Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZNTK (prawie) sprzedane. 20 hektarów z zabytkowymi budynkami po Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego kupi spółka z Krakowa

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Część fabrycznej zabudowy to zabytki
Część fabrycznej zabudowy to zabytki Lukasz Gdak
Dwadzieścia hektarów gruntu na poznańskiej Wildzie i pofabryczne zabudowania pod ochroną konserwatora zabytków po upadłych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego kupił spółka Ceglana sp. z o.o z Krakowa. Teren był wystawiony na sprzedaż od 2017 roku. Wtedy cena wywoławcza wynosiła ponad 240 mln zł. Mimo licznych przetargów i obniżania ceny chętnych nie było. Dziś o sprzedaży tego terenu z wolnej ręki poinformował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

20 - hektarowy teren po upadłych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego zmieni właściciela. Będzie nim krakowska spółka Ceglana sp. z o.o.

Teren, położony przy ul. Roboczej ma stanowić część dzielnicy Wolne Tory. Obecnie nie ma dla niego obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Został on wywołany w 2017 roku, ale prace nad nim nie zakończyły się.

ZNTK sprzedane z wolnej ręki

Koncepcja dzielnicy Wolne Tory przewiduje zabudowę mieszkaniową, usługową, a także usługi publiczne i zieleń.
Obecnie powstaje część biurowa od strony ul. Królowej Jadwigi i Matyi, a także w głębi - budynki mieszkalne.

Ponieważ część budynków to zabytki, na wszelkie prace z nimi związane nowy nabywca będzie musiał uzyskać zgodę konserwatora.
Jak informuje Jaśkowiak - umowa finalizująca transakcję zostanie podpisana prawdopodobnie do końca roku.
Spółka ma zapłacić za teren nieco ponad 206 milionów złotych.

- To doskonała wiadomość - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Udana sprzedaż tego terenu to dowód zaufania inwestorów do Poznania i prowadzonej przez nas polityki. To ważny krok przybliżający nas do utworzenia w centrum miasta nowej, ważnej dzielnicy, jaką są Wolne Tory. Jesteśmy otwarci na rozmowy z inwestorem w zakresie wzajemnej współpracy

Czytaj także

ZNTK - byli pracownicy czekają na pieniądze

Sprzedaży terenów dawnego ZNTK będzie dokonywał syndyk masy upadłościowej. Wśród wierzytelności ma także zobowiązania wobec byłych pracowników Zakładów. Upadające ZNTK przez wiele miesięcy nie wypłacało pensji zatrudnionym. W 2012 roku podpisali oni ugodę, na mocy której zgodzili się na zwolnienie z pracy w zamian za spłatę zaległych wynagrodzeń. Tych, którzy nadal na pieniądze czekają jest ponad setka.
- To bardzo dobra wiadomość - mówi Lidia Dudziak, poznańska radna i była pracownica ZNTK. - Miejmy nadzieję, że wreszcie sprawy ZNTK zostaną zakończone. To także dobra wiadomość dla miasta, bo miejsce ma ogromny potencjał. Dobrze by było, gdyby wreszcie mogła powstać tam dzielnica z prawdziwego zdarzenia.

ZNTK Poznań - kim jest inwestor?

Teren po ZNTK kupi spółka Ceglana sp z o.o. To spółka córka, działającej głównie na południu Polski firmy GeoGrupa, istniejącej od 1988 roku. Geo Grupa to deweloper, który ma na swoim koncie kilkanaście inwestycji mieszkaniowych na sporą skalę w Krakowie i we Wrocławiu oraz w Katowicach.
GeoGrupa ma łącznie dwadzieścia spółek zależnych, jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski