i prezes Polskiego Towarzystwa Kręgosłupowego (Polish Spine Society). Wieloletni Kanclerz Kapituły Medalu im. Wiktora Degi PTOiTr. Autor i redaktor: jubileuszowego wydania księgi „100 lat Ortopedii Polskiej (1913-2013)”, „Almanachu Ortopedów Polskich”, podręcznika dla studentów „Ortopedia i traumatologia”, „Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w panoramie historycznej Poznania (1868-2018)”, „Podręcznika dla lekarzy specjalizujących się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu” i wielu innych.

Inicjator powołania Muzeum Ortopedii i Traumatologii Polskiej w Poznaniu i pierwszy jego kustosz. Bibliofil, erudyta i przede wszystkim bardzo dobry Człowiek – wierny i empatyczny przyjaciel chorych i potrzebujących.

Publikujemy listę leków wycofanych przez GIF w 2021 roku, ich serie oraz datę produkcji. W razie wątpliwości co do przydatności lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.Sprawdź listę leków wycofanych z aptek --->

GIF znów wycofuje popularne leki! Masz je w domu? Wyrzuć! Ot...

Od jutra kwarantanna zostaje skrócona

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie