Zmarł profesor Jerzy Tyranowski. Był wybitnym autorytetem (wspomnienie)

Marek Zaradniak
Profesor Jerzy Tyranowski z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza był związany  ponad pół wieku.
Profesor Jerzy Tyranowski z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza był związany ponad pół wieku. Archiwum UAM
W niedzielę, 8 marca w wieku 77 lat zmarł prof. dr hab. Jerzy Tyranowski, profesor senior Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jerzy Tyranowski urodził się 22 marca 1942 roku w Gnieźnie. W 1964 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji UAM.
Był wybitnym znawcą prawa międzynarodowego publicznego i uznanym światowym autorytetem, zwłaszcza w zakresie problematyki podmiotowości międzynarodowej państw.

Jego dorobek naukowy obejmuje wiele znaczących pozycji nie tylko z zakresu tej problematyki, lecz również z zakresu umów międzynarodowych, sukcesji w prawie międzynarodowym, polsko-niemieckich stosunków traktatowych i prawa Unii Europejskiej. Za najważniejsze w dorobku naukowym profesora Jerzego Tyranowskiego uważa się opublikowaną w roku 1979 książkę „Sukcesja państwa, a traktaty w sprawie granic” oraz „Integralność terytorialna, nienaruszalność granic i samostanowienia w prawie międzynarodowym” z roku 1990.

Niezwykle ważne dla rozwoju naukowego profesora Jerzego Tyranowskiego były staże zagraniczne w roku 1970 w Academy of International Low w Hadze, na University of Oxford 1975/76 oraz w Max-Planck-Institut fur auslandisches offentliches Recht und Volkerrecht w Heidelbergu w latach 1981/82.

Z Wydziałem Prawa i Administracji profesor Jerzy Tyranowski był związany przez ponad pół wieku. Stopień naukowy doktora otrzymał w roku 1970, a habilitował się w roku 1978. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. W latach 1984-2010 kierował Katedrą Prawa Międzynarodowego Publiczne-go UAM przekształconą z jego inicjatywy w Katedrę Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych.

Był także pracownikiem naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Ekonomi-cznego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Lesznie oraz Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W tym roku rozpoczął pracę w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Ci, którzy znali profesora Jerzego Tyranowskiego zapamiętali go jako uczonego o wielkim autorytecie, człowieka prawego i życzliwego ludziom, cenionego nauczyciela akademickiego i wychowawcę wielu pokoleń studentów.

Jego pasją i sposobem na spędzanie czasu wolnego była praca w ogrodzie.

Profesora Jerzego Tyrano-wskiego pożegnamy w piątek o godzinie 12 na cmentarzu parafii Matki Bożej Pocieszenia w Suchym Lesie.

Głos Wielkopolski, nekrologi, wspomnienia

Sprawdź też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie