Zmiany w podatku VAT. Odwrotne obciążenie z limitem

Redakcja
Odwrotne obciążenie to mechanizm rozliczania VAT polegający na tym, że dla wybranych grup towarów - teraz tez np. telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych, odpowiedzialność za podatek VAT z danej transakcji sprzedaży przechodzi ze sprzedawcy na nabywcę.
Odwrotne obciążenie to mechanizm rozliczania VAT polegający na tym, że dla wybranych grup towarów - teraz tez np. telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych, odpowiedzialność za podatek VAT z danej transakcji sprzedaży przechodzi ze sprzedawcy na nabywcę.
Udostępnij:
1 lipca 2015 wchodzą w życie zmiany do ustawy o VAT. Wśród nich znajduje się także poszerzony katalog towarów, do których stosuje się mechanizm *odwrotnego obciążenia.

Odwrotnym obciążeniem zostały objęte trzy główne kategorie produktów.

  • Po pierwsze, przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie mniejszej lub równej 10 kg (laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i tablety).
  • Po drugie telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony.
  • I w końcu po trzecie konsole do gier wideo (stosowane z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) oraz pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów.

Odwrotne obciążenie ma zastosowanie do powyższych towarów pod warunkiem, że łączna wartość netto (tj. bez podatku) tych towarów w ramach jednolitej transakcji przekracza kwotę 20 000 złotych (art. 1 pkt. 1 b . o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych).

Ponadto od 1 lipca 2015 ustawa zawęziła stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia wyłącznie do sytuacji, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT. Dlatego też w myśl nowych przepisów sprzedawca powinien sprawdzić status nabywcy. Może tego dokonać na podstawie potwierdzenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego na podst. art. 96 ust. 13 ustawy o VAT lub też za pomocą bazy on-line, która jak wynika z wyjaśnień ministerstwa finansów ma ułatwić weryfikację statusu nabywcy.

 

Z odwrotnym obciążeniem wiąże się nowy obowiązek dla sprzedawców składania do urzędów skarbowych informacji podsumowujących w obrocie krajowym – druk VAT-27. Został również wprowadzony druk korekty informacji podsumowującej o dokonanych transakcjach w obrocie krajowym – druk VAT-27K. Informacje podsumowujące w obrocie krajowym składane będą za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 99 ust. 1-3 ustawy o VAT, czyli zasadniczo w terminie do 25. dnia miesiąca następującym po każdym miesiącu, jeżeli podatnik wybrał rozliczanie miesięczne.

Informację podsumowującą należy składać począwszy od rozliczenia za lipiec 2015.

* Odwrotne obciążenie to mechanizm rozliczania VAT polegający na tym,
że dla wybranych grup towarów, odpowiedzialność za podatek VAT z danej transakcji sprzedaży przechodzi ze sprzedawcy na nabywcę.

 

Źródło: Edyta Morzyńska, prezes i główna księgowa w Biurze Rachunkowym Tax-EM sp. z o.o www.taxem.pl

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w podatku VAT. Odwrotne obciążenie z limitem - Kurier Poranny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tinka
Posiadamy średniej wielkości firmę z kilkoma samochodami, jednak nie martwimy się zmieną przepisów. Podpisaliśmy umowę z biurem rachunkowym u Wiatrowskich i to ono informuje nas o wszelkich zmianach. Biuro zawsze służy pomocą i doradza w kryzysowych sytuacjach.
Dodaj ogłoszenie