Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy datę próbnych egzaminów ósmoklasisty. Które szkoły wezmą w nim udział?

Cezary Hurysz
Egzamin próbny ósmoklasistów odbędzie się w dniach 18-20 grudnia. Uczniowie nie dostaną za niego ocen.
Egzamin próbny ósmoklasistów odbędzie się w dniach 18-20 grudnia. Uczniowie nie dostaną za niego ocen. Waldemar Wylegalski
Pod koniec października Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty w dniach 18-20 grudnia. Udział szkół w egzaminie próbnym jest dobrowolny.

Jak informuje CKE, uczniowie szkół, w których nie zostanie przeprowadzony egzamin próbny, będą mieli możliwość pobrania arkuszy ze stron internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych 20 grudnia po godz. 15.

– CKE wysyła do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych potrzebne materiały, a następnie OKE przekazuje je do szkół, które chcą wziąć udział w egzaminach próbnych – mówi Marcin Smolik.

Egzamin próbny na pewno odbędzie się w zespole szkolno-przedszkolnym nr 5.

– Będziemy zgłaszać chęć przeprowadzenia egzaminu próbnego u OKE, a następnie dostaniemy od nich materiały – mówi Beata Korbanek, wicedyrektorka placówki.

Jak mówi Kamila Pona, dyrektorka szkoły podstawowej nr 51, wystarczy się zalogować na stronie internetowej OKE. – Aby pobrać materiały, trzeba się zalogować na specjalnej platformie OKE Poznań.

Dlaczego szkoły przeprowadzają egzaminy próbne? – Ponieważ przygotowują uczniów do tej ostatecznej próby, która odbędzie się w kwietniu. Uczniowie też na pewno chcą się sprawdzić. Jednocześnie zwróciliśmy uwagę rodziców, że nie wszystko możemy przerobić do grudnia - mówi Elżbieta Czapracka, dyrektor szkoły podstawowej nr 51.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Oficjalny egzamin odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia. Na łamach "Głosu", po zakończeniu egzaminów, będziemy publikować arkusze z odpowiedziami. Na egzaminie uczeń może mieć tylko długopis lub pióro piszące na czarno. Na teście z matematyki dodatkowo może mieć linijkę. Nie wolno używać ołówka, jeśli trzeba będzie wykonać rysunek - uczeń rysuje długopisem lub piórem.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie i zagrożeni niedostosowaniem społecznym będą mogli pisać egzaminy dłużej. Egzamin z j. polskiego może być wydłużony do 180 min., z matematyki - do 150, a z języka obcego do 135 min.

By tak się stało, do 15 października rodzice muszą przedłożyć dyrektorowi szkoły zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski