Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na Facebooku po zarzutach Komisji Europejskiej. Chodzi o ochronę danych osobowych

AM
Administratorzy Facebooka są zobowiązani wprowadzić zmiany do końca czerwca 2019 r.
Administratorzy Facebooka są zobowiązani wprowadzić zmiany do końca czerwca 2019 r. Piotr Wojnarowicz
Brak czytelnych informacji o tym, w jaki sposób wykorzystywane są dane osobowe to jeden z zarzutów, jakie Komisja Europejska i państwa członkowskie UE postawiły Facebookowi. We wtorek, 9 kwietnia ogłoszono rezultaty negocjacji między UE a właścicielami popularnego portalu społecznościowego.

We wtorek Komisja Europejska ogłosiła efekt prac nad zmianą warunków świadczenia usług przez portal społecznościowy Facebook. Wśród państw członkowskich UE wątpliwości budził m.in. brak czytelnych informacji o tym, w jaki sposób Facebook wykorzystuje dane osobowe użytkowników serwisu, a także zasady ponoszenia odpowiedzialności przez spółkę. W negocjacjach brał udział m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj też: Poznań: Manifestacja STOP Acta 2. Protestujący nie godzą się na cenzurę internetu [ZDJĘCIA, WIDEO]

– Nie były one łatwe. Zgłosiliśmy uwagi. W efekcie warunki świadczenia usług będą bardziej przejrzyste i zrozumiałe. To naszym zdaniem dobry krok, ponieważ Facebook zadeklarował, że zmieni większość analizowanych przez UOKiK klauzul. Będziemy monitorować, czy rzeczywiście tak się stanie – ale to nie rozwiewa wszystkich wątpliwości – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

W rezultacie Facebook w warunkach świadczenia usług ma wytłumaczyć, że m.in. portal jest darmowy, ale ceną za tę usługę są dane osobowe i wyświetlane reklamy, których tematyka bazuje na informacjach zgromadzonych na temat użytkowników. Użytkownik będzie też mógł m.in. zgłosić portalowi swój sprzeciw, gdy treść, którą zamieścił, zostanie przez Facebook usunięta i zażądać jej ponownej oceny przez przedsiębiorcę.

Administratorzy Facebooka są zobowiązani wprowadzić zmiany do końca czerwca 2019 r.

Czytaj też: Kupujesz przez AliExpress? Czy coś ci grozi? Celnicy wzywają klientów ("importerów"), by udowodnili wartość paczek. Unia zaostrza przepisy

Nie tylko Facebook

UOKiK niedawno apelował wraz z innymi organami ochrony konsumentów również do takich firm jak Apple oraz Google, by także one przejrzyście informowały klientów o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania ich danych.

– Pobieramy aplikacje z tych sklepów, ale trudno znaleźć informacje o tym, jak będą wykorzystywane przez nie nasze dane. Aplikacje ściągane na telefon często proszą nas o dostęp do różnych danych, np. do książki telefonicznej, aparatu fotograficznego, dokładnej lokalizacji. Zanim pobierzemy aplikację, zastanówmy się, czy rzeczywiście chcemy, żeby wiedziała o nas tak wiele i czy jest nam aż tak potrzebna – uważa Marek Niechciał.

Zobacz też:

Dla wielu Facebook to niemal codzienność bez której nie wyobrażają sobie swojego dnia. Dlatego warto wiedzieć czego unikać na portalu społecznościowym, aby nasze konto nie zostało zablokowane. O tym, że Facebook może zablokować konto każdy wie. Czasem mogą to być zachowania nieumyślne. Facebook zgodnie z regulaminem ma prawo zawiesić lub trwale zablokować nasze konto. Zobaczcie za co możemy stracić dostęp do swojego konta.

Uważaj! Za to zablokują Cię na Facebooku. Warto to wiedzieć [lista]

Facebook prosił banki o dane. M. Zuckerberg chce poznać stan konta swoich użytkowników - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski