Jerzy Tyranowski urodził się 22 marca 1942 roku w Gnieźnie. W 1964 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji UAM.
Był wybitnym znawcą prawa międzynarodowego publicznego i uznanym światowym autorytetem, zwłaszcza w zakresie problematyki podmiotowości międzynarodowej państw.
Jego dorobek naukowy obejmuje wiele znaczących pozycji nie tylko z zakresu tej problematyki, lecz również z zakresu umów międzynarodowych, sukcesji w prawie międzynarodowym, polsko-niemieckich stosunków traktatowych i prawa Unii Europejskiej. Za najważniejsze w dorobku naukowym profesora Jerzego Tyranowskiego uważa się opublikowaną w roku 1979 książkę „Sukcesja państwa, a traktaty w sprawie granic” oraz „Integralność terytorialna, nienaruszalność granic i samostanowienia w prawie międzynarodowym” z roku 1990.
Niezwykle ważne dla rozwoju naukowego profesora Jerzego Tyranowskiego były staże zagraniczne w roku 1970 w Academy of International Low w Hadze, na University of Oxford 1975/76 oraz w Max-Planck-Institut fur auslandisches offentliches Recht und Volkerrecht w Heidelbergu w latach 1981/82.
Z Wydziałem Prawa i Administracji profesor Jerzy Tyranowski był związany przez ponad pół wieku. Stopień naukowy doktora otrzymał w roku 1970, a habilitował się w roku 1978. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. W latach 1984-2010 kierował Katedrą Prawa Międzynarodowego Publiczne-go UAM przekształconą z jego inicjatywy w Katedrę Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych.
Był także pracownikiem naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Ekonomi-cznego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Lesznie oraz Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W tym roku rozpoczął pracę w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Ci, którzy znali profesora Jerzego Tyranowskiego zapamiętali go jako uczonego o wielkim autorytecie, człowieka prawego i życzliwego ludziom, cenionego nauczyciela akademickiego i wychowawcę wielu pokoleń studentów.
Jego pasją i sposobem na spędzanie czasu wolnego była praca w ogrodzie.
Profesora Jerzego Tyrano-wskiego pożegnamy w piątek o godzinie 12 na cmentarzu parafii Matki Bożej Pocieszenia w Suchym Lesie.
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Głośne zabójstwa i niewyjaśnione zbrodnie. Poznań nadal kryje wiele zagadek
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
- Największa tajemnica Poznańskiego Szybkiego Tramwaju
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?