Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co żyje w wielkopolskich lasach! Zwierząt przybywa. Coraz więcej gatunków obcych [ZDJĘCIA]

Monika Kaczyńska
Muflon jest gatunkiem obcym polskiej przyrodzie. Został sprowadzony do Polski około 100 lat temu jako zwierzyna łowna. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla rodzimych gatunków. Muflonów jest w Wielkopolsce około 290.Zobacz kolejne zwierzę --->
Muflon jest gatunkiem obcym polskiej przyrodzie. Został sprowadzony do Polski około 100 lat temu jako zwierzyna łowna. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla rodzimych gatunków. Muflonów jest w Wielkopolsce około 290.Zobacz kolejne zwierzę --->pixabay
Z roku na rok w wielkopolskich lasach przybywa zwierząt. Najwięcej jest tych łownych, ale na terenie województwa żyje także kilkadziesiąt wilków. To jedyny duży drapieżnik występujący w Wielkopolsce.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Łowieckiego oraz danych GUS z roku na rok w wielkopolskich lasach jest więcej zwierząt.

Najliczniej występują sarny. W naszym regionie żyją ponad 83 tysiące tych zwierząt. Jelenie szlachetne są drugie pod względem liczebności w tym roku doliczono się ich 26 140 sztuk.

Prawie trzykrotnie mniej niż jeleni jest dzików. Doliczono się w naszym województwie zaledwie 9 028 sztuk. Wrażenie, że jest ich bardzo dużo jest spowodowane tym, że nauczyły się one żyć blisko ludzi, dlatego często widujemy je w podmiejskich lasach, a nawet parkach czy osiedlach.

Populacja dzików spada ponieważ duża ich liczba jest odstrzeliwana w obawie przed Afrykańskim Pomorem Świń, które te zwierzęta mogą roznosić. Jednak, jak twierdzą przyrodnicy, takie działania mogą jedynie pogorszyć sytuację. Z jednej strony dlatego, że zwierzęta te prowadzące dość osiadły tryb życia na małym terytorium są przez zbiorowe polowania zmuszane do ucieczki, a tym samym jeśli są zarażone, przenoszą wirusa dalej. Drugi powód sprawiający, że polowania nie są skuteczną profilaktyką to ten, że w miejsce przegonionych lub zastrzelonych dzików mogą przywędrować kolejne z terenów zapowietrzonych.

Zobacz, co żyje w wielkopolskich lasach. Kliknij w galerię:

Muflon jest gatunkiem obcym polskiej przyrodzie. Został sprowadzony do Polski około 100 lat temu jako zwierzyna łowna. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla rodzimych gatunków. Muflonów jest w Wielkopolsce około 290.Zobacz kolejne zwierzę --->

Zobacz, co żyje w wielkopolskich lasach! Zwierząt przybywa. ...

Zwierzętami, które przez ostatnie dziesięciolecia także skróciły swój dystans w stosunku do człowieka są lisy. W lasach na terenie naszego województwa jest ich 17425 i ich populacja ciągle rośnie. Powody? Szczepienia przeciwko wściekliźnie, która była podstawowym mechanizmem selekcji naturalnej, gdy chodzi o ten gatunek, brak naturalnych wrogów, a także małe zainteresowanie myśliwych polowaniem na lisy. Brak mody na futra i ich niskie ceny to główny powód tej niechęci.

W trakcie liczenia zwierząt dostrzeżono także osiem łosi.

Istotną zmianą ostatnich lat jest pojawienie się w naszym regionie wilków. Swoje terytorium w całości w naszym województwie mają 4 watahy, liczące łącznie 24 osobniki. 12 watah (łącznie około 72 osobników) ma terytoria zlokalizowane są częściowo w Wielkopolsce, a częściowo także w którymś z sąsiednich województw (pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim).

Gorsza wiadomość to ta, że w naszych lasach żyją także gatunki obce: jenoty, norki amerykańskie, szopy pracze czy muflony. Wszystkie one (z wyjątkiem muflona) są niebezpieczne dla gatunków rodzimych, przede wszystkim dla chronionych ptaków. W naszych warunkach nie mają zaś naturalnych wrogów.

Niedźwiedź przytula Rosjanina - Zobacz niezwykłe wideo:

Źródło: RUPTLY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski