Nasza Loteria

Zmiany w WRPO! Są pieniądze na walkę z koronawirusem

Materiał partnera zewnętrznego
Zakup niezbędnego sprzętu medycznego, odzieży ochronnej oraz testów na obecność wirusa COVID-19. To główne kierunki wsparcia unijnego na walkę z epidemią w Wielkopolsce.

Wybuch epidemii COVID-19 stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a także życia mieszkańców naszego województwa. Na głównym froncie walki o nasze zdrowie są pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni). Oni jednak alarmują, że cały czas w szpitalach brakuje środków ochrony osobistej. I przypominają – jak oni zachorują na koronawirusa, to nie będzie miał, kto leczyć pacjentów.

W takiej sytuacji prowadzone działania wymuszają konieczność zagwarantowania przede wszystkim niezbędnego sprzętu oraz środków ochrony osobistej, co skutkuje ogromnym obciążeniem finansowym placówek medycznych. Część z nich, nie posiada wystarczających zasobów lokalowych i ludzkich do realizacji badań, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego pod analizie sytuacji w wielkopolskich szpitalach podjął decyzję o zmianach w WRPO 2014+, które skutkują natychmiastowym przesunięciem ok. 63 mln zł środków unijnych na trzy projekty zdrowotne.

Pierwszy z nich, będzie dotyczył inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia oraz zakup niezbędnego wyposażenia dla potrzeb walki z COVID-19 w woj., wielkopolskim. Około 30,3 mln zł z UE zostanie wydane na zakup niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej (w tym testów), środków ochrony jednorazowej wraz z pracami remontowo-budowlanymi związanymi np. z adaptacją pomieszczeń, a także budową tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką.

Podobnej wysokości wsparcie unijne (około 30,3 mln zł) zostanie wydane z budżetu WRPO 2014+ na zakup niezbędnych środków ochrony indywidualnej, materiałów diagnostycznych i medycznych, sprzętu jednorazowego użytku, zakup urządzeń i środków do dezynfekcji, zakup usług remontowo-budowlanych niezbędnych do adaptacji pomieszczeń na cele walki z chorobą COVID-19. Pieniądze przeznaczone zostaną także na wynagrodzenie personelu, w tym w szczególności medycznego, odczynników i materiałów medycznych, badań, testów oraz innych zakupów bieżących zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez szpitale.

Liderem i Beneficjentem obydwu projektów (realizowanych w trybie pozakonkursowym) jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, natomiast uczestnikami/realizatorami będą bezpośrednio placówki medyczne podejmujące działania zmierzające do łagodzenia i walki ze skutkami epidemii wirusa COVID-19. Obydwa projekty rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca roku.

- Przygotowujemy zbiorcze zakupy, głównie środków ochrony osobistej, bo te są najbardziej oczekiwane, dla wszystkich wielkopolskich szpitali. Będziemy się też starali zakupić respiratory – mówi marszałek Marek Woźniak.

Zarząd województwa podjął również decyzję o przekazaniu 2,6 mln złotych (także z WRPO 2014+) dla Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, głównie na wykonanie około 2 tysięcy testów w kierunku koronawirusa, ale także na środki ochrony osobistej dla pracowników szpitala klinicznego.

Testy na obecność COVID-19 będą wykonywane u pacjentów poddanych kwarantannie, u których Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poleciła wykonanie badania, a także u pracowników ochrony zdrowia (zwłaszcza lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych) zgodnie z rekomendacjami WHO.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:
Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski