Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę. Rewitalizacja pozwala gminom stwarzać lepsze warunki do rozwoju lokalnych inicjatyw

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Pałac w Wierzbinku wraz z otaczającym go parkiem jest obecnie miejscem, które zachęca do spędzania w nim wolnego czasu
Pałac w Wierzbinku wraz z otaczającym go parkiem jest obecnie miejscem, które zachęca do spędzania w nim wolnego czasu UG Wierzbinek
Dla małych gmin rewitalizacja zabytkowych obiektów to nie tylko sposób na przyciągnięcie turystów, ale także nowe możliwości dla ich mieszkańców.

Przez dziesięciolecia dla małych gmin tamtejsze dwory i pałace były czymś w rodzaju zamrożonego kapitału. Mimo swojej urody i historycznej wartości często nie były wykorzystywane w pełni. Ich renowacja stanowiła dla skromnych budżetów obciążenie przekraczające możliwości, zaś warunki tam panujące nie zachęcały samych mieszkańców do korzystania z nich.

Możliwość dofinansowania rewitalizacji z funduszy europejskich dla wielu wielkopolskich gmin okazała się szansą na nowe otwarcie. Z dotacji w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 skorzystały między innymi Kołaczkowo i Wierzbinek. Już dziś zrewitalizowane obiekty sprawiają, że mieszkańcom okolicy żyje się lepiej. Stały się także impulsem do rozwoju.

Nie tylko historia

W gminie Kołaczkowo znajduje się pałac Władysława Reymonta. To właśnie w Wielkopolsce pisarz spełnił swoje marzenia o własnym kawałku ziemi i w ostatnich latach życia dzielił swój czas między Kołaczkowo, a Warszawę. Od dziesięcioleci pałac służył mieszkańcom gminy. Swego czasu była tam restauracja, prowadzona przez Gminną Spółdzielnię, mieści się tam biblioteka publiczna, działa Gminny Ośrodek Kultury, wraz z trzema ekspozycjami muzealnymi. Jest wśród nich oczywiście Izba Pamięci Władysława Reymonta, Izba Bankowości Spółdzielczej i Muzyczne Poddasze.

2 kwietnia 2022 roku na pierwszy seans zaprosiło małe kino społecznościowe. Ono także powstało w pałacowych wnętrzach.
- Postanowiliśmy stworzyć Kino za Rogiem w niewykorzystywanej części pałacu - mówi Mariusz Gomulski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. - Było to wielkie wyzwanie projektowe i realizacyjne, bo polegało na stworzeniu pomieszczenia wewnątrz innego, zabytkowego. W związku z tym, że pieczę nad pałacem sprawuje konserwator zabytków, zanim zaczęliśmy robić cokolwiek, konieczne były prace archeologiczne, by sprawdzić chociażby czy możemy skuć tynk. Ten na szczęście pochodził z przełomu lat 50. i 60. poprzedniego stulecia, nie podlegał więc ochronie. W sumie efekt jest świetny. Sala kinowa, choć liczy tylko 20 miejsc jest klimatyzowana i doskonale wygłuszona. Mieszkańcy, którzy do nas przychodzą są zaskoczeni jej standardem - podkreśla.

Obecnie seanse odbywają się trzy razy w tygodniu - w piątki, soboty i niedziele. Ale już wkrótce to może okazać się zbyt mało. - Dotyczy to zwłaszcza filmów dla dzieci. Rozważamy dołożenie jeszcze jednego dziecięcego seansu w ciągu tygodnia - informuje Mariusz Gomulski.

Choć od pierwszego seansu minął niewiele ponad miesiąc, jego wpływ na lokalną społeczność już daje się odczuć. - Chcemy wykorzystywać tę salę nie tylko do wyświetlania filmów. Mieszkańcy pytali czy będzie można oglądać tam np. mecze polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Trzeba będzie oczywiście opłacić licencję, ale chcemy to zorganizować. Z pewnością w lecie urządzimy tu turniej gier video, nie tylko dla młodzieży, ale i dorosłych - twierdzi dyrektor GOK.

W ramach rewitalizacji części pałacu odnowiono także taras przylegający do pałacu.
-Planujemy zorganizować na nim w lecie cykl plenerowych występów - mówi Gomulski.
W ramach gminnego programu rewitalizacji całkowitą metamorfozę przeszło także położone nieopodal Pałacu Reymonta przedszkole.

- Budynek nie spełniał współczesnych standardów - podkreśla Marta Błaszczyk z Urzędu Gminy Kołaczkowo. - Został docieplony, otynkowany, wewnątrz zmienił się układ pomieszczeń. Przy każdej z sal powstał węzeł sanitarny z prysznicem, toaletami i umywalkami. Jest też kuchnia z całym wymaganym zapleczem.

Obecnie trwa wyposażanie obiektu we wszystkie potrzebne sprzęty. Ponad setka przedszkolaków z Kołaczkowa pojawi się tam z początkiem nowego roku szkolnego 2022/ 2023.

Dofinansowanie rewitalizacji, z którego skorzystało Kołaczkowo w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło blisko 1,8 mln zł. Jednak jak podkreślają zgodnie przedstawiciele gminy taki zastrzyk i możliwość zrealizowania części planów stała się impulsem do tworzenia kolejnych projektów i szukania dla nich źródeł finansowania.

Perła tętni życiem

XIX-wieczny pałac i otaczający go park w Wierzbinku to prawdziwe perełki architektury.
Dwa lata temu, gdy do nowej siedziby przeniósł się mieszczący się tam Urząd Gminy pałac i otoczenie starannie zrewitalizowano. Dofinansowanie z funduszy europejskich wyniosło blisko 3 mln zł.

Dzięki tym pieniądzom wykonano w pałacu wszelkie potrzebne prace konserwatorskie, wymieniono wszystkie instalacje. W parku wyznaczono ścieżki, uporządkowano zieleń, znalazły się tam także ławki.

Dolną kondygnację pałacu zajmuje szkoła muzyczna. Kształci 125 uczniów z Wierzbinka i najbliższej okolicy.

- Na parterze mieści się też duża sala, przeznaczona do wspólnego użytku, w której odbywają się między innymi szkolne koncerty - mówi Paweł Szczepankiewicz, wójt gminy Wierzbinek. - Może ona pełnić także funkcję dużej sali konferencyjnej i chcemy ją do tego celu wykorzystywać. Na rewitalizacji zdecydowanie zyskał też Gminny Ośrodek Kultury, zajmujący wyższe piętra pałacu. Dzięki temu, że ma lepsze warunki mógł uruchomić nowe sekcje - informuje.

Już działa nowa sekcja warcabów, a także sekcja plastyczna. Znany w okolicy zespół Echo Kujaw zyskał salę prób z prawdziwego zdarzenia.

Co istotne, dzięki specjalnej platformie obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.
- Remont pałacu był wyzwaniem - przyznaje wójt. - Bez dotacji unijnej nie byłby możliwy. Cieszę się, że dziś to miejsce tętni życiem. Nie powiedzieliśmy jednak jeszcze ostatniego słowa. Myślimy o cyklicznych koncertach, rozwijaniu odbywających się corocznie Targów Wierzby i Wikliny Salix, połączonych z Dniami Wierzbinka. Pomysłów nam nie zabraknie - zapewnia. I zaprasza na najbliższą edycję targów Salix już 5 czerwca.

Zmieniamy Wielkopolskę. Rewitalizacja pozwala gminom stwarzać lepsze warunki do rozwoju lokalnych inicjatyw
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski