Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na trasie Enea Poznań Challenge

Radosław Patroniak
Uczestnicy triathlonowego święta będą musieli też zapoznać się z nową lokalizacją stref zmian
Uczestnicy triathlonowego święta będą musieli też zapoznać się z nową lokalizacją stref zmian Fot. Adrian Wykrota
Wielkimi krokami zbliżamy się do triathlonowego święta w Poznaniu, czyli ME na długim dystansie (22-24 lipca). W ostatnich dniach organizatorzy Enea Poznań Challenge musieli nieco zmienić trasę „połówki” i sztafet, ale zamieszanie udało się szybko opanować.

– 7 lipca podczas spotkania z przedstawicielami kurii zostaliśmy poinformowani, że w związku z poznańskimi obchodami Światowych Dni Młodzieży zobowiązani jesteśmy do modyfikacji harmonogramu imprezy w niedzielę, 24 lipca – przyznał Aleksander Rosa, rzecznik poznańskiej imprezy.

Przemarsz ponad 4000 wiernych z Ostrowa Tumskiego na Cytadelę o godz. 12 w niedzielę spowodował, iż start „połówki” i sztafet musiał zostać przesunięty na godz. 12. Zmianie ulec musiała też trasa rowerowa i biegowa. Ponadto strefa zmian T2 zostanie przeniesiona w miejsce strefy zmian T1 (nad Maltę, gdzie będą obie strefy).

– Niesie to za sobą konsekwencje związane z długością tras dystansu ½ i sprint. Odpowiednio na 21 i 5 km zostanie ustawiona dodatkowa mata z pomiarem czasu. Meta zawodów na Placu Wolności będzie natomiast usytuowana na na 24 i 6,5 km. Dodatkowym czynnikiem decydującym o wydłużeniu tras jest narzucona przez ETU (Europejska Unia Triathlonu) konieczność precyzyjnego kilometrażu trasy długiego dystansu – w związku z pokonywaniem określonych okrążeń na terenie starego miasta i dobiegiem z terenu Malty – dodał Rosa.

Ostatnim poznańskim testem dla uczestników Enea Poznań Challenge był 2. Bieg Czekoladowy – Smak Lata. Na starcie stanęło prawie 700 dorosłych biegaczy i chodziarzy Nordic Walking, którzy pokonali dystans 5 km oraz 200 dzieci, ścigających się na dystansach od 300 do 900 m. Wszyscy rywalizowali na Cytadeli. Bieg miał przede wszystkim charakter aktywnego wejścia w okres wakacyjny pod hasłem: „Zdrowo, smacznie i bezpiecznie” oraz ostatniego sprawdzianu formy przed Mistrzostwami Europy w triathlonie.

Największym wyzwaniem dla uczestników było zmierzenie się z upałem. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania zapewniając tyle wody do picia i schłodzenia, że po imprezie zostało jeszcze w rezerwie pół tysiąca butelek wody.
- Było naprawdę gorąco, dosłownie i w przenośni – mówi Przemysław Walewski, dyrektor Biegu Czekoladowego, prezes Akademii Młodych Olimpijczyków. – Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników, którzy wystartowali w tych jakże trudnych warunkach. To impreza, która już podczas pierwszej edycji stworzyła swój mikroklimat, którego znakami rozpoznawczymi są uśmiechy, życzliwość. Cieszę się, że ta ostatnia poznańska impreza z cyklu Road to Enea Challenge Poznań pokazała, że mamy tutaj prawdziwych twardzieli – dorosłych i dzieciaków , którzy bez problemów poradzą sobie w lipcowym triathlonie – dodał znany maratończyk.

To nietypowe, sportowe rozpoczęcie wakacji najlepiej będzie wspominał 17-letni Wiktor Maćkowiak, który dystans 5 km pokonał w 16 minut 32 sekundy i zdecydowanie wygrał, zostawiając w tyle wielu bardziej doświadczonych zawodników. Podium uzupełnili Zbiginiew Kledzik (00:16:39) oraz Miłosz Popko (00:17:18).

Zdecydowanie większe emocje towarzyszyły rywalizacji kobiet, w której różnica pomiędzy pierwszą a trzecią zawodniczką wyniosła zaledwie trzy sekundy! Najszybsza na finiszu okazała się Katarzyna Kołaczkowska-Szcześniak (00:20:23), a tuż za nią uplasowały się Małgorzata Wawrzyniak (00:20:24) oraz Agnieszka Zakrzewicz-Podlecka (00:20:26).

- Kolejna edycja Biegu Czekoladowego pokazała, że ludzie pokochali ten cykl. Chcemy to wykorzystać i przy okazji edukować biegaczy i chodziarzy, zapewniając porady specjalistów – mówił dr Maciej Nowak z Centrum Medycznego Dynasplint, współorganizator imprezy.

- Podczas minionej edycji pokazywaliśmy, jak miło i przede wszystkim bezpiecznie można spędzić wakacje. Podobnych „szkoleń” możemy spodziewać się w przyszłości – dodał Przemysław Walewski, który jest organizatorem również Biegu po Schodach Collegium Altum (oraz Poznań 11.11 Bieg Niepodległości. – Tymczasem rezerwujcie w kalendarzach datę 12 lutego 2017 r., ponieważ wtedy odbędzie się już trzecia, walentynkowa edycja najsłodszego biegu w Poznaniu – zakończył Walewski.

Ostatnią szansą na sprawdzenie swojej dyspozycji będzie udział w jednej z dwóch imprez biegowych (Enea Challenge Woman’s Run oraz Bieg Nocny), które odbędą się dzień przed zmaganiami triathlonistów, czyli 22 lipca. Najważniejszy dzień zawodów to oczywiście niedziela, 24 lipca.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski