Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: Odważ się na zdrowie. Pierwsi mieszkańcy metropolii poznańskiej są już po spotkaniach z dietetykami

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Kluczem do trwałego schudnięcia jest zmiana stylu życia. Mieszkańcom metropolii poznańskiej pomogą w tym bezpłatnie specjaliści. Pierwsi uczestnicy już zaczęli zrzucać kilogramy. Ale nabór chętnych do udziału w projekcie trwa.
Kluczem do trwałego schudnięcia jest zmiana stylu życia. Mieszkańcom metropolii poznańskiej pomogą w tym bezpłatnie specjaliści. Pierwsi uczestnicy już zaczęli zrzucać kilogramy. Ale nabór chętnych do udziału w projekcie trwa. pixabay
Poznaniaków, którzy przyłączyli do programu "Odważ się na zdrowie", realizowanego dzięki unijnemu wsparciu, czekają zajęcia ruchowe, mogą liczyć też na wsparcie psychologiczne. Wszystko to po konsultacji z dietetykiem.

Z każdym rokiem ważymy coraz więcej.

Obecnie już ponad połowa dorosłych Europejczyków waży zbyt dużo. Najgorsza sytuacja jest w Andorze, gdzie z nadwagą bądź otyłością boryka się 71,2 proc. dorosłych obywateli, bardzo źle jest w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy choćby w Czechach, gdzie z nadwagą i otyłością zmaga się 67,2 proc. osób powyżej 15. roku życia. Ale i w Polsce problem nadwagi i otyłości narasta. Ponad 53 proc. z nas waży zbyt dużo, a z roku na rok przybywa tych, których Indeks Masy Ciała (BMI) nie mieści się w uważanym przez lekarzy za normę przedziale 18,5 -24, 99.

- Jako województwo jesteśmy w krajowej czołówce, gdy chodzi o odsetek osób z nadwagą i otyłością - zwraca uwagę Adam Górczewski z zespołu projektowego „Odważ się na zdrowie”. Projekt ten, realizowany z dofinansowaniem z WRPO 2014+ ma pomóc Wielkopolanom z nadwagą bądź pierwszym stopniem otyłości(BMI pomiędzy 25,a 34,99) schudnąć.

Kawa odwadnia, a soki powodują cukrzycę, czyli żywieniowe mity

Gra toczy się bowiem o zdrowie.

Otyłość stanowi ogromny problem epidemiologiczny na świecie i jest traktowana jako odrębna jednostka chorobowa. Stanowi też trzeci, po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, czynnik ryzyka innych chorób. Nadwaga, choć nie jest zaliczana do jednostki chorobowej, może spowodować z kolei szereg zaburzeń w organizmie, a przede wszystkim doprowadzić do powstania otyłości. Zarówno nadwaga, jak i otyłość, mogą powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, problemy ze snem, niektóre nowotwory, np. rak piersi i rak jelita grubego. Nic dziwnego więc, że strategie odchudzania społeczeństw przyjęła zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Komisja Europejska.

Projekt „Odważ się na zdrowie” jest kierowany do kobiet między 45. a 60. rokiem życia i mężczyzn między 45. a 65 rokiem życia z nadwagą lub otyłością I stopnia - mieszkających lub pracujących na terenie metropolii poznańskiej. Realizacja projektu już się zaczęła i potrwa do końca 2022 roku. Jego dofinansowanie w ramach WRPO 2014+ wynosi około 14 mln zł.

Kawa na czczo to nie najlepszy pomysł! Sprawdź, możliwe skutki uboczne tego nawyku

- Mamy obecnie blisko 200 zgłoszeń i 130 osób zakwalifikowanych do projektu- informuje Adam Górczewski. - Przez pół roku każda z nich skorzysta z 12 konsultacji z dietetykiem, 6 spotkań z psychologiem i 48 sesji aktywności fizycznej. W czasie pandemii, ze względów bezpieczeństwa, aktywność fizyczna będzie odbywała się albo w małych grupach na wolnym powietrzu tak, by móc zachować wszystkie wymogi bezpieczeństwa, albo będą to sesje online- podkreśla Adam Górczewski. Wszystko po to, by pomóc uczestnikom skutecznie i trwale zrzucić kilogramy. Choć odbyły się dopiero pierwsze spotkania z dietetykami, już widać pierwsze pozytywne efekty. - Mamy uczestników, którzy gdy zgłosili się do nas ważyli zbyt dużo, aby zakwalifikować się do projektu. We własnym zakresie podjęli wysiłek, by schudnąć na tyle, aby wziąć w nim udział. Teraz kontynuują odchudzanie pod okiem specjalistów - mówi Górczewski. - Mimo, że dopiero startujemy, już widać spore zainteresowanie projektem także w Śremie, Tarnowie Podgórnym, Komornikach czy Luboniu. Inne gminy są słabiej reprezentowane - dodaje.

Odchudzanie to wyzwanie, przez które łatwiej przejść razem! Te pary są na to dowodem. Zobacz metamorfozy, które zapierają dech w piersiach.

Te metamorfozy par zwalają z nóg. Razem schudli 100 kg i wię...

Ale nabór cały czas trwa. Aby wziąć udział w projekcie wystarczy zgłoszenie wysłać na adres [email protected]. Mail powinien zawierać informację o miejscu zamieszkania lub pracy (na terenie metropolii poznańskiej), wiek, wzrost, masę ciała, obwód w pasie. Specjaliści pomogą obliczyć BMI.

- Niestety, czynnikiem uniemożliwiającym udział w projekcie jest zdiagnozowana cukrzyca - zwraca uwagę Adam Górczewski. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 530 811 000.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl







Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski