Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: Dwór Mielęckich w Koźminku odzyskuje blask. Dzięki unijnym funduszom, wkrótce ożywi gminę

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Dwór Mielęckich wraz otaczającym go zespołem parkowym to jedna z opisywanych w przewodnikach atrakcji turystycznych gminy Koźminek.
Dwór Mielęckich wraz otaczającym go zespołem parkowym to jedna z opisywanych w przewodnikach atrakcji turystycznych gminy Koźminek. Urząd Gminy Koźminek
Dobiegają ostatnie prace przy rewitalizacji Dworu Mielęckich w Koźminku. Późnobarokowy obiekt, gruntownie przebudowany na początku XX stulecia już wkrótce zatętni życiem. W zabytkowych, pieczołowicie odrestaurowanych wnętrzach będzie mieścił się Gminny Ośrodek Kultury. Znajdą w nim też swoje miejsce organizacje społeczne.

Dwór Mielęckich wraz otaczającym go zespołem parkowym to jedna z opisywanych w przewodnikach atrakcji turystycznych gminy Koźminek. Budynek wzniesiony w XVIII wieku, na początku XX stulecia gruntownie przebudowany. Do 1945 roku należał do rodziny Mielęckich. Po II wojnie światowej mieściła się tam szkoła, później przedszkole. Gdy ta ostatnia placówka wyprowadziła się z dworu, stała się możliwa jego renowacja.

Zamek Cesarski w Poznaniu dostępny po blisko dwuletniej renowacji. Miał być rezydencją Adolfa Hitlera

- Prace rozpoczęły się w kwietniu 2019 roku - informuje Mariusz Suprema, kierownik referatu inwestycji i rozwoju Urzędu Gminy w Koźminku. - Pozostał historyczny układ pomieszczeń, odrestaurowano wszystkie zabytkowe elementy, które się zachowały. Poza tym została wymieniona więźba dachowa i pokrycie dachu, wszystkie instalacje, okna, drzwi wewnętrzne, posadzki. Na parterze pałacu na podłogach jest parkiet. Teraz już wykonujemy ostatnie prace - podkreśla.

Zamek w Stobnicy: Wojewoda wielkopolski może unieważnić pozwolenie na budowę

Czas do oddania odrestaurowanego dworu do użytku dziś już liczy się w dniach. Gdy wyjdą z niego ostatnie ekipy, zacznie tętnić życiem. - Będzie siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury, którego dotąd w Koźminku nie było - mówi Mariusz Suprema. - Znajdą tam także swoje stałe miejsce gminna orkiestra dęta, zespół śpiewaczy „Koźminianki”, a także Klub Anonimowych Alkoholików. Miejsca będzie dość także dla nowych inicjatyw - podkreśla. Wartość projektu „Konserwacja i restauracja zabytkowego dworu w Koźminku na potrzeby utworzenia ośrodka kultury” to 3,25 mln zł. Dofinansowanie z WRPO 2014 + stanowiło 85 proc. kosztów.

CK Zamek jest teraz nie tylko miejscem cenionych wydarzeń kulturalnych, ale i atrakcją turystyczną. Zobacz, jak wygląda po remoncie.Kolejne zdjęcie --->

Poznań: Zachodnie skrzydło dawnego Zamku Cesarskiego otwarte...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski