Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znak drogowy kością niezgody wśród mieszkańców? Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Przeciwnicy znaku złożyli w gminie i powiecie zażalenie, podpisane przez tych mieszkańców ulicy, których zastano w domach.
Przeciwnicy znaku złożyli w gminie i powiecie zażalenie, podpisane przez tych mieszkańców ulicy, których zastano w domach. Czytelnik
Wprowadzenie zakazu parkowania stało się kością niezgody wśród mieszkańców ul. Wytomyskiej w Wąsowie. Zażalenie na taką decyzję mieli podpisać solidarnie wszyscy mieszkańcy okolicy. - Drastycznie obniża poziom bezpieczeństwa i skłania kierowców do brawury, która może się skończyć tragedią - pisała inicjatorka pisma. Jak się jednak okazało, zdania mieszkańców są podzielone, a sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Ulica Wytomyska to droga gminna, łącząca Wąsowo z Wytomyślem. Jesienią ubiegłego roku bez zapowiedzi po jednej ze stron pojawił się znak b36 - zakaz zatrzymywania się. Później postawiono go także po drugiej stronie ulicy.

- Większość kierowców ignoruje ograniczenie prędkości. Jest niebezpiecznie. Co więcej, niedawno pojawił się też ten sam zakaz po drugiej stronie. Obecnie cała droga wyłączona jest z parkowania. Nie rozumiem tej sytuacji, a sama decyzja ta została podjęta bez konsultacji z nami. To taka "demokracja po kuślińsku"?

- mówił jeden ze sfrustrowanych mieszkańców.

Innego zdania był włodarz gminy, Mieczysław Skrzypczak. Od samego początku podkreślał, że ustawienie znaków na ul. Wytomyskiej w Wąsowie znacząco poprawiło bezpieczeństwo oraz przejezdność drogi. Zapewniał, że sama zmiana organizacji ruchu została uzgodniona i pozytywnie zaopiniowana przez podmioty ustawowo uprawnione do tych działań.

Zobacz też: Karambol stulecia pod Poznaniem. Między Swarzędzem a Paczkowem rozbiło się ponad 100 aut

Decyzja o wprowadzeniu zakazu spotkała się ze zdecydowaną reakcją mieszkańców. Złożyli w gminie i starostwie zażalenie. Jak twierdziła wówczas inicjatorka pisma, podpisali je solidarnie wszyscy z okolicy. Jak się jednak okazuje, wprowadzenie zakazu stało się swoistą kością niezgody.

Jak wspominał Mieczysław Skrzypczak, po ustawieniu znaku otrzymał liczne wiadomości od mieszkańców, przede wszystkim Wąsowa i użytkowników tej drogi, że znacząco poprawiła się nie tylko widoczność skrzyżowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. W ubiegłym tygodniu mail w tej sprawie trafił także do naszej redakcji, wraz z załączoną fotografią ulicy, gdy jeszcze znaku przy niej nie było. Jak czytamy w nadesłanej wiadomości, mieszkanka Wąsowa wyraziła podziękowania za ustawienie znaku.

- Na drodze tej jest wzmożony ruch samochodów osobowych, a także ciągników z dużymi naczepami - w tej okolicy są trzy duże firmy transportowe. Urządzanie na drodze publicznej całodziennych i nocnych prywatnych parkingów z czystego lenistwa i od lat nabytych nawyków, a także złośliwości mieszkańców, stwarzało zagrożenie nie tylko dla kierowców, ale i pieszych. Pojazdy wielkogabarytowe i kombajny rolnicze nie mogąc wyminąć zaparkowanych samochodów wjeżdżały i niszczyły chodniki

- stwierdza kobieta. Dodatkowo podkreśliła, że twierdzenie, iż "parkowanie pojazdów na drodze publicznej dwukierunkowej zwiększa poziom bezpieczeństwa jest co najmniej błędne, zdumiewające i niedorzeczne". Stan faktyczny, jak dodawała, przedstawiają nadesłane do naszej redakcji zdjęcia.

DODAĆ POLECAJKĘ W TYM MIEJSCU Z BIEŻĄCYCH MOTO

Przeciwnicy znaku złożyli w gminie i powiecie zażalenie, podpisane przez tych mieszkańców ulicy, których zastano w domach. Sprawa skierowana została też do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Na tę chwilę nie bardzo jest o czym mówić. Mieszkańcy, którzy są przeciwni pojawieniu się tego znaku, wynajęli prawnika, który w ich imieniu złożył wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten z kolei wystąpił do naszego Starostwa Powiatowego o nadesłanie wszystkich kserokopii dokumentów z tej sprawy. Teraz musimy poczekać na rozstrzygnięcie

- poinformował Marcin Kamiński, specjalista ds. zarządzania ruchem drogowym.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Co miesiąc, na wielkopolskich drogach dochodzi do wielu wypadków. Według policyjnych statystyk w dniach od 1 do 28 lutego na terenie województwa wielkopolskiego doszło do 131 wypadków. Zginęło w nich 11 osób, a 146 zostało rannych. Ku przestrodze, w galerii przedstawiamy przegląd wypadków, do których doszło w lutym 2023 roku roku w Wielkopolsce.Przejdź dalej -->

Wypadki na drogach w Wielkopolsce. Śmierć zbiera coraz obfit...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski