Włodzimierz Fiszer urodził się w 26 kwietnia 1930 roku w Kiekrzu koło Poznania. W 1956 roku ukończył studia na ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Pracując na tej uczelni, obronił pracę doktorską i uzyskał stopień doktora habilitowanego. W roku 1978 roku otrzymał tytuł profesora nauk rolnych. Był kierownikiem Katedry Zarządzania Jakością Żywności na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu. W latach 1972-79 był prorektorem do spraw rozwoju kadr naukowych i współpracy z zagranicą oraz do spraw nauczania. W latach 1982-84 oraz 1987-90 był rektorem uczelni.
Podczas drugiej kadencji w latach 1987-90 był także przewodniczącym Kolegium Rektorów miasta Poznania. Dodajmy, że na Akademii Rolniczej w latach 1986-90 był koordynatorem centralnego programu badawczo-rozwojowego zajmującego się budową stacji radiacyjnej utrwalania żywności. Brał także udział w pracach Międzynarodowej Grupy Konsultacyjnej do Spraw Napromieniowania Żywności FAO/WHO/JAEA, której przez trzy lata był wiceprzewodniczącym a następnie przewodniczącym.
Na Polagrze i gdzie indziej
Profesor Włodzimierz Fiszer był również przez 10 lat przewodniczącym sądu konkursowego złotych medali targów Polagra, a także współorganizatorem licznych konferencji naukowych w czasie Polagry. Był autorem 180 publikacji i licznych ekspertyz naukowych.
Włodzimierz Fiszer był także członkiem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Klubu Promocji Żywności przy zrzeszającej 80 firm z całej Polski Korporacji Producentów Żywności oraz Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Curie Skłodowskiej.
Pasją Profesora było żeglarstwo
Pasją profesora Włodzimierza Fiszera było żeglarstwo. W 1960 roku był mistrzem Polski w klasie Finn. Czas wolny przeznaczał na pracę społeczną w LKS Kiekrz, którego w 1949 roku był współzałożycielem, potem honorowym komendantem. Utworzenie klubu uważał za jedno z najważniejszych osiągnięć w życiu prywatnym. Wartościami istotnymi były dla prof. Włodzimierza Fiszera praca, uczciwość i koleżeństwo. Lubił muzykę klasyczną, szczególnie organową. Za swoją działalność uhonorowany został m.in. medalem Kalos Kaghatos. Przyznawany jest on sportowcom, którzy po zakończeniu kariery stają się wybitnymi uczonymi.
Pogrzeb profesora Włodzimierza Fiszera odbędzie się 17 czerwca o godzinie 12.30 na Cmentarzu Junikowskim.
Sprawdź też:
- To miejsce w Poznaniu przez lata było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy!
- To miejsce pod Poznaniem ma tragiczną historię. Nadal przyciąga osoby żądne wrażeń
- Tak wyglądał Poznań w 2001 roku. Zobacz archiwalne zdjęcia
- 30 zdjęć przedwojennego Poznania. Tak pięknie wyglądał!
- Mija 10 lat od powodzi w Poznaniu i Wielkopolsce
- Poznań kiedyś i dziś. Zobacz, jak zmieniło się miasto
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?