Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: Centrum Szyfrów w budowie. Otwarcie już latem przyszłego roku

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego najnowocześniejsze technologie pomogą przybliżyć nie tylko historię, ale i niektóre tajniki matematyki, kryptologii i informatyki
W Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego najnowocześniejsze technologie pomogą przybliżyć nie tylko historię, ale i niektóre tajniki matematyki, kryptologii i informatyki Wizualizacja UMP
Rozpoczęły się prace budowlane w dawnym Collegium Martineum przy ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Już za około rok powstające tam Centrum Szyfrów Enigma będą mogli odwiedzić pierwsi goście.

Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, które powstaje w Poznaniu przy ul. Św. Marcin ma upamiętniać rozpracowanie przez matematyków z poznańskiego uniwersytetu mechanizmu działania Enigmy - niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej.

- Historia tajemnicy Enigmy to tylko jeden z wątków - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. - Drugi element to część ekspozycji, która będzie poświęcona zastosowaniom matematyki, a szczególnie kryptologii współcześnie, na przykład w informatyce. Muzeum ma uczyć i bawić. Chcemy by, stało się miejscem, do którego będzie wracało się wielokrotnie. To oczywiście atrakcja i dla mieszkańców, i dla turystów, a także ważny element w nowym obliczu wyremontowanej ulicy Św. Marcin.

Prace budowlane w dawnym Collegium Martineum (wcześniej Domu Partii) już się rozpoczęły. - Przekazanie placu budowy nastąpiło 2 czerwca - informuje Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. - Wykonano już większość prac projektowych, rozpoczęły się też roboty rozbiórkowe.

Jak informuje, oprócz stworzenia nowego układu pomieszczeń, remontu instalacji i poprawienia dostępności budynku dla osób z niepełnosprawnościami, przewidziano też prace konserwatorskie, pozwalające zachować historyczne elementy wystroju wnętrz. Wszystkie prace budowlane zostaną ukończone w pierwszym kwartale przyszłego roku. W kolejnym etapie powstanie ekspozycja.

- Przygotowuje ją dla nas firma New Amsterdam, której dziełem jest m.in. ekspozycja w warszawskim Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy wrocławskiej Cricoteki - mówi Mariusz Wiśniewski. - Centrum Szyfrów będzie przede wszystkim muzeum interaktywnym, łączącym historię z matematyką.

- Ułożona chronologicznie ścieżka zwiedzania składać się będzie ze stanowisk poświęconych historii oraz stanowisk edukacyjnych - dodaje Grzegorz Kamiński. - Większość z nich zaopatrzona będzie w aplikacje umożliwiające zgłębianie wiedzy na trzech poziomach zaawansowania: podstawowym, rozszerzonym i zaawansowanym. Stanowiska będzie można odkrywać indywidualnie lub grupowo, z przewodnikiem - informuje. Ekspozycja będzie podzielona na trzy główne strefy: Kurs Szyfrów, Opowieść Historyczna oraz Przyszłość i Współczesność Komputerów. W pier-wszej części zwiedzający poznają historię kryptografii, poznają metody utajniania informacji i przejdą krótki kurs szyfrowania.

- Ta część pełna jest interaktywnych i manualnych stanowisk, przy których na zwiedzających czekać będą zagadki i łamigłówki. Niektóre z nich umożliwią rywalizację, inne będą przeznaczone do obsługi indywidualnej - informuje Grzegorz Kamiński.
W części Opowieść Historyczna będzie można poznać rolę Poznania i związanych z miastem matematyków w rozpracowaniu tajemnicy enigmy, a także budowę enigmy oraz wydarzenia II wojny światowej. Będą takie eksponaty jak repliki płacht Zygalskiego, cyklometr i inne. Być może znajdzie się też replika samej enigmy. - Miasto czyni starania by ją pozyskać - zapewnia Grzegorz Kamiński.

Ostania część pozwoli zrozumieć związki odkrycia poznańskich matematyków z pierwszymi oraz współczesnymi komputerami.
Pierwsi zwiedzający przekroczą progi Centrum Szyfrów Enigma późnym latem 2021 roku.

Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 29 mln zł. 10 mln zł tej kwoty pochodzi z WRPO 2014+.
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski