Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: DOFE 2020: fundusze europejskie z bliska, ale przed ekranem komputera i telewizora

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Pracownia Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy” będzie jednym z projektów, które będą mogli poznać widzowie WTK
Pracownia Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy” będzie jednym z projektów, które będą mogli poznać widzowie WTK UMP
Tegoroczne Dni Otwarte Funduszy Europejskich różnią się od poprzednich edycji nie tylko tym, że odbywają się jesienią. Najważniejszą różnicą jest to, że z projektami dofinansowanymi przez Unię Europejską będzie można zapoznawać się online. Niektóre z nich zostaną zaprezentowane w czasie telewizyjnych wejść na żywo.

Ideą Dni Otwartych Funduszy Europejskich jest zarówno zaprezentowanie projektów, które zostały zrealizowane dzięki unijnemu wsparciu, jak i przybliżenie zasad ich działania. O ile w latach ubiegłych esencją DOFE było osobiste odwiedzanie obiektów, które powstały, zostały unowocześnione czy zrewitalizowane przy wykorzystaniu pieniędzy z Unii Europejskiej, rozdzielanych m.in. w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, o tyle w tym roku „wizyty” w miejscach, które zmieniły się dzięki funduszom unijnym będą miały charakter wyłącznie wirtualny.

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa oglądanie z bliska zrealizowanych projektów zastąpi śledzenie ich na#ekranie komputera oraz oglądanie w telewizji. Wejścia na żywo z miejsc, na których fundusze europejskie odcisnęły swój ślad będzie można oglądać w telewizji WTK. Od dziś, od godziny 12 do niedzieli, godziny 20.30 na stronie internetowej Dni Otwartych Funduszy Europejskich (dniotwarte.eu) będzie można wziąć udział w wirtualnych spacerach, koncertach czy warsztatach.

Historia w pigułce
Jednym z projektów, z którym będą mogli zapoznać się widzowie WTK będzie Skansen Olenderski w Prusimiu. Stworzony przez Fundację Olandia, z wykorzystaniem europejskiego wsparcia przenosi zwiedzających do świata olender-skich osadników, którzy w XVI wieku schronili się w Polsce, uciekając przed prześladowaniami. -Wnieśli wielki wkład w rozwój rolnictwa - mówi Damian Michałek, prezes Fundacji Olandia. - Przede wszystkim, dzięki stosowaniu melioracji powiększali powierzchnię gruntów rolnych rodu Prusimskich. Z czasem istniało 700 osad na prawie olenderskim. Początkowo mieszkali w nich Holendrzy, później także Niemcy i Polacy. Charakterystyczny dla tych wsi był brak kościołów. Jako mennonici Olendrzy budowali jedynie domy modlitwy.
W skansenie Olandia można obejrzeć miniatury olenderskich domów, a także dwa zabytkowe wiatraki: typu paltrak - pochodzący z 1754 roku i typu holender z 1860 roku.

W pierwszym z nich, który trafił do Olandii w 2015 ro-ku, przy unijnym wsparciu powstało Muzeum Młynarstwa. Wcześniej wiatrak stał we Władysławowie pod Koninem.
- Do lat 90-tych ubiegłego wieku był młynem - relacjonuje Damian Michałek. - Później niszczał. Rozebraliśmy go, przewieźliśmy do Olandii. Tutaj przeszedł rewitalizację. Odtworzyliśmy zabytkowy mechanizm wiatraka, a także ręczne urządzenie do mielenia mąki. Można obejrzeć je w działaniu. Organizujemy także warsztaty pieczenia chleba w odtworzonym piecu chlebowym, identycznym jak te używane w osadach olenderskich - dodaje.

W czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich Olandia będzie prezentowała swoje atrakcje także poprzez relacje na profilu skansenu na Facebooku.

Społeczna twarz ekonomii

Kolejnym projektem, którego realizacja jest możliwa dzięki europejskiemu wsparciu jest Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej, stworzone przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i miasto Poznań.
- Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej jest największym z pięciu działających w Wielkopolsce Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej - wyjaśnia Elżbieta Malik, koordynująca projekt. - Do tej pory, dzięki naszym działaniom wspierającym podmioty ekonomii społecznej udało się stworzyć 170 miejsc pracy dla osób, którym z różnych względów groziło wykluczenie społeczne. Wśród nich są zarówno mamy wracające na rynek pracy po przerwie spowodowanej wychowaniem dziecka, ludzie, którzy znaleźli się poza rynkiem pracy z powodu choroby, osoby z niepełnosprawnościami czy w kryzysie spowodowanym na przykład pobytem w więzieniu czy inny miejscu odosobnienia. To bardzo często specjaliści, ale by mogli wrócić na rynek pracy potrzebują dodatkowego wsparcia.

Jak podkreśla Elżbieta Malik w przypadku podmiotów ekonomii społecznej troska o to co dzieje się poza pracą jest równie ważna jak sama praca wraz z jej aspektami ekonomicznymi.
- Proces powracania na rynek pracy osób, które doświadczyły kryzysu można porównać do rehabilitacji po chorobie. Mimo że sama choroba została wyleczona, potrzeba jeszcze wiele czasu i pracy, by wrócić do pełni funkcjonowania. Tak jest i w tej materii - wyjaśnia.

Wśród podmiotów ekonomii społecznej, które działają dzięki wsparciu Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej można znaleźć firmy cateringowe, świadczące usługi dla seniorów, prowadzące przedszkola, schronisko dla zwierząt, przedsiębiorstwa rękodzielnicze, ale też oferujące usługi szkoleniowe czy warsztaty (np. perkusyjne) Widzowie WTK będą mieli okazję obejrzeć pokazowe warsztaty z poznańskiej Pracowni Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy”.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w WTK

Wejścia antenowe dotyczące projektów realizowanych ze wsparciem funduszy europejskich

Piątek 25.09.

  • ok. godz. 9.00 Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu - rozmowa z Marszałkiem, Markiem Woźniakiem
  • ok. godz. 10.30 Pracownia Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy" w Poznaniu
  • ok. godz. 12.00 Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. W. Degi w Poznaniu
  • ok. godz. 14.00 i 14.30 Skansen Olenderski w Prusimiu, Fundacja Olandia

Sobota 26.09

  • ok. godz. 10.00 Ratusz w Kaliszu
  • ok. godz. 11.30 i 12.00

Amfiteatr i Ogródki Jordanowskie w Ostrowie Wielkopolskim

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski