Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kodeksie drogowym. Apteczka w aucie będzie obowiązkowa. Ale to nie koniec pomysłów rządu

oprac.maw
Rząd pracuje nad zmianami w kodeksie drogowym
Rząd pracuje nad zmianami w kodeksie drogowym pixabay.com
Trwają prace nad zmianami kodeksu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury proponuje kolejne zmiany, które dotyczyć będą kierowców. Obowiązkowe ma się stać m.in. posiadanie apteczki w każdym samochodzie. Co jeszcze zmieni się w kodeksie drogowym?

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w kodeksie drogowym. Dotyczyć będą one przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach. Jakie zmiany są w planach?
ZOBACZ: POLICJA: KONIEC TOLERANCJI DLA PIRATÓW

Zmiany w kodeksie drogowym - wyposażenie auta

W Polsce na liście obowiązkowego wyposażenia auta znajduje się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak, kierowca może zapłacić mandat. Ministerstwo chce zmienić przepisy i do tej listy dołączyć apteczkę doraźnej pomocy. Apteczka ma być obowiązkowa! Przypomnijmy, że do tej pory taki przepis obowiązywał tylko pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania, autobusy, taksówki i ciężarówki. Nowe przepisy mają jasno określić szczegółową zawartość apteczki oraz wysokość kary za jej brak.

Jak poinformował Dziennik „Rzeczpospolita”, resort do końca 2018 roku zamierza wprowadzić zmiany w przepisach w zakresie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Koniec "jazdy na zderzaku". Będą surowe kary dla kierowców

Dodatkowo ministerstwo planuje karać kierowców, którzy podczas jazdy na drogach szybkiego ruchu, utrzymują zbyt małe odstępy między pojazdami. Jaka odległość będzie bezpieczna? Trwają analizy. We Francji odstęp musi wynosić tyle metrów, ile połowa prędkości. Złamanie tej zasady kosztuje kierowców kilkadziesiąt euro. Także w Niemczech za "jazdę na zderzaku" sypią się mandaty. Obecnie w Polsce taka jazda jest zakazana, ale nikt nie wyznaczył za nią konkretnej kary. Policjanci mogą interpretować ją na różne sposoby i wystawiać mandat nawet do 500 zł. Po wprowadzonych zmianach wszystko stanie się jasne.

Korytarz życia na autostradzie

Kolejna zmiana w przepisach ma dotyczyć korytarza życia. Obecnie każdy uczestnik ruchu zobowiązany jest przepuścić pojazd uprzywilejowany. Ale jeśli tego nie zrobi - nie grożą mu żadne kary. Ministerstwo chce jasno sprecyzować, co grozić będzie kierowcom, którzy nie utworzą "korytarza życia". Służby ratunkowe powinny szybciej docierać do poszkodowanych w wypadkach. Dlatego też każdy kierowca jadący lewem pasem będzie musiał zjechać na lewą stronę, na pas zieleni. Kierowcy ze środkowej i prawej części jezdni będą zjeżdżać na prawo. Jeśli nie dostosują się do tych przepisów - otrzymają mandat.

W wielu krajach europejskich stosowanie korytarza życia w sytuacjach wyjątkowych jest umieszczone w przepisach kodeksu drogowego, a za ich złamanie grozi wysoka grzywna. Korytarz życia obowiązuje jako prawo m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, czy na Słowacji.

WIDEO: Pożar samochodu na trasie S3. Kierowcy utworzyli korytarz życia

Przekroczysz prędkość i nie stracisz prawka. Od 22 czerwca obowiązuje nowe prawo

Przypomnijmy również, że 28 maja br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawa o ruchu drogowym. Do tej pory przepisy nie zawierały żadnej taryfy ulgowej, jeśli chodzi o przekroczenie prędkości. Nie przewidywały żadnej sytuacji usprawiedliwiających przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Było to złamanie prawa i wiązało się z odebraniem prawa jazdy. Ustawa, którą podpisał prezydent, wprowadza przepisy, dające podstawę policji do odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy, ale tylko "w razie stwierdzenia, że kierowca:

  • przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym
  • przewoził więcej osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym lub większą niż to wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu

Warunek musi być tylko jeden. Kierowca działał przy tym w stanie wyższej konieczności. Przekroczył prędkość, bo np. ratował komuś życie lub wiózł rodzącą kobietę do szpitala. Ustawa weszła w życie w czerwcu br.

Od września wejdą w życie nowe przepisy, dotyczące spalania

Dane dotyczące spalania to drażliwy temat. Producenci deklarują, że samochody palą mało. Rzeczywistość jednak jest inna. Zdarza się, że w warunkach drogowych samochody spalają nawet dwa razy więcej. Wszystko mają zmienić nowe przepisy, jakie na producentów aut nałożyła Unia Europejska. Dzięki testom WLTP poznamy dane, uzyskane w warunkach drogowych, a nie podczas pomiarów laboratoryjnych.

źródło: TVNTurbo/x-news

[b]TO CIEBIE ZAINTERESUJE:
Nowe znaki drogowe. Co oznaczają?

Te zmiany mogą nie spodobać się młodym kierowcą. Po zdanym egzaminie czekają ich kolejne kursy i szkolenia.

Prawo jazdy 2018: Szykują się podwyżki. Dojdą nowe obowiązko...

[/b]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany w kodeksie drogowym. Apteczka w aucie będzie obowiązkowa. Ale to nie koniec pomysłów rządu - Gazeta Lubuska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski