ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Z pomocą funduszy europejskich podaruj sobie zdrowie

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Wielkopolanki między 50, a 69 rokiem życia mogą wciąż mogą skorzystać z mammografii w ramach programu profilaktyki nowotworów współfinansowanego z  funduszy WRPO 2014-2020
Wielkopolanki między 50, a 69 rokiem życia mogą wciąż mogą skorzystać z mammografii w ramach programu profilaktyki nowotworów współfinansowanego z funduszy WRPO 2014-2020 123 rf
Udostępnij:
Tak zwane kobiece nowotwory - rak piersi i rak szyjki macicy co roku zbierają w naszym kraju śmiertelne żniwo. Nie musi tak być, bo w przypadku tych chorób szanse na całkowity powrót do zdrowia są bardzo duże. Warunkiem jest jednak ich wczesne wykrycie. Z programu badań profilaktycznych kierowanych do kobiet współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej, w Wielkopolsce skorzystało już 12 530 kobiet. Kolejne wciąż mogą to zrobić.

- Celem programu, który realizujemy wraz z partnerami jest z jednej strony zwiększenie dostępności badań profilaktycznych, takich jak mammografia i cytologia, z drugiej zachęcenie kobiet do tego, by z nich korzystały - wyjaśnia Małgorzata Dworzańska, kierownik Biura Programów Profilaktycznych Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologi Nowotworów (OPEN). - Oprócz badań prowadzimy też działania edukacyjne: to między innymi warsztaty kierowane do pań. Do tej pory zorganizowaliśmy ich 36. Planujemy również szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek i położnych POZ oraz lekarzy medycyny pracy. Zdobędą na nich wiedzę dotyczącą profilaktyki, a do tego dowiedzą się co sprawia, że kobiety nie zgłaszają się na badania i w jaki sposób można te bariery wyeliminować - informuje Małgorzata Dworzańska.

Istotą programu są jednak same badania. Z badań mammograficznych mogą skorzystać wszystkie mieszkanki Wielkopolski między 50, a 69 rokiem życia. Badania cytologiczne to propozycja dla pań między 25, a 59 rokiem życia. Część z nich jest prowadzona w siedzibie OPEN w Poznaniu, pozostałe to badania niemalże „z dostawą do domu”.

- Do mniejszych gmin Wielkopolski docierają nasze mammobusy i cytobusy - mówi Małgorzata Dworzańska. - Dzięki temu dotarcie na badania przestaje być problemem.

Także rejestracja na badania została maksymalnie uproszczona. W ramach projektu powstał portal openbadania.pl, za pośrednictwem, którego można się zarejestrować czy to na badania w Poznaniu czy w cytobusie bądź mammobusie. (Na stronie można znaleźć najbliższe terminy i miejsca postoju). Działa także aplikacja mobilna „OPEN - Profilaktyka dla Ciebie”. Część kobiet dostaje także zaproszenia na badania wysyłane pocztą do domu.

- Stosujemy różne sposoby, by zachęcić panie do przebadania się - mówi Małgorzata Dworzańska. - Choć pandemia nieco nam sprawę skomplikowała, nasze działania przynoszą efekty. Z oferty badań korzysta sporo pań, które robią je po raz pierwszy. To z jednej strony oczywiście dowód na wzrost świadomości znaczenia profilaktyki, ale także efekt przełamania obaw przed wykryciem nieprawidłowości, który irracjonalnie powstrzymywał panie przed korzystaniem z badań profilaktycznych.

Jak podkreśla Małgorzata Dworzańska, w każdym kolejnym roku, badania profilaktyczne są dostępne dla następnych roczników kobiet. - W ramach projektu z mammografii można skorzystać raz na dwa lata, z badania cytologicznego raz na trzy lata - informuje Dworzańska. - Teraz szczególnie zachęcamy panie, które z powodu pandemii odkładały badania, by nie robiły tego dłużej. Zarówno u nas na miejscu, jak i w mammobusie i cytobusie przyjmujemy panie pojedynczo i przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Rejestracja na badania trwa przez cały czas.

Program potrwa jeszcze do połowy przyszłego roku. Jego wartość to prawie 2,95 mln zł, z czego dotacja z funduszy europejskich wyniosła 2,8 mln zł.

Do końca stycznia bieżącego roku z badań mammograficznych w ramach projektu skorzystało 9500 kobiet, a 2300 wykonało badanie cytologiczne. Kolejne wzięły udział w warsztatach.

Program profilaktyki onkologicznej wśród kobiet to nie jedyny program profilaktyczny realizowany w naszym województwie z wykorzystaniem pieniędzy z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 -2020. Wystarczy wymienić także realizowany przez OPEN program profilaktyki nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego, kierowany do osób między 50, a 74 rokiem życia czy ten, zmierzający do ograniczenia ryzyka wystąpienia retinopatii cukrzycowej, którym objęci są cierpiący na tę chorobę, którzy ukończyli 18 rok życia.

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ: Z pomocą funduszy europejskich podaruj sobie zdrowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie