Zmiany na rynku pośrednictwa przy kredytach mieszkaniowych. Nie każdy będzie mógł być doradcą

Artur Osak, Tomasz Majer
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Od marca 2016 roku ma wejść w życie Dyrektywa wprowadzającą istotne zmiany na rynku pośrednictwa kredytowego. Ma ona ujednolicić zasady kredytowania całej Unii Europejskiej.

Dyrektywa nie będzie implementowana bezpośrednio do prawa krajowego, Parlament Europejski i Rada określiły, że wprowadzeniem do krajowego systemu prawnego powinien się zająć organ nadzoru finansowego w danym kraju, który posiada certyfikację Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego. W Polsce będzie to KNF.

Dokument będzie określał ogólne zasady jakie powinny panować na rynku pośrednictwa przy kredytach, m.in. mieszkaniowych.

Dyrektywa powstała z powodu braku systemu nadzoru nad pośrednikami w krajach UE oraz negatywnych konsekwencjach dla rynku finansowego jaki ten fakt wywołuje. Ma także na celu zbliżyć standardy tej usługi w krajach członkowskich.

Najważniejsze założenia ogólne to konieczność informowania klienta o powiązaniach pośrednika z bankami kredytującymi, firmy pośrednictwa finansowego nie będą mogły stosować polityki wynagrodzeń zachęcającej personel od odpowiedniej sprzedaży określonych produktów bankowych, pośrednik będzie musiał informować klienta jakich produktów nie bierze pod uwagę przy opracowywaniu oferty i dlaczego, ustanowienie przez KNF definicji słowa „porada” i „doradca” w kontekście usług pośrednictwa finansowego oraz zakaz stosowania tych sformułowań dla nie spełniających wymagań definicji oraz określenie definicji „doradcy zależnego” i „doradcy niezależnego”.

Ponadto Dyrektywa będzie mieć założenia szczegółowe, które nie będą podlegały interpretacji, m.in.: wprowadzenie rejestru publicznego doradców, konieczność wykupienia OC dla działalności, definicja pośrednika kredytowego, definicja pośrednika kredytowego powiązanego, zakaz pobierania dodatkowych prowizji od klientów oraz konieczność przedstawienia klientowi różnic w prowizjach uzyskiwanych w prezentowanych bankach przez pośrednika.

Zagrożenia dla doradców

Część zasad z Dyrektywy może być na różne sposoby interpretowana przez organ wprowadzający, pojawia się zatem ryzyko wystąpienia lobby grup zainteresowanych przyjęciem postanowień Dyrektywy we własnym interesie. Każdy pośrednik będzie musiał zostać dopuszczony do działalności na rynku.

Nadzór ogólny będzie sprawował KNF, natomiast istnieje możliwość powołania przedstawicieli pośredników, którzy będą nadzorowani bezpośrednio przez KNF i wówczas KNF nie będzie nadzorował poszczególnych członków (przykładowo zostanie powołany związek, który podlega kontroli, natomiast jego członkowie nie są kontrolowani, ale to związek decyduje, kto może do niego przynależeć i jakie są kryteria tej przynależności).

W konsekwencji może zostać powołany związek zależny od największej firmy pośrednictwa finansowego, który ze względu na skalę będzie uprawniony do reprezentowania pośredników, mogąc dyktować swoje warunki przynależności.

Dyrektywa a deregulacja zawodów

Dyrektywa ma na celu, w założeniach nie ograniczenie dostępu do rynku, a jedynie jego regulowanie i monitorowanie. Nie zostaną wprowadzone żadne licencje, a doradcy będą musieli uzyskać certyfikację (potwierdzenie kompetencji) dla swojej działalności. Stąd w ogólnych założeniach implementacja Dyrektywy nie jest wbrew ogólnym tendencjom deregulacyjnym w Polsce, natomiast jest możliwość takiej interpretacji, która faktycznie będzie skutkować ograniczeniem dostępu do tego zawodu.

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany na rynku pośrednictwa przy kredytach mieszkaniowych. Nie każdy będzie mógł być doradcą - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie