Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki matur 2019. Na CKE i OKE opublikowały raporty. Jak poszło maturzystom z Wielkopolski? Zobacz statystyki

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum
CKE opublikowała wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2019 roku. W tym terminie przystąpiło do matury 247 230 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Najczęściej wybierane egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: język angielski, geografia, matematyka, język polski, biologia. Matury nie zdał co piąty uczeń z Wielkopolski. W całym kraju egzaminy zdało około 80 procent maturzystów. Z raportu OKE Poznań wynika, że wielkopolscy maturzyści na tle kraju lepiej zdali język polski, rosyjski, francuski i włoski.

W Wielkopolsce do egzaminu maturalnego w maju przystąpiło 22 441 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Obowiązkowo zdawali pisemne egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, ustne z języka polskiego i obcego.

Zobacz też: CKE opublikowała klucz odpowiedzi. Sprawdź, czy dobrze rozwiązałeś arkusz: polski, matematyka, angielski

Egzamin maturalny 2019 napisany w maju zdało 18 057 osób (80,5 proc.). Maturzyści, którzy nie zdobyli progu 30 proc. punktów z jednego obowiązkowego egzaminu mogą przystąpić do poprawki w sierpniu 2019 roku. W Wielkopolsce oświadczenie o podejściu do egzaminu "poprawkowego" złożyć może prawie 3 tys. maturzystów (13 proc.). Ważne, by zrobili to do 11 lipca. natomiast do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu wpłynęły już pierwsze wnioski o wgląd do prac.

Lepsze szkoły średnie w Poznaniu

Wyniki egzaminu maturalnego 2019

Zgodnie z raportami CKE i OKE Poznań, absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i techników z Wielkopolski mają porównywalny odsetek sukcesów do wyników ogólnokrajowych. 95 proc. Wielkopolan zdało maturę z języka polskiego, 96 proc. - z rosyjskiego, a egzaminu obowiązkowego z języka francuskiego i włoskiego nikt nie poniósł porażki.

- Wśród egzaminów obowiązkowych, tak jak w latach ubiegłych, najniższą zdawalność możemy odnotować w przypadku matematyki - 14 procent maturzystów w województwie wielkopolskim nie uzyskało minimum 30 procent punktów potrzebnych do zaliczenia tego przedmiotu - komentuje Marcin Jakubowski, wicedyrektor OKE w Poznaniu.

Język angielski wypadł tez na poziomie średniej krajowej - czyli 94 proc. zdających prawidłowo odpowiedziało na co najmniej 30 proc. zadań. Język niemiecki w kraju zdało 90 proc. maturzystów, w Wielkopolsce - 2 proc. mniej.

Średnie oceny za egzamin maturalny w Wielkopolsce:

Część obowiązkowa: Pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym większość maturzystów z naszego regionu zdała na poziomie 52 procent. Z kolei z matematyki uzyskali oni średnio 57 procent punktów.

- Z polskiego dostałem 60 procent, a z matematyki 88 - mówi Michał, absolwent VI LO, który zamierza studiować architekturę. - Z angielskiego na poziomie podstawowym dostałem aż 98 procent, a rozszerzenia 60. Ten ostatni egzamin był trudny - dodaje absolwent „Paderka”.

Trzecim obowiązkowym egzaminem maturalnym był język obcy nowożytny. Najczęściej wybieranym w Wielkopolsce był angielski. Na poziomie podstawowym średni wynik regionu jest taki sam, jak w kraju i wynosi 72 procent. Z rozszerzenia z języka angielskiego w Wielkopolsce maturzyści średnio dostali 55 procent punktów. Język niemiecki na poziomie podstawowym był trzecim najczęściej wybieranym. Średnio maturzyści uzyskali 56 procent punktów (gorzej niż w kraju, gdzie liczba ta wynosi 61 proc.). Za to z języka francuskiego maturzyści z Wielkopolski dostawali 93 proc.punktów. To o 12 proc. lepiej od kolegów w skali kraju.

Przedmioty dodatkowe:
- Przedmioty dodatkowe zdawane na poziomie rozszerzonym, które często decydują o przyjęciu na studia, wypadły średnio - mówi M. Jakubowski z OKE w Poznaniu. - Z biologii uzyskali 33 procent (tak samo jak w całym kraju), z chemii 39 proc. (w kraju 40 proc), z matematyki 35 proc. (w kraju 4 proc. więcej), a z j. angielskiego 55 proc. (w kraju 56 proc.).

Gdyby na egzaminach dodatkowych próg wynosił tyle, ile na obowiązkowych, to średni wynik z chemii (39 proc.), fizyki (40 proc.) i historii (37 proc.) można by było uznać za bardzo niski, a np. średni wynik z egzaminu maturalnego z geografii (28 proc.), WOS (23 proc.) czy biologii (33 proc.) za niezaliczony. Porównywalny wynik z tych przedmiotów ma większość maturzystów w kraju.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski