Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZNTK: 800 tysięcy złotych na zaległe wypłaty dla załogi

Mateusz Pilarczyk
Protesty załogi ZNTK w końcu przyniosły skutek.
Protesty załogi ZNTK w końcu przyniosły skutek.
Pikiety pracowników poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i działania Solidarności, a także liczne informacje w mediach o sytuacji spółki przyniosły wreszcie skutek. Władze fabryki przy ul. Roboczej wpłaciły na poczet zaległych wypłat 800 tysięcy złotych. Pieniądze mają być niedługo przelane na konta pracowników.

- Podpisane zostało porozumienie, którego pierwszym warunkiem była wpłata tych 800 tysięcy złotych. Zostanie również zawarta przed sądem ugoda, w której wyznaczone będą terminy i wysokości kolejnych spłat zadłużenia wobec pracowników - informuje mecenas Dariusz Szymczak, reprezentujący grupę pracowników ZNTK Poznań.


Czytaj także:
Poznań: Majątek ZNTK na sprzedaż
ZNTK: Pieniądze z majątku nie idą na zaległe wypłaty dla załogi

W piątek zarząd ZNTK zorganizował w siedzibie spółki przy Roboczej spotkanie, na którym przedstawiono, ich zdaniem, faktyczną sytuację zakładu i jego pracowników. Nie zaproszono na nie jednak wszystkich mediów. Przy bramie firmy, po telefonie do biura, portier odmówił przedstawicielowi "Głosu" wejścia na teren zakładu. Powód? Po chwili wytłumaczono, że spotkanie zorganizowano dla telewizji, a nie dla prasy. Przekazano informację, że dodatkowe spotkanie, właśnie dla prasy, ma się odbyć w poniedziałek.

Dotarło do nas jednak stanowisko zarządu, w którym odnosi się on do ostatniej publikacji "Głosu" dotyczącej sytuacji firmy oraz powiązanych z nią pracowników.

"Solidarność już od dawna nie działa w interesie pracowników i byłych pracowników naszego zakładu" - czytamy m.in. w piśmie.

- Nie chciałbym komentować tych rzeczy, bo to nie ma sensu. Widzimy jaki jest stan faktyczny i jaka jest historia - ucina krótko Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej Solidarności. - Jak wreszcie zapłacą pracownikom, to będziemy się z tego cieszyć - dodaje.

Realizacja porozumienia jest szansą dla załogi, której część wiele miesięcy czeka na zaległe wynagrodzenia. W tym czasie grupa osób odeszła dobrowolnie z zakładu, część przeszła na emeryturę, a reszta pozostaje nadal pracownikami ZNTK i jeśli jest potrzeba to świadczy pracę na rzecz spółki.

O załodze ZNTK pisaliśmy przy okazji 1 maja. Osoby związane po kilkadziesiąt lat z zakładem mówiły wtedy o odcinanym prądzie, gazie, o zaległościach w opłatach i wizytach komornika. Ten obraz może się niedługo zmieni.

W poniedziałek lub wtorek mają zostać podjęte pierwsze kroki, aby porozumienie mogło stać się ugodą sądową do czego dąży Solidarność. Możliwe, że wtedy trwająca ponad dwa lata patowa sytuacja w ZNTK zostanie rozwiązana.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski