Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w podatkach. Sankcje nawet do 30 proc. kwoty podatku VAT

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wojciech Gadomski/Polskapresse
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych we wtorek zarekomendowała Senatowi przyjęcie bez poprawek zmian w Ustawie o Podatku od Towarów i Usług. Ustawie, która wprowadza dwie bardzo ważne regulacje z punktu widzenia przedsiębiorców. - Niezastosowanie będzie się wiązać z sankcjami wynoszącymi nawet 30 proc. kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze- tłumaczy ekspert.

Split payment został wprowadzony wraz z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe zasady umożliwiają podatnikowi odrębne rozliczenia rzeczywistej płatności za usługę i kwoty VAT. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca płacący za dany towar lub usługę wykona dwa przelewy. Rząd jeszcze przed wprowadzeniem ustawy w życie reklamował split payment, jako rewolucyjny system uszczelnienia wyłudzeń VAT-u w Polsce.

- Podzielona płatność będzie dotyczyła tych przedsiębiorców, którzy dokonują dostawy bądź też nabywają tzw. towary wrażliwe, czyli złom, elektronika, stal. Nabywca takich towarów w momencie kiedy otrzymuje fakturę z oznaczeniem „mechanizm podzielonej płatności”, to musi zapłacić za nią specjalnym przelewem- tłumaczy w rozmowie z AIP Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Sprzedawca otrzymuje kwotę netto, a kwota VAT lokowana jest na jego koncie VAT. Sprzedawca nie będzie mógł swobodnie dysponować kwotą podatku VAT, dlatego też ta regulacja będzie miała wpływ na jego płynność finansową. Z konta VAT będzie można skorzystać tylko po to, żeby zapłacić VAT naliczony z faktur zakupowych albo VAT należny do urzędu skarbowego- wyjaśnia.

Podzielona płatność uderza w płynność finansową firm korzystających z niego. Część środków zostaje zamrożona na koncie VAT-owskim i przedsiębiorcy nie mogą z nich skorzystać. Następstwem tego może być potrzeba finansowania zewnętrznego, a w wielu przypadkach nawet poważne problemy firm.

Jak tłumaczy Pruszyński, przedsiębiorcy muszą się przygotować do tej zmiany, ponieważ wchodzi ona w życie 1 listopada br. - Pierwotnie miała wejść 1 września, ale apelowaliśmy do premiera o przesunięcie daty wejścia w życie, ponieważ ten termin był nierealny do wdrożenia, mam tu na myśli np. zmiany w systemach komputerowych/ Dlatego już od 1 listopada trzeba będzie stosować ten mechanizm. Niezastosowanie będzie się wiązać z sankcjami wynoszącymi nawet 30 proc. kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze- mówi.

- Druga poważna regulacja, która tą ustawą jest wprowadzona, to nowa matryca stawek vatowskich. Jest to dobra zmiana dla przedsiębiorców, ponieważ zmniejszy ilość stawek obniżonych, czyli przedsiębiorcy będą mieli łatwiej zaklasyfikować swoje towary do danej stawki. Będą mogli także wystąpić do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o wydanie wiążącej informacji stawkowej, czyli swego rodzaju interpretacji czy dobrą stawkę VAT stosuje- mówi Pruszyński.

Często przedsiębiorcy mają problem z tym jaką stawkę do ich produktu zastosować. Coraz częściej pojawiają się dyskusje czy kawa z mlekiem to 8 proc., 23 proc. czy 5 proc.

- Po wprowadzeniu nowych stawek ma być łatwiej. Niemniej już teraz trzeba podjąć analizę jaka będzie stawka po zmianach, ewentualnie zabezpieczyć prawidłowość stosowania tej stawki uzyskując wiążącą informację stawkową czyli ten glajd od ministra finansów, że twoja stawka dla twojego towaru jest prawidłowa- dodaje ekspert.

Wiążąca informacja stawkowa wejdzie w życie od kwietnia przyszłego roku, ale przepisy dotyczące uzyskiwania tych potwierdzeń wiążących informacji stawkowych już w listopadzie w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w podatkach. Sankcje nawet do 30 proc. kwoty podatku VAT - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski