Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w POZ od 1 października. Lekarze: "Program jest niedoszacowany"

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
1 października wszedł w życie drugi etap opieki koordynowanej, z którego korzystają chętne placówki.
1 października wszedł w życie drugi etap opieki koordynowanej, z którego korzystają chętne placówki. Łukasz Gdak
W październiku wchodzą w życie zmiany dotyczące opieki lekarskiej w przychodniach. Punkty, które zdecydują się wziąć udział w programie mają otrzymać dostęp do większej liczby badań i specjalistów. Pacjenci z chorobami przewlekłymi z założenia będą kompleksowo zaopiekowani przez lekarza i pielęgniarkę z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W praktyce okazuje się, że nie wszystkie przychodnie są na to gotowe.

Nowe, nieobowiązkowe przepisy Ministerstwa Zdrowia wchodzą w życie 1 października. Według założenia zostanie uruchomiona opieka koordynowana w przychodniach wraz z rozszerzonym pakietem badań, na które będą mogli kierować pacjentów lekarze rodzinni. Zmiany pozwolą skutecznie wykrywać i diagnozować najczęstsze choroby przewlekłe.

Jak zapowiada resort zdrowia, prowadzenie opieki kompleksowej nad pacjentem w ramach POZ, dzięki wspomnianym zmianom ma być łatwiejsze. Od 1 października ścieżka diagnostyczna będzie skrócona, a monitorowanie choroby w przypadku, kiedy chory nie wymaga bardzo skomplikowanego leczenia specjalistycznego uproszczone.

Przychodnie nie są gotowe na zmiany

Zdaniem lek. Violetty Fiedler-Łopusiewicz z przychodni Medica Pro Familia, idea jest dobra, ale niestety program nie został dopracowany.

- Medycznie jesteśmy na to przygotowani, ale technicznie niestety nie - podkreśla nasza rozmówczyni.

Wyjaśnijmy, przychodnie nie mają obowiązku uczestniczyć w programie, dlatego rozszerzony pakiet będzie dostępny tylko w wybranych punktach.

Lek. med. Konrad Maćkowiak z poznańskiej poradni ginekologiczno-położniczej poinformował, że nie będą przystępować do programu ze względów ekonomicznych,

- Każde dodatkowe usługi powinny być zapłacone. Niestety koszty są wyższe niż przychody, dlatego to się po prostu nie opłaca. Sama idea jest słuszna, ale praktycznie jest to niedoszacowane – stwierdza lek. med. Konrad Maćkowiak.

Lekarze rodzinni, którzy są zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie w oficjalnym komunikacie podkreślają, że „większa pula badań diagnostycznych, możliwość konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin, ułatwiony dostęp do profilaktyki, edukacji czy porad dietetycznych – to opieka koordynowana w POZ w pigułce. I w teorii. Bo w praktyce możliwości placówek są ograniczone, kryzys kadrowy się pogłębia, a największym wrogiem projektu jest… brak szczegółów i odpowiedniego przygotowania".

Co się zmieni od 1 października?

Rozporządzenie "zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej" opublikowano w Dzienniku Ustaw 19 września. Czymś nowym będzie opieka koordynowana, w ramach której osoby chorujące przewlekle zyskają dostęp do większej liczby badań oraz kompleksowej i ciągłej opieki realizowanej przez lekarza i pielęgniarkę z POZ. Dostępne będą także konsultacje u dietetyka.

Na początku wyniki badań pacjenci będą konsultować z lekarzami rodzinnymi i omawiać ewentualne dalsze leczenie z takimi specjalistami jak kardiolog, endokrynolog, diabetyk, pulmonolog czy alergolog. Rozmowy mają być prowadzone w ramach konkretnej przychodni.

Przez to, że w POZ zostaną przejęci niektórzy pacjenci, więcej miejsc powinno być w poradniach specjalistycznych. W efekcie chorzy krócej będą oczekiwać na wizyty. Według lekarzy rodzinnych pacjenci, którzy wymagają specjalistycznego leczenia będą przyjęci szybciej – stąd, jak podkreślają, pomysł jest dobry.

Lek. Violetta Fiedler-Łopusiewicz z Federacji Porozumienie Zielonogórskie tłumaczy, że sam pomysł, który wyszedł od lekarza rodzinnego z Porozumienia Zielonogórskiego jest bardzo dobry, jednak administracyjnie jest to niedopracowane.

- Program jest świetny, ale pozwólmy realizować go lekarzom. Brakuje konsultacji z lekarzami rodzinnymi, którzy są przy pacjencie – zaznacza.

Problematyczne okazuje się również tworzenie harmonogramu wizyt do specjalistów. Ponadto wizyty są zbyt nisko wyceniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- To falstart, nadal nie mamy umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a mamy zacząć od 1 października. Nie mamy także programu do rozliczeń i sprawozdań. Medycznie jesteśmy na to przygotowani, ale technicznie niestety nie - podkreśla nasza rozmówczyni.

Według projektu zarządzenia, przychodnia ma stworzyć harmonogram, który zostanie przedstawiony NFZ. Niestety w praktyce, trudno będzie wcześniej skonsultować wizyty ze specjalistami, jeśli termin nie będzie elastyczny. Nie da się dopasować pilnej konsultacji z innym specjalistą do wcześniej ustalonego harmonogramu, jak to jest w umowach z AOS. Do tego typu zadań, potrzebni są koordynatorzy, czyli nowe stanowiska pracy stworzone specjalnie pod realizację programu.

- Poszukujemy młodych ludzi kończących kierunek Zdrowie Publiczne, którzy zdobędą u nas doświadczenie – zaznacza.

Kolejnym problem są zbyt niskie wynagrodzenia proponowana koordynatorom. Poza tym, wspomniana opieka dotyczy pacjentów od 18 rok życia. Nasza rozmówczyni zastanawia się, dlaczego program ten nie może obejmować również dzieci i nastolatków- tu są szczepienia, wizyty patronażowe, bilansowe potrzebne sa wizyty edukacyjne właśnie dla dzieci i młodzieży, aby już na wczesnym etapie swojego życia wprowadzali zdrowy styl życia.

- Mamy plan, jak to zrobić, ale pewne rzeczy nam przeszkadzają. Jesteśmy całym sercem za. Dobrze by było, gdyby minister skonsultował istotne kwestie z nami-lekarzami praktykami. Według mnie jest za wcześnie, aby program ruszył od 1 października.

Jakie choroby zostaną objęte opieką koordynowaną?

W rozporządzeniu mowa jest o czterech zakresach opieki koordynowanej są to diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków, cukrzycy, astmy oskrzelowej i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc. Jest też mowa o diagnostyce i leczeniu niedoczynności tarczycy oraz diagnostyce guzków pojedynczych i mnogich tarczycy.

Od 1 października zwiększy się lista badań, na które będzie mógł kierować pacjenta lekarz w przychodni. Wśród nich: EKG wysiłkowe, Holter EKG 24, 48 i 72 godz., Holter RR, USG Doppler tętnic szyjnych, USG Doppler naczyń kończyn dolnych , Echo serca przezklatkowe, BNP (NT-pro-BNP), albuminuria (stężenie albumin w moczu), UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu)

To kolejny etap opieki koordynowanej

Przypomnijmy, że od 1 lipca lekarz rodzinny jest uprawniony do wystawienia skierowania na dodatkowe badania. W placówkach POZ pacjenci mogą wykonać dziewięć dodatkowych badań diagnostycznych, na które skierować mogli dotychczas tylko lekarze specjaliści. Jak mówi nam Marta Żbikowska-Cieśla z poznańskiego oddziału NFZ, do pierwszego etapu przystąpili wszyscy lekarze z przychodni POZ. Lekarz może zlecić m.in. badanie poziomu witaminy B12, kwasu foliowego, anty–CCP, CRP, jak również zbadać poziom przeciwciał anty-HCV.

- Profilaktyka musi być fundamentem piramidy świadczeń w opiece zdrowotnej. Profilaktyka powinna pomagać nam utrzymywać się jak najdłużej w dobrym zdrowiu – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Chcemy wprowadzić proaktywną opiekę, która stanie się nowym standardem w opiece zdrowotnej. Lekarze POZ będą otrzymywali premie, jeżeli ich pacjenci będą zaopiekowani i kierowani na odpowiednie badania – zaznaczył.

W końcu zarówno pacjenci i lekarze mogą skorzystać z rozszerzonej listy badań diagnostycznych na poziomie POZ.

Zobacz, jakie dodatkowe badania wykonasz w POZ:

Zobacz, jakie dodatkowe badania możesz wykonać od 1 października w wybranych przychodniach --->

Rewolucja w POZ od 1 października. Sprawdź, jakie badania mo...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz także:

W kategorii „oddam za darmo” na portalu ogłoszeniowym olx.pl znajdziemy różnego rodzaju przedmioty, którym właściciele chcą dać drugie życie. Są tam również zwierzęta, które czekają na kochający dom. Jeśli poszukujesz czworonożnego przyjaciela koniecznie zajrzyj do naszej galerii. Warto pamiętać, że decyzja o adopcji musi być przemyślana.Przejdź do galerii --->

Szukasz czworonożnego przyjaciela? Te psy i koty czekają na ...

W Poznaniu zaszczepisz się przeciwko Covid-19. Mieszkańcy pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski