Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy: W weekend pośpimy godzinę dłużej. To ostatni raz?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
W nocy, w niedzielę 28 października zegarki przestawiamy z godziny 3 na 2. Zaczyna wówczas obowiązywać czas zimowy, który trwa do końca marca. Dla jednych oznacza to godzinę dłużej snu, dla innych godzinę dłużej pracy. Pamiętajmy, że pracodawca ma obowiązek zapłacić nam za ten czas, lub oddać nam godzinę wolną innego dnia. To może też być ostatnia zmiana czasu.
W nocy, w niedzielę 28 października zegarki przestawiamy z godziny 3 na 2. Zaczyna wówczas obowiązywać czas zimowy, który trwa do końca marca. Dla jednych oznacza to godzinę dłużej snu, dla innych godzinę dłużej pracy. Pamiętajmy, że pracodawca ma obowiązek zapłacić nam za ten czas, lub oddać nam godzinę wolną innego dnia. To może też być ostatnia zmiana czasu. Mikolaj Suchan
W nocy, w niedzielę 28 października zegarki przestawiamy z godziny 3 na 2. Zaczyna wówczas obowiązywać czas zimowy, który trwa do końca marca. Dla jednych oznacza to godzinę dłużej snu, dla innych godzinę dłużej pracy. Pamiętajmy, że pracodawca ma obowiązek zapłacić nam za ten czas, lub oddać nam godzinę wolną innego dnia. To może też być ostatnia zmiana czasu.

Trwającą już kilka lat debatę nad koniecznością zmiany czasu wywołało Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL domaga się, by w Polsce cały rok obowiązywał czas środkowoeuropejski letni. Zdaniem ludowców obowiązująca obecnie dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku nie przynosi żadnych pozytywnych efektów i źle wpływa na zdrowie i samopoczucie obywateli.

Jest szansa, że PSL dopnie swego. W zeszłym roku pomysł został jednogłośnie poparty przez sejmową komisją. Z kolei Komisja Europejska w te wakacje stworzyła i opublikowała specjalną ankietę dla wszystkich obywateli państw członkowskich. Udział w niej wzięło 4,6 mln osób. Większość obywateli - 80 procent - zagłosowała za likwidacją zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. W konsekwencji tego w krajach UE przez cały rok miałby obowiązywać jeden czas. Szef Komisji Europejskiej po zapoznaniu się z wynikami ankiet obywateli informował, że zmiana czasu na terenie UE zostanie zniesiona. Nie wiadomo jeszcze kiedy miałoby to nastąpić.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków - powiedział na konferencji prasowej rzecznik KE Alexander Winterstein.

Zmiana czasu odbywa się od ponad 40 lat we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii.

Jak mówią ekonomiści, podłożem do zmiany czasu po drugiej wojnie światowej były historyczne uwarunkowania, które wskazywały na to, że przez zmianę czasu można zaoszczędzić pieniądze w budżecie państwa. Chodziło chociażby o mniejsze zużycie energii przez np. krótsze o godzinę włączanie miejskich latarnię.

Dziś sytuacja wygląda inaczej, bowiem koszty związane ze zmianą czasu są wyższe niż korzyści z niej wynikające. Badania pokazują, że poniedziałek po zmianie czasu jest mniej produktywny od innych poniedziałków w całym roku. Dodatkowo dochodzą koszty organizacyjne - zmiany w komunikacji miejskiej, krajowej, zagranicznej. Trzeba dostosować pociągi do obowiązujących rozkładów jazdy.

Jeśli wszystkie kraje członkowskie UE także zrezygnują ze zmiany czasu, nie będziemy ponosili kosztów związanych z przestawieniem się podróżując za granicę.

Zobacz też: Koniec ze zmianą czasu na letni i zimowy? W konsultacjach społecznych wypowiedziało się ponad 4 mln Europejczyków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski