Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2020 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?

AM
Zmiana czasu z zimowego na letni jak co roku przypada na ostatni weekend marca. W nocy z soboty na niedzielę będziemy spać krócej, ponieważ przestawimy zegarki o godzinę do przodu.
Zmiana czasu z zimowego na letni jak co roku przypada na ostatni weekend marca. W nocy z soboty na niedzielę będziemy spać krócej, ponieważ przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Pixabay
Zbliża się data, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Zmiana czasu, jeśli o niej zapomnimy, może wywołać małe zamieszanie. Przypominamy, że jak co roku przypada ona na ostatni weekend marca. Od tej pory dni będą trochę dłuższe. Sprawdź, kiedy i jak przestawić zegarki na czas letni, dlaczego zmieniamy czas z zimowego na letni i kiedy przestawimy zegarki po raz ostatni?

Mimo iż Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której wsparto likwidację zimowej zmiany czasu, w większości państw, również w Polsce dalej obowiązują przepisy, które regulują zmianę czasu dwa razy w roku, z zimowego na letni i z letniego na zimowy.

Czas zimowy na letni w Polsce jest zmieniany od 1983 r. Jednak czas letni nie jest naturalnym czasem dla naszej strefy. Przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu, ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego. Podczas obowiązywania czasu letniego później robi się jasno o poranku, ale też dłużej jest jasno wieczorem. Odwrotnie do czasu zimowego.

Czytaj też: Wielkanoc 2020: Sprawdź, kiedy wypadają Święta Wielkanocne w 2020 roku

Zmiana czasu: Kiedy i jak przestawić zegarki?

Zmiana czasu na letni następuje każdego roku w ostatni weekend marca. W 2020 roku będzie to noc z soboty, 28 marca na niedzielę, 29 marca z godziny 2 na 3.

Wskazówki należy przesunąć w przód o godzinę. Nie trzeba tego robić koniecznie o 2 w nocy. Zegarki można przestawić przed pójściem spać lub rano. Obecnie większość urządzeń (np. smartfony) z dostępem do internetu samodzielnie aktualizuje godzinę na czas letni i zimowy.

Zmiana czasu: Zmiany w transporcie

Zmiana czasu zawsze komplikuje życie podróżnym. W niedzielę według rozkładu pociągi mają godzinne opóźnienie, chociaż ich rzeczywisty czas przejazdu pozostaje bez zmian.

Nawet jeśli nie mamy żadnego zegarka, to nasze ciało i tak zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest pora dnia. Jak to możliwe? Mechanizmem tym steruje nasz zegar biologiczny. W jaki sposób? Trzech amerykańskich naukowców, którzy opisali szczegółowo to zjawisko, nagrodzono za to Nagrodą Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. Na przykładzie modelu muszki owocówki badaczom udało się wykazać, że ilość promieni słonecznych, które docierają do nas w ciągu dnia, ma związek ze zmianą ekspresji genów, co w konsekwencji wpływa zarówno na rytm okołodobowy, jak i to, w jaki sposób poszczególne organy naszego ciała zostaną pobudzone do aktywności w określonym momencie.Okazuje się, że zjawisko to może mieć związek m.in. z tym że np. rankiem jesteśmy bardziej narażeni na zawały i udary. Od ilości naturalnego światła zależy także praca naszych hormonów (zwłaszcza kortyzolu, czyli hormonu stresu oraz serotoniny, która ma wpływ na nasz nastrój).

Skąd nasz organizm wie, która jest godzina, czyli co nas cze...

Zmiana czasu: Dłużej będzie jasno

W ostatni weekend marca z soboty na niedzielę stracimy godzinę snu. Jednak od niedzieli, 29 marca dni będą dłuższe niż dotychczas, ponieważ później będzie zachodzić słońce i zapadać zmrok. Dzięki temu będzie można dłużej pracować przy świetle dziennym.

Zmiana czasu: Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

W marcu 2019 rok w głosowaniu posłowie Parlamentu Europejskiego zadecydowali, że ostatnia zmiana czasu będzie miała miejsce w 2021 roku. Każde państwo będzie mogło zdecydować przy jakim czasie zostaje. W państwach, które zdecydują się na pozostanie w czasie letnim, ostatnia zmiana czasu będzie w marcu 2021 roku, natomiast te, które wybiorą czas zimowy, ostatni raz przestawią zegarki w październiku 2021.

Zobacz też:

Zmiana czasu ma negatywny wpływ na dla zdrowie. Zobacz, jak działa na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych.

To już blisko! Zmiana czasu nie taka pozytywna, zobacz wpływ...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski