Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na maturze od 2023 roku. CKE opublikowała informatory dotyczące egzaminu maturalnego w 2023 roku. Zobacz, co się zmieni

ICH
Wideo
od 16 lat
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory dotyczące egzaminu maturalnego, który będzie obowiązywał od roku szkolnego 2022/2023 dla absolwentów 4-letniego LO i 5-letniego technikum. Od 2023 roku o zdaniu egzaminu maturalnego, oprócz zaliczenia przedmiotów podstawowych, będzie decydowało uzyskanie minimum 30 procent z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Do tej pory nie było to wymagane. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany czekają maturzystów w 2023 roku.

W 2023 roku szykują się duże zmiany w egzaminach maturalnych. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie informatory o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023.

Zawierają one m.in.: opis wymagań sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, opis arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów, zasady oceniania rozwiązań zadań z komentarzami oraz przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami.

Egzamin maturalny w formule 2023 po raz pierwszy zostanie przeprowadzony:

  • w 2023 r. – dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
  • w 2024 r. – dla absolwentów 5-letniego technikum.

Zobacz też: Duże zmiany na maturze od 2023 roku. Dwa pytania na egzaminie ustnym z języka polskiego i wydłużony czas egzaminów

Matura w 2023 roku: Zmiany i nowe zasady

Egzamin maturalny w formule 2023 zostanie przeprowadzony według nowych zasad. Oto najważniejsze z nich:

  • Przedmioty, z których trzeba obowiązkowo zdawać egzamin maturalny, będą takie same jak w latach 2010-2022 (2023 – w przypadku technikum), jednakże każdy absolwent będzie musiał również obowiązkowo zdać (tj. otrzymać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania) egzamin z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języka obcego nowożytnego – rozszerzonym albo dwujęzycznym.
  • Absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych obowiązkowo przystępują do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.
  • Nowe uprawnienia nabywają osoby posiadające dokumenty potwierdzające umiejętności zawodowe na poziomie technika (dyplomy, świadectwa, certyfikaty). Osoby posiadające takie dokumenty nie muszą przystąpić i zdać egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języka obcego nowożytnego – rozszerzonym albo dwujęzycznym.
  • Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 będą mogli (od 2024 r.) przystąpić również absolwenci branżowej szkoły II stopnia.
Co z maturami w 2021 roku? Wielu ekspertów wskazuje, że szczyt zachorowań przypadnie na przełom kwietnia i maja. Czy w związku z tym egzaminy maturalne zostaną odwołane lub przełożone? Zobacz wszystkie możliwe scenariusze ---->

Matura 2021: Co z egzaminami maturalnymi? Czy matury się odb...

Duże zmiany w maturach w 2023 roku

Zmodyfikowana zostanie również formuła niektórych egzaminów na przykład:

  • Arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie składał się z trzech części, tj. czytania ze zrozumieniem, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania. Na rozwiązanie zadań maturzyści będą mieli 240 minut; dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzenia znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych – tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej.
  • Arkusz z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie składał się z dwóch części, tj. testu z zakresu historii i teorii literatury oraz wypracowania. Na rozwiązanie zadań maturzyści będą mieli 210 minut; dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzenia znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych – tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej.
  • Zestaw zadań do części ustnej egzaminu z języka polskiego będzie składał się z dwóch zadań, w tym jednego zadania z puli zadań jawnych, ogłoszonych na stronie CKE na dwa lata przed egzaminem.
  • W arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie podstawowym: zrezygnowano z zadań, za rozwiązanie których można było uzyskać 5 albo 6 punktów, na rzecz większej liczby zadań, za rozwiązanie których można uzyskać 1 albo 2 punkty. Zwiększona została liczba zadań otwartych w arkuszu.
  • W arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie rozszerzonym zdający będą rozwiązywali wyłącznie zadania otwarte – zrezygnowano ze stosowanych obecnie zadań wyboru wielokrotnego (ABCD) oraz zadania z kodowaną odpowiedzią.
  • W arkuszu egzaminacyjnym z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym zrezygnowano z wypracowania na rzecz dwóch dłuższych wypowiedzi pisemnych, w tym wypowiedzi w formie pisma formalnego (np. zażalenia, pozwu, apelacji, odwołania, skargi) na podstawie różnych materiałów źródłowych.
  • W arkuszu egzaminacyjnym z historii na poziomie rozszerzonym wprowadzono nowe zasady oceniania wypracowania;
  • W arkuszach egzaminacyjnych z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki, geografii na poziomie rozszerzonym) zwiększono udział zadań w wiązkach, tj. zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności z różnych działów na podstawie wspólnego materiału źródłowego (tekstów, wykresów, tabel itd.).
  • Egzamin z informatyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzany w jednej części (nie tak jak obecnie – w dwóch).
Portal Edukacyjny Perspektywy po raz 23. opublikował ranking najlepszych szkół średnich – liceów i techników. Głównymi adresatami rankingu Perspektyw są uczniowie i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Zobacz, jakie licea w Poznaniu zajęły czołowe miejsca w 2021 roku. Oto lista! Przejdź dalej i sprawdź --->

TOP 15 najlepszych liceów w Poznaniu 2021. Najnowszy ranking...

Po raz 21. opublikowany został Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020: na czele Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski (przed rokiem było odwrotnie), na trzecim - Politechnika Warszawska. UAM Znalazł się na piątym miejscu od razu za Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Zobacz ranking według typów uczelni.Przejdź do galerii ----->

Najlepsze uczelnie w Poznaniu 2020. Zobacz ranking uczelni a...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski