MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znany serwis z ofertami turystycznymi z zarzutami UOKiK. „Pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych”. Jest odpowiedź firmy

Maciej Badowski
Opracowanie:
– Postawiłem spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w błąd – mówi prezes UOKiK. – To pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych – dodaje.
– Postawiłem spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w błąd – mówi prezes UOKiK. – To pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych – dodaje.
Uważaj na ceny, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania ofert w portalu Wakacje.pl – ostrzega w komunikacie UOKiK. Zdaniem prezesa Urzędu Tomasza Chróstnego, konsumenci mogą być dalej wprowadzani w błąd. Przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Jest już odpowiedź firmy, która jest zaskoczona stanowiskiem UOKiK.

Spis treści

Wakacje.pl z zarzutami UOKiK

Spółka Wakacje.pl z Gdańska prowadzi serwis internetowy, w którym prezentuje oferty imprez turystycznych w obiektach na całym świecie pochodzące od różnych biur podróży. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezentowane w serwisie ceny mogą wprowadzać w błąd.

– Na stronie z wynikami wyszukiwania 7 dni w 5-gwiazdkowym hotelu na Riwierze Tureckiej w przeliczeniu na osobę kosztowało 2111 zł, a po wejściu na stronę danej oferty i zaktualizowaniu ceny – 2558 zł – wskazano jako przykład.

Postawiłem spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w błąd. Cena to jedno z podstawowych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, planując wyjazd. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie o niej informować, uwzględniać wszystkie jej elementy i dbać o aktualność. To pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych. Będziemy się dalej przyglądać praktykom dotyczącym podawania cen w tej branży niezależnie od tego, czy są to duże biura podróży, małe firmy czy portale pośredniczące w sprzedaży ofert – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, cytowany w komunikacie.

UOKiK: Problem dotyczył 2/3 przebadanych ofert

Jak poinformowano w komunikacie, z monitoringu serwisu Wakacje.pl przeprowadzonego przez UOKiK wynika, że problem zaniżonych cen w wynikach wyszukiwania dotyczył blisko 2/3 przebadanych ofert. – W około 10 proc. przypadków ceny prezentowane w wyszukiwarce były z kolei zawyżone. Różnice między cenami widocznymi w wynikach wyszukiwania i na stronach konkretnych ofert wynosiły od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w przeliczeniu na każdego uczestnika wycieczki – czytamy w komunikacie.

– Niepełne lub nieaktualne ceny w wynikach wyszukiwania mają też wpływ na wyniki sortowania ofert według kryterium od najtańszej oraz wyniki ich filtrowania w określonym przedziale cenowym. W efekcie konsumenci mogą dostać dezinformujące dane, np. rzeczywiście najtańsza oferta może się znaleźć na dalekim miejscu. Może to utrudniać dokonanie optymalnego wyboru usługi – wyjaśnia Chróstny.

Przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu

Od lipca 2022 r., już w trakcie postępowania wyjaśniającego, spółka Wakacje.pl zaczęła zamieszczać przy wynikach wyszukiwania symbol, po którego rozwinięciu pojawia się informacja, że w niektórych przypadkach cena może się zmienić – dodano. Jednak zdaniem prezesa Urzędu nie zmienia to faktu, że konsumenci mogą być dalej wprowadzani w błąd.

– Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy – ostrzega UOKiK.

Firma odpowiada: Jesteśmy zaskoczeni

„Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem Prezesa UOKIK, który, jak zakładamy, omyłkowo przypisał nam rolę, której nie pełnimy” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez firmę Wakacje.pl.

Jak czytamy dalej, „Wakacje.pl S.A. prezentują ofertę partnerów zewnętrznych (biur podróży) i nigdy nie wpływają na wysokość cen ich ofert prezentowanych w serwisie www.wakacje.pl”, „wysokość cen wynika tylko i wyłącznie z polityki sprzedażowej biur podróży”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znany serwis z ofertami turystycznymi z zarzutami UOKiK. „Pierwsze takie działanie na rynku usług turystycznych”. Jest odpowiedź firmy - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski