Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZNP tłumaczy stanowisko Broniarza. „Nie deprecjonujemy szczepionki AstraZeneca”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
ZNP tłumaczy stanowisko Broniarza. „Nie deprecjonujemy szczepionki AstraZeneca”
ZNP tłumaczy stanowisko Broniarza. „Nie deprecjonujemy szczepionki AstraZeneca” fot. sylwia dabrowa / polska press
Nie deprecjonujemy szczepionki AstraZeneca (ani żadnej innej) – oświadczył dziś w mediach społecznościowych Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dzień wcześniej prezes ZNP Sławomir Borniarz domagał się zaprzestania „eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty”.

Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreślił w poście opublikowanym na Twitterze, że „nie deprecjonuje szczepionki AstraZeneca, ani żadnej innej”.

„Jako jedyny związek zawodowy domagamy się szczepień nauczycieli i pracowników oświaty od czerwca 2020r.” - zaznaczył ZNP
W komunikacie, czytamy, że „niepokój środowiska jest spowodowany fatalną komunikacją strony rządowej ws. szczepień nauczycieli”.

Broniarz: Nie dla eksperymentowania na nauczycielach

Chociaż Europejska Agencja Leków zaleciła szczepionkę osobom dorosłym w każdym wieku, kilka krajów UE odradza jednak podawanie jej osobom starszym. Główny problem koncentruje się wokół braku danych wśród starszych uczestników badań. AstraZeneca i Oxford University ujawniły, że mniej niż 10 procent osób, na których testowali szczepionkę, miało 65 lat lub więcej. W Polsce więc, szczepionka podawana będzie osobom między 18. a 60. rokiem życia.

Do sprawy szczepień nauczycieli nową szczepionką odniósł się we wtorek w mediach społecznościowych szef związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
- Żądamy skutecznej szczepionki a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty – oświadczył na Twitterze.

Zapytał również, którą szczepionką zaszczepili się przedstawiciele rządu.

W odpowiedzi rządowy portal Szczepmy Się zapewnił, że szczepionki są bezpieczne.

„Wejście na rynek każdej z nich wymaga spełnienia wielu wysokich standardów, wypracowanych przez kraje UE. Dopiero po wnikliwej analizie jakości i udowodnieniu pełnego bezpieczeństwa Europejska Agencja Leków, udziela zgodę na możliwość zakupu i korzystania ze szczepionki” – napisano.

O słowa stanowisko szefa ZNP, że część nauczycieli nie chce przyjmować szczepionki firmy AstraZeneca, gdyż rzekomo nie gwarantuje ona wysokiej skuteczności zapytany został szef KPRM Michał Dworczyk. - Apelują do osób publicznych, by w sposób odpowiedzialny komunikowały swoje różnego rodzaju przemyślenia i uwagi – mówił na konferencji prasowej.

Szef KPRM dodał, że tylko zaszczepienie dużego odsetka populacji dorosłych mieszkańców Polski jest szansą na wyjście z pandemii i zapanowaniu nad nią. - Dlatego myślę, że wszyscy powinniśmy być w tej sprawie odpowiedzialni ponad wszelkimi podziałami, również podziałami politycznymi – stwierdził.

Szczepionki AstraZeneca w Polsce

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca. Na ich podstawie podjęto decyzję, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18. a 60. rokiem życia. - W konsekwencji Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1c – nauczycieli, w pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III czy nauczycieli przedszkolnych – wyjaśnił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZNP tłumaczy stanowisko Broniarza. „Nie deprecjonujemy szczepionki AstraZeneca” - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski